vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Jak zvládnout laryngitidu

13. ledna 2017

Jak zvládnout laryngitidu

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: záchvat laryngitida kašel nemoc děti

preventan-mimiforum-banner

Příznaky laryngitidy se často zhoršují v noci, a tak je dobré vědět, co dělat, pokud by nemoc náhle potkala i vaše dítě.

Noční můra. Tak mnozí rodiče popisují záchvat laryngitidy u svého dítěte. Když přijde poprvé, jen málokdo ví, jak správně reagovat, a tak se často stane, že se záchvatem skončí dítě na pohotovosti nebo v nemocnici.

MIMIFORUM zjistilo:

Co je to laryngitida

Zánět hrtanu, který postihuje hlasivky a okolí. Nejtypičtější pro něj je suchý, dráždivý až štěkavý kašel, často jej doprovází chrapot a bolest v krku. Příznaky se zhoršují v nočních hodinách. Většinou se neobjevuje samostatně, ale jeho příčinou je virová či bakteriální infekce horních cest dýchacích. Typický je pro něj otok hrtanu, který může v krajních případech způsobit až dušení.

Záchvaty přicházejí v noci deti-a-rodina-jak-zvladnout-laryngitidu-ii-sh-nahled

Laryngitida bývá zrádná v tom, že se většinou zhoršuje v noci. U dítěte se objevuje štěkavý až dusivý kašel, který vypadá nebezpečně, a tak rodiče může zachvátit panika. I když se jeví zle, většinou proběhne bez vážných potíží. V jednom procentu však může zduřet sliznice a zúžit se vstup do hrtanu. V tomto případě je laryngitida velmi nebezpečná a může vést až k udušení.

MIMIFORUM zjistilo:

Jak se pozná laryngitida

-          Hlavním příznakem je dráždivý, suchý kašel připomínající štěkání.

-          Nádech je obtížný, při dýchání bývá slyšet pískot. Dýchání je sípavé, hvízdavé.

-          Objevuje se chrapot a mnohdy i ztráta hlasu.

-          Celkový stav provází slabost, teplota, rýma.

-          Rty a uši mohou být nafialovělé.

Nepodceňujte laryngitidu

Laryngitida je nejzávažnější u malých dětí. Pokud se objeví u kojenců, je třeba zavolat lékařskou pomoc, protože právě u dětí do tří let je nejzávažnější. Častá pak bývá i u předškolních dětí. Některé na laryngitidy přímo trpí, a tak jejich rodiče umějí stav zvládnout doma. Kašel kromě studeného vzduchu uklidňuje kortikoidní čípek Rectodelt, který pomáhá ke splasknutí sliznice hrtanu. Pokud se stav zklidní a dítě usne, není nutné jezdit na pohotovost. Ráno by však dítě měl vidět lékař, který doporučí další postup. Laryngitidu není radno podceňovat.

MIMIFORUM zjistilo:

Co dělat, když dítě potká záchvat laryngitidy

-          První pomocí je chladný vzduch. Ihned posadit dítě k otevřenému oknu, či na balkon, anebo přímo k otevřenému mrazáku.

-          Je potřeba dítě co nejrychleji uklidnit, aby neplakalo. Pláč totiž příznaky jenom zhoršuje. Proto je důležité, aby rodiče nepanikařili, ale naopak zachovali klid.

-          Pokud chladný vzduch nepomáhá, dítě má horečku, tečou mu sliny z úst, anebo nemůže hýbat krkem, je nezbytné urychleně zavolat lékařskou pomoc. Lékaře vyhledejte i v případě, že se s laryngitidou setkáváte poprvé, nevíte si rady a nemáte doma léky.

-          Při záchvatu pomáhá také studený zábal na krk.

-          Abyste se záchvatu pokud možno vyhnuli, podkládejte dítěti při spaní hlavu a zvlhčujte vzduch v místnosti. Doma v žádném případě nekuřte.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse