vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Jak vybrat to pravé jméno pro dítě

22. května 2016

Jak vybrat to pravé jméno pro dítě

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: příjmení Jméno těhotenství miminko dítě

preventan-mimiforum-banner

Vybírání jména pro miminko může být pořádná věda. A hlavně tehdy, pokud se každému z partnerů líbí něco jiného – a oba trvají na svém. 

Diskutujte: Jakým způsobem jste jméno pro dítě vybírala s partnerem vy?


Těhotenství je sice nejkrásnějším obdobím v životě ženy, ovšem může ho pokazit spousta věcí. Třeba ta, když se s partnerem nemůžete shodnout na jméně. Zatímco vám se líbí Damián a Nicola, on si přeje Josefa a Marii. Jak z toho ven, když ani jeden nechcete ustoupit?

Dohodnout se. Ale jak?

Všichni vám radí, abyste si v klidu sedli a na jméně se společně dohodli. Tomu se říká dobrá rada nad zlato, zvlášť tehdy, když každý máte zcela jinou představu. A pokud nejde o vaše první dítě, může vám do jména mluvit ještě starší potomek. V tu chvíli nastává otázka – jak správně vybrat jméno, abyste byli všichni spokojení a nehrozil rozvod?

Jména si sepište

Sepište si na papír všechna jména, která vy a partner chcete, a mohla by připadat v úvahu. Zkuste si je napsat vedle příjmení a vyslovit nahlas. Možná zjistíte, že některá k sobě moc nepasují, jsou příliš tvrdá, dlouhá apod. Máte-li totiž dlouhé příjmení, nepůsobí k němu několikaslabičné křestní jméno dvakrát dobře, a to platí i naopak. Jste-li nositelkou typicky českého příjmení, nebude k němu vypadat ideálně cizokrajné jméno – a to samozřejmě opět platí obráceně. Taková Manuela Novotná by mohla u ostatních vzbudit spíše smích než obdiv.

Udělejte první vyřazovací kolo deti-a-rodina-jak-vybrat-jmeno-ii-sh-nahled

Jména a příjmení, která končí a začínají stejným písmem, se mohou jeho nositeli špatně vyslovovat. Petr Rotrekl je sice hezké jméno, ale zkusila jste si ho říct nahlas? A co když bude dítě ráčkovat? Ze sepsaných jmen udělejte první vyřazovací kolo. Škrtněte ta, která se vám k sobě nelíbí a špatně se vyslovují. Zvažte také, zda budoucí dítě nevystavujete svým rozhodnutím posměchu. Může natolik evokovat známou osobnost, anebo hlášku, se kterou je v podvědomí všech spojeno. „Jáchyme, hoď ho do stroje.“ či „Mikuláš ztratil plášť…“ Jsou jen příklady toho, čím se mohou děti ve škole vašemu potomkovi pošklebovat.

Udělejte kompromis. Anebo losujte!

Seznam máte hotový, první vyřazení proběhlo, ale stejně vám zbyla spousta jmen. Chvíli na ně nemyslete a nechejte ho uležet. Možná se na vše budete dívat jinak s odstupem pár dní. Pokud ani teď nepanuje mezi vámi shoda, zkuste kompromis – vy vyberete jméno pro holčičku, on pro chlapečka, anebo naopak. Rozhodnout můžete nechat i náhodu. Napište si každé jméno zvlášť na papír, dejte do nějaké nádoby, promíchejte a jména prostě vylosujte. To může udělat třeba starší dítě, pokud už nějaké máte.

Rozhodnutí na poslední chvíli

Je tu však ještě jedna možnost, kterou můžete udělat. Nechat finální rozhodnutí až do porodnice. Spousta maminek totiž říká, že až ve chvíli, kdy své dítě uviděly, věděly přesně, jak se bude jmenovat. Žádný Josífek, ale Ferda to bude! Hledání správného jména může být těžké a může vás stát nervy. Nikdy však nevolte takové, které je vám vyloženě proti srsti. Vy totiž budete s dítětem doma – a volat na něj „Jeronýme,“ když se vám to zcela protiví, nebude pro váš vztah ideální.

MIMIFORUM zjistilo:

Nejčastější dětská jména

Dívčí: Tereza, Eliška, Adéla, Anna, Natálie, Karolína, Barbora, Lucie, Kristýna, Veronika

Chlapecká: Jakub, Jan, Tomáš, Adam, David, Lukáš, Vojtěch, Matěj, Matyáš, Daniel

Zajímavosti MIMIFORA:

Předávání jména z rodiče na dítě je u dívek mnohem méně časté než u chlapců. Z první padesátky dostaly po matce jméno hlavně Jany, Petry a Lenky.

Z padesátky nejčastějších jmen dostali jméno po otci především Zdeňkové, Milanové, Ladislavové , Jaroslavové a Miroslavové. Hodně děděnými jmény jsou i Jiří ,  Karel, Roman, Pavel a Petr.

U dívek se objevuje řada neobvyklých domácích jmen, jako je Liliana, Thea, Timea, Madlen, Malvína, Babeta, Elvíra, Amáta, Angelína, Polina, Klementýna, Donáta, Šanel, Petronela, Graciela, Liběna, Filoména nebo Mišela.

Zajímavá domácí jména, která se vyskytují u chlapců, jsou Damián, Zachariáš, Ervín, Lucián, Barnabáš, Horymír, Maxián, Křišťan, Radimír, Česlav, Gorděj, Melichar, Jošt, Monty Pepa, Šebestián, Andělín, Miloň, Vavřínek, Oktavián, Nikodém, Jiljí.

Zdroj: www.czso.cz

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse