vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Je partner gambler? Takto to poznáte!

26. srpna 2015

Je partner gambler? Takto to poznáte!

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: automaty gambler peníze závislost partner

preventan-mimiforum-banner

S problémem závislosti na hazardních hrách se potýká čím dál tím více vztahů. Jak poznáte, že partner je gambler a co dělat?

„Vždyť si jen občas zahraju, nejsem žádný gambler!“ To je častá věta těch, kteří už závislosti propadli. Zatímco okolí vidí, že je tu problém, oni nejsou ochotni si jej za žádnou cenu připustit a problémy s hraním zlehčují. Přitom jejich myšlenky se ubírají pouze tímto směrem – kde sehnat peníze, jak se dostat z domu, jak už konečně vyhrát… Jenže ono se nedaří a dluhy narůstají. V důsledku toho se pak objevuje podrážděnost až agrese, člověk upadá do deprese… Uzavírá se do sebe a nechce komunikovat s okolím. Právě tak se často projevuje gambler.

 

O problému mluvit nechtěl…

„Když jsem se potkala se svým partnerem, věděla jsem, že si občas jezdí zahrát do kasina. Nepřišlo mi na tom nic divného. Jel tam jednou či dvakrát měsíčně, dělalo mu to radost. Jenže časem se situace změnila. Návštěv kasina přibývalo, až do něj jezdil nakonec každý den. Přestal se o mě zajímat a mít na mě čas, byl agresivní, když jsem se ho na něco zeptala. Nedařilo se mu, prohrál všechny peníze, co měl. Výplatu, úspory, prostě vše. Pak si začal půjčovat, rozprodával věci do zastaváren. O problému nechtěl mluvit, protože on přece žádný nemá! Když už se začaly ztrácet peníze z peněženky i mně a záhadně zmizel můj zlatý řetízek, rozešla jsem se s ním. Pomoc odmítal, nemělo to cenu,“ vypráví o svém životě s gamblerem Pavla (32).

 

MIMIFORUM zjistilo:

Hlavní příznaky, že partner může být gambler

-          Ztrácí zájem o dění kolem sebe, rodinu, přátele.

-          Je neustále bez peněz, peníze si půjčuje pod různými záminkami.

-          Odkládá povinné platby, vyhýbá se debatám o financích.

-          Je roztěkaný, podrážděný, náladový.

-          Hledá záminky jak odejít z domu, často pobývá mimo domov pod různými výmluvami.

-          V hlavě má jen peníze, možnost výhry, myšlenky, jak si finance obstarat.

-          Špatně spí, mohou se objevit deprese, stavy beznaděje, ale i sebevražedné myšlenky.

-          Může sedávat až do noci u počítače, pokud hraje on-line.

-          Jakmile se nemůže věnovat hraní, projevují se u něj klasické abstinenční příznaky.

 

Gamblerství ničí vztahy a rodinu

Gamblerství je druh závislosti na hraní a hracích automatech a je mnohem nebezpečnější, než vypadá. Ničí partnerské vztahy, protože dlouhodobý život s gamblerem, který problém nevidí a nechce si nechat pomoct, je téměř nemožný. Negativně se to, že je jeden z rodičů na hazardních hrách závislý, projeví i na dětech. Ty se mohou cítit odstrčené, a to se projevuje záchvaty zlosti, pocity deprese… Velkým problémem je i ekonomická situace rodiny, které chybí peníze na všechny běžné aktivity, mnohdy i na jídlo.  Takové vztahy pak končí většinou špatně, pokud si hráč neuvědomí, že udělal chybu a nechce ji napravit.

 

sex-a-vztahy-je-partner-gambler-ii-sh-nahled Tip MIMIFORA:

Pokud je váš partner závislý na hazardních a nevíte, jak mu pomoct, kontaktujte některou ze specializovaných poraden, kde vám poradí, jak dál. Najdete je např. na www.gamblingstop.cz, nebo využijte některou z krizových linek.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com


5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse