vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Jaro a pylové alergie

16. března 2015

Jaro a pylové alergie

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: senná rýma pylová alergie kýchání jaro rýma

preventan-mimiforum-banner

Sezóna pylových alergií většinou naplno startuje v březnu a vydrží až do podzimu. Dominantní alergeny se ale střídají, záleží na tom, na co je kdo citlivý. Jak poznáte, že máte alergii právě na jarní pyly?

Někdy se o ní mluví také jako o senné rýmě. Jakmile je zima u konce a začnou se ve vzduchu vyskytovat jarní pyly, u řady lidí se objeví problémy. Příznaky bývají velmi podobné. Pokud s nimi nemáte zkušenost, protože alergie se může objevit kdykoli během života, poradíme, jak poznáte, že se může jednat právě o pylovou alergii.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Takto poznáte pylovou alergii

  • Máte rýmu, která nepřestává a svědí vás nos.
  • Kýcháte v rychlém sledu za sebou (až 30× v jednom kuse).
  • Máte nos oteklý a ucpaný.
  • Trpíte zánětem očních spojivek. Příznaky jsou slzení, pálení, bolest a svědění očí.
  • Příznaky se zhoršují či objevují v souvislosti s výskytem jarních pylů. Sledujte pylové zpravodajství.

 

Alergeny se mění

U někoho se pylová alergie projevuje tak, že vypadá, jako by byl stále nachlazený a nic mu na to nezabíralo. Jiní mívají menší problémy – při kontaktu s alergenem jim teče z očí, nosu, objevuje se kýchání, oči mohou být zarudlé. Pylová sezóna sice trvá od jara až do podzimu, ale na tom, jak se bude u konkrétního člověka pohybovat, záleží, na jaký pyl je alergický. Alergeny se totiž během sezóny mění.

 

Od břízy po pelyněk tema-tydne-jaro-a-pylove-alergie-ii-sxc-nahled

Zatímco jaru dominují pyly stromů, zejména břízy, v létě jsou hlavním alergenem trávy a na podzim vysokobylinné plevely – pelyněk a ambrozie. První potíže se mohou objevit už v únoru, kdy začíná kvést olše, největší problémy pak přicházejí v březnu, kdy kvete silný alergen – bříza a jí příbuzné rody. 

 

3× zajímavost MIMIFORA:

Agresivnější pyly jsou ve městech

 

  • Velmi málo pylových alergenů bývá uprostřed lesa. Naopak nejvíce jich najdete na kraji lesa. Stromy totiž slouží jako filtr a zachytávají je. Více alergenů bývá na loukách. Naopak méně jich je u rybníků s kamenným či písčitým břehem.

 

  • Nejvíce pylů bývá ve vzduchu kolem poledne.

 

  • Agresivnější bývají pyly ve městech. Když se totiž smíchají s výfukovými zplodinami z aut, mohou být pro alergika mnohem horší a nebezpečnější.

 

Tip MIMIFORA:

Líbejte se!

Trápí vás nepříjemné pylové alergie a senná rýma? Pálí vás oči, teče z nosu a nevíte, co s tím? Zapomeňte na prášky, raději se líbejte. K tomuto neobvyklému závěru přišel jistý japonský vědec, který nechal alergické páry třicet minut líbat. Výsledky prý předčily všechna očekávání – z nosu jim přestalo téct a tablety na alergii nebyly potřeba.

 

Text: lju

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse