vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Jak se chránit před klíšťaty

3. června 2014

Jak se chránit před klíšťaty

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: encefalytida ochrana nemoc borelióza klíště

preventan-mimiforum-banner

Protože infikovaných klíšťat rok od roku přibývá, je víc než důležité se před nimi chránit. Jak na to? Zde je několik tipů!

Charakteristika: DermaX® (doplněk stravy) je přípravek obsahující směs látek – aminokyselin (L-methionin, cystein), rostlinných výtažků (extrakt z natě přesličky rolní), vitaminů a stopových prvků.

  • obsahuje biotin,zinek-přispívají k udržení normálního stavu vlasů
  • obsahuje niacin, biotin, riboflavin-přispívají k udržení normálního stavu pokožky
  • obsahuje zinek-přispívá k normálnímu stavu nehtů
  • obsahuje thiamin, riboflavin, pyridoxin-přispívají k normálnímu energetickému metabolismu

dermax-90-cz-nahled

Infikovaných klíšťat rok od roku přibývá, a tak chránit se před nimi je víc než důležité. Jak to udělat, aby na vás klíště nešlo? Zde jsou osvědčené tipy!

 

Tipy, jak se chránit před klíšťaty

 

-          Repelent. Na výběru správého repelentu záleží víc, než si myslíte. Vždy se řiďte složením. Především tím, kolik obsahuje látky zvané DEET. Jedná se o N,N-diethyl-meta-toluamid, repelentní látku, která byla vyvinutá pro americkou armádu za 2. světové války. Čím více jí přípravek obsahuje, tím déle chrání před nežádoucím hmyzem. Pokud ji nemá vůbec, a je založen pouze na rostlinných výtažcích, může poskytnout ochranu třeba jen na 10 minut. Naopak přípravek s 50 % DEET poskytne ochranu až na 6 hodin.

 

-          Správné oblečení. Jdete-li do lesa či do přírody, zapomeňte na kraťásky, sandály a tričko bez rukávů. Naopak si oblékněte dlouhé kalhoty a triko s dlouhým rukávem, nejlépe světlé barvy a z hladké látky. Klíšťata jsou na ní totiž lépe vidět, a tak je můžete odhalit dřív, než se stihnou přisát. Na nohy se doporučuje uzavřená, nejlépe vyšší, obuv a ponožky.

 

-          Nesedat do trávy. V rizikových oblastech, kde je vyšší množství klíšťat, nesedejte do trávy, a to ani tehdy, dáte-li si pod sebe deku. Choďte vždy po vyznačených cestách, nevstupujte do trávy a křoví. Průběžně prohlížejte nohy od kolen dolů, pokud na nich zahlédnete klíště, ihned je odstraňte. Pozor též na křovinaté plochy.

 

-          B-komplex. Proti klíšťatům i komárům pomáhá i pravidelné užívání B-komplexu. Je však třeba počítat s tím, že nemusí působit na každého. Při delším užívání vydává totiž specifickou vůni, která klíšťata odpuzuje, i když ji člověk necítí. Navíc kůže je vlhčí a potí se, cotž klíšťata neláká.

 

-          Očkování. Očkování vás sice samo o sobě před klíšťaty neochrání, ale zvlášť u dospělých je důležité, abyste nedostala jednu z nemocí, které přenáší – klíšťovou encefalytidu. Na lymskou boreliózu zatím žádné očkování neexistuje.

 

tema-tydne-jak-se-chranit-pred-klistaty-ii-sxc-nahled Tipy MIMIFORA:

Jak odstranit klíště

-          Nikdy nezakapávejte klíště olejem.

-          S klíštětem nekruťte, vytahujte jej opatrně kýváním. I když to může trvat déle, jde o mnohem bezpečnější způsob, jak jej dostat ven bez rizika přetrhnutí.

-          Na odstranění je nejlepší použít speciální pinzetu na klíště, kterou jej bezpečně vytáhnete, anebo kartu na klíště.

-          Klíštěte se nedotýkejte holýma rukama, zvýšíte riziko přenosu nákazy.

-          Jakmile je klíště venku, ranku desinfikujte.

-          Klíště po vytažení bezpečně zlikvidujte. Doporučuje se jej namočit v desinfekci, zabalit do papíru a spláchnout do toalety. Nikdy jej nedrťte, nerozšlapávejte, neházejte do koše.

-          Pokud chcete mít jistotu, že klíště nebylo infikováno, dejte je do igelitu a odešlete na vyšetření do specializované laboratoře. Jde však o placené vyšetřrení.

-          Pokud se při odstraňování objeví problém, anebo klíště nejde ven, obraťte se na lékaře.

 

Text: mob

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi
17:03 16.06.2014 - Lenička -

Bez nadpisu

Nejlepší obrana je samozřejmě útěk! Já tedy zvolila očkování, pro sebe i pro děti, protože myslím, že než vymýšlet nějaké babské rady ohledně repelentů, je lepší nechat se očkovat a mít pokoj 

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse