banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Jarní očista domácnosti: Jak se zbavit zápachu

7. dubna 2016

Jarní očista domácnosti: Jak se zbavit zápachu

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: očista zápach úklid jaro domácnost

preventan-mimiforum-banner

Můžete mít uklizeno, jak chcete, ale pokud váš domov nebude provoněný, a naopak jej budou trápit nejrůznější pachy, nebudete se cítit příjemně. Přinášíme tipy na levné a účinné lapače zápachu, které při jarním úklidu oceníte. 

Diskutujte: Jaké máte osvědčené fígle na to, aby vám to doma stále pěkně vonělo?


Je jaro, venku všechno kvete a svěže voní, jenže u vás doma je to jinak. Velký jarní úklid máte za sebou, ale přesto vás obtěžují nepříjemné pachy. Nelibě vám voní z lednice i prádlo z pračky přes nejlepší prací prášky není zdaleka tak svěží, jako dřív. Navíc je váš partner kuřák a přes veškerou snahu cítíte ozón z cigaret úplně všude, i když v bytě si nezapálí. Proto přinášíme pár tipů, jak s nejrůznějšími zápachy snadno – a levně zatočit.

Jedlá soda

Skvělým pomocníkem v domácnosti, který se vyplatí mít po ruce, je jedlá soda. Není drahá, a přitom poslouží víc, než byste čekala. Umí například pohltit vlhkost a pachy z pračky – stačí ji trochu nasypat do prázdné pračky před zavřením, a když přidáte půl hrnečku do praní, pomáhá rozpustit špínu a skvrny. Nejvíce ji ale oceníte právě jako lapač pachů. Nasypte ji na dno myčky a nevábná vůně brzy zmizí. Přisypte ji na vlhkou houbičku a vytřete ledničku, anebo mikrovlnou troubu, které vám příliš nevoní. A pokud se nemůžete zbavit pachu z krájecího prkénka, opět je posypte sodou a důkladně vydrhněte.

Tip MIMIFORA: zdravi-a-krasa-jarni-ocista-domacnosti-ii-sh

Soda je ještě účinnější v kombinaci s octem. Smícháte-li trochu sody a malé množství octa, vydrhněte jí usazeniny v troubě a zbavíte ji zápachu. A když vám zrovna nevoní odpad, nemusíte běžet pro žádný drahý přípravek. Stačí, když do něj nasypete několik lžic sody, a to vše zalijete hrnkem teplého octa.

Ocet

Dalším univerzálním pomocníkem v domácnosti je ocet. Dokáže dobře odstranit vodní kámen, a tak své využití nachází při čištění konvic, kávovarů, ale i praček. Když do prázdné pračky nalijete jednu až tři láhve octa a zapnete na nejvyšší teplotu, bude po projetí celým cyklem vyvářky opět jako nová. Ocet je ale také výborným lapačem pachů. Umí absorbovat nelibou vůni cigaret – stačí prý nechat otevřenou nádobu v zakouřené místnosti. Odstraní pachy z lednice či myčky – jednoduše je vytřete octovou vodou. A je tu ještě jeden trik – pokud si trochou octa přetřete ruce před tím, než budete krájet cibuli, česnek či jiné silně aromatické potraviny, jejich pach vám na rukou neulpí.

Citron

Levným a účinným pomocníkem na zápach je i citron. Pokud vám zrovna nevoní mikrovlnná trouba, nakrájejte jej na plátky, vložte do misky s vodou, zapněte mikrovlnku a za pár minut se z ní bude linout příjemná citronová vůně. Citron výborně odstraní i pachy z ryb. Potřete jím misky, nože, příbory, prkénka, zkrátka vše, co s rybami přišlo do styku a nepříjemná rybina zmizí. Pomáhá i na zápach v lednici. Rozkrojte jej, vydlabejte dužinu a místo ní dejte lžičku soli. Dejte do ledničky a uvidíte, že zafunguje jako skvělý lapač – brzy nebude po zápachu ani památka.

Prášek do pečiva

Velmi osvědčeným lapačem pachů je i obyčejný kypřící prášek do pečiva. Dobře funguje v ledničce – stačí jej dát na malý talířek a nechat, aby pohlcoval vůně, které zde nejsou zrovna žádoucí. Podobně jako sodou i jím můžete pročistit odpady – stačí jej do nich nasypat a zalít octem. Nakonec propláchnout horkou vodou. Umí toho ale mnohem víc – čistí stříbrné šperky, připálené hrnce i zašlé hořáky na sporáku. Je výborným čističem kojeneckých lahví, anebo hrnečků od usazeného čaje.

Káva

Patříte-li mezi milovnice kávy, zkuste ji využít i na lapání pachů v domácnosti. Když ji nasypete do vyčištěného popelníku, bude chytat cigaretový kouř. Jakmile ji nasypete na talířek do lednice, velmi účinně vstřebá to, co nechcete a ještě ji provoní kávou. Je dobrým pomocníkem, pokud chceme nežádoucích pachů zbavit plastové misky a dózy. Do těch stačí dát kávovou sedlinu, uzavřít a nechat přes noc. Ráno nebude po pachu ani památky.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa