7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos

9. října 2013
Jak zhubnout? Nejíst! Hlavní chyby při hubnutí.
Kategorie: Dieta, Připojené tagy: hladovění chyby jidlo tuky hubnutí dieta
Chci zhubnout, tak přestanu jíst. To je jedna z hlavních chyb, kterou dělají ženy toužící po štíhlé linii. Přinášíme šest častých dietních omylů, které vám k hubnutí nepomohou.
Nejíst, anebo jíst velmi málo a nevhodně, anebo naopak jíst příliš. To jsou jedny z nejčastějších chyb, které ženy při hubnutí dělají.
1. Hladovět.
Velká chyba! Pokud přestanete jíst, tělo na to zareaguje po svém. Zažije šok a začne si dělat zásoby na horší časy. Dojde ke zpomalení metabolismu a hubnutí svalové hmoty, nikoli tuku. Navíc když se po skončení hladovky vrátíte k normální stravě, dostaví se jo-jo efekt. Kromě toho se může stát, že hladovku pořádně odnesete na svém zdraví. Zcela přestat jíst je zkrátka ta největší chyba.
2. Jíst příliš málo a nevhodně.
Jíte-li příliš málo a hlavně, máte-li špatně sestavený jídelníček, můžete trpět podvýživou. Tělo nemá na spalování dost energie – a tak prostě stávkuje. Reaguje přesně naopak, než byste chtěla. Tuky, které přijme, ukládá na horší časy. A tak nastává paradoxní situace. Máte nadváhu, kila se dolů nehýbou a vy jste podvyživená. V tomto případě se vyplatí navštívit výživového poradce a nechat si sestavit jídelníček na míru.
3. Jíst příliš.
Další velká chyba při hubnutí. Je to snadné. Pokud příjem kalorií neodpovídá výdeji, nezhubnete. Sníte víc, než je vaše tělo schopno spálit. To vůbec neznamená, že byste se přecpávala. Zamyslete se ale nad tím, co jíte navíc, ale také co pijete. Vynechejte sladkosti, chipsy a další pochutiny, ale také sladké limonády či alkohol.
4. Nesnídat.
Častá a velká chyba hubnoucích. Vědci potvrdili, že lidé, kteří vynechávají snídani, mnohem hůře hubnou než ti, kteří si ráno dopřejí vydatné jídlo. Snídaně je totiž základem a měla by tvořit až 20 % denního energetického příjmu. Důležité je také její správné složení. Měla by obsahovat kvalitní bílkoviny, ale i sacharidy, a právě proto se doporučují mléčné výrobky, například jogurt nebo sýr v kombinaci s celozrnným pečivem či müsli.
5. Málo spát.
Spíte-li neustále málo, nemůžete se divit, že nehubnete. Je-li totiž spánku nedostatek, tělo produkuje více inzulinu, a ten podporuje ukládání tuku. Vědci potvrdili i fakt, že lidé, kteří spí málo, spálí mnohem méně energie. Navíc tělo začne vytvářet hormon hladu ghrelin, a výsledkem je, že máte větší chuť k jídlu a rychleji přiberete. Největší potíže hrozí, spíte-li méně než 5 hodin denně.
6. Vynechat tuky.
Aby mohl organismus fungovat správně, potřebuje komplexní vyváženou stravu. Tuky potřebuje například pro vytváření energie, ochranu orgánů, opravu tkání a jsou nezbytné i pro příjem vitaminů rozpustných v tucích. Proto by měly být v jídelníčku zastoupeny minimálně z 20 %, nejlépe z 25–30 %. Je také třeba dbát na jejich správné zastoupení. Dva díly by měly tvořit tuky nenasycené, jeden díl pak nasycené. Vynechat tuky zcela a čekat, že budete štíhlá a zdravá je chyba – a nesmysl.
Text: asm
Foto: Shutterstock.com
Bez nadpisu