vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Jarní očista domácnosti: Jak se zbavit zápachu

7. dubna 2016

Jarní očista domácnosti: Jak se zbavit zápachu

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: očista zápach úklid jaro domácnost

preventan-mimiforum-banner

Můžete mít uklizeno, jak chcete, ale pokud váš domov nebude provoněný, a naopak jej budou trápit nejrůznější pachy, nebudete se cítit příjemně. Přinášíme tipy na levné a účinné lapače zápachu, které při jarním úklidu oceníte. 

Diskutujte: Jaké máte osvědčené fígle na to, aby vám to doma stále pěkně vonělo?


Je jaro, venku všechno kvete a svěže voní, jenže u vás doma je to jinak. Velký jarní úklid máte za sebou, ale přesto vás obtěžují nepříjemné pachy. Nelibě vám voní z lednice i prádlo z pračky přes nejlepší prací prášky není zdaleka tak svěží, jako dřív. Navíc je váš partner kuřák a přes veškerou snahu cítíte ozón z cigaret úplně všude, i když v bytě si nezapálí. Proto přinášíme pár tipů, jak s nejrůznějšími zápachy snadno – a levně zatočit.

Jedlá soda

Skvělým pomocníkem v domácnosti, který se vyplatí mít po ruce, je jedlá soda. Není drahá, a přitom poslouží víc, než byste čekala. Umí například pohltit vlhkost a pachy z pračky – stačí ji trochu nasypat do prázdné pračky před zavřením, a když přidáte půl hrnečku do praní, pomáhá rozpustit špínu a skvrny. Nejvíce ji ale oceníte právě jako lapač pachů. Nasypte ji na dno myčky a nevábná vůně brzy zmizí. Přisypte ji na vlhkou houbičku a vytřete ledničku, anebo mikrovlnou troubu, které vám příliš nevoní. A pokud se nemůžete zbavit pachu z krájecího prkénka, opět je posypte sodou a důkladně vydrhněte.

Tip MIMIFORA: zdravi-a-krasa-jarni-ocista-domacnosti-ii-sh

Soda je ještě účinnější v kombinaci s octem. Smícháte-li trochu sody a malé množství octa, vydrhněte jí usazeniny v troubě a zbavíte ji zápachu. A když vám zrovna nevoní odpad, nemusíte běžet pro žádný drahý přípravek. Stačí, když do něj nasypete několik lžic sody, a to vše zalijete hrnkem teplého octa.

Ocet

Dalším univerzálním pomocníkem v domácnosti je ocet. Dokáže dobře odstranit vodní kámen, a tak své využití nachází při čištění konvic, kávovarů, ale i praček. Když do prázdné pračky nalijete jednu až tři láhve octa a zapnete na nejvyšší teplotu, bude po projetí celým cyklem vyvářky opět jako nová. Ocet je ale také výborným lapačem pachů. Umí absorbovat nelibou vůni cigaret – stačí prý nechat otevřenou nádobu v zakouřené místnosti. Odstraní pachy z lednice či myčky – jednoduše je vytřete octovou vodou. A je tu ještě jeden trik – pokud si trochou octa přetřete ruce před tím, než budete krájet cibuli, česnek či jiné silně aromatické potraviny, jejich pach vám na rukou neulpí.

Citron

Levným a účinným pomocníkem na zápach je i citron. Pokud vám zrovna nevoní mikrovlnná trouba, nakrájejte jej na plátky, vložte do misky s vodou, zapněte mikrovlnku a za pár minut se z ní bude linout příjemná citronová vůně. Citron výborně odstraní i pachy z ryb. Potřete jím misky, nože, příbory, prkénka, zkrátka vše, co s rybami přišlo do styku a nepříjemná rybina zmizí. Pomáhá i na zápach v lednici. Rozkrojte jej, vydlabejte dužinu a místo ní dejte lžičku soli. Dejte do ledničky a uvidíte, že zafunguje jako skvělý lapač – brzy nebude po zápachu ani památka.

Prášek do pečiva

Velmi osvědčeným lapačem pachů je i obyčejný kypřící prášek do pečiva. Dobře funguje v ledničce – stačí jej dát na malý talířek a nechat, aby pohlcoval vůně, které zde nejsou zrovna žádoucí. Podobně jako sodou i jím můžete pročistit odpady – stačí jej do nich nasypat a zalít octem. Nakonec propláchnout horkou vodou. Umí toho ale mnohem víc – čistí stříbrné šperky, připálené hrnce i zašlé hořáky na sporáku. Je výborným čističem kojeneckých lahví, anebo hrnečků od usazeného čaje.

Káva

Patříte-li mezi milovnice kávy, zkuste ji využít i na lapání pachů v domácnosti. Když ji nasypete do vyčištěného popelníku, bude chytat cigaretový kouř. Jakmile ji nasypete na talířek do lednice, velmi účinně vstřebá to, co nechcete a ještě ji provoní kávou. Je dobrým pomocníkem, pokud chceme nežádoucích pachů zbavit plastové misky a dózy. Do těch stačí dát kávovou sedlinu, uzavřít a nechat přes noc. Ráno nebude po pachu ani památky.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse