vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Jak podpořit kojení: Osvědčené triky maminek

15. října 2015

Jak podpořit kojení: Osvědčené triky maminek

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: dietní potravina mateřství kojení

preventan-mimiforum-banner

O tom, že mateřské mléko je pro miminko to nejlepší, není pochyb. Jenže spousta maminek má s kojením problém. Netvoří se jim totiž dost mléka. Co se s tím dá dělat?

Přípravek Folgravid® (doplněk stravy) je určen dospělým ženám už od samého začátku plánování těhotenství, průběhu těhotenství až po ukončení kojení. Hlavní obsahovou složkou je kombinace kyseliny listové a kyseliny dokosahexaenové (DHA), která přispívá k udržení normální činnosti mozku a normálního stavu zraku Vašeho miminka. Příznivého účinku je dosaženo při přijetí 250 mg DHA denně. Jednotlivá denní dávka nadstandardně pokryje tento příjem. DHA ve Folgravidu® je vyrobena z kvalitního rybího oleje pomocí speciální čistící metody. Kyselina listová obsažená v přípravku přispívá k normálnímu růstu zárodečných tkání během těhotenství. Komfort v užívání pouze 1 tobolky denně.

folgravit-70-tabl-3d-nahled

Všude se píše a mluví jen o tom, jak je kojení a mateřské mléko pro dítě důležité. Jenže zdaleka ne každé mamince jde kojení jako po másle, mnohé s ním mají velké potíže. Velmi častý problém bývá s nedostatkem tvorby mléka. Zjistili jsme, jaké jsou osvědčené triky maminek.

Často přikládat ke kojení

Názor maminky: „S kojením jsem měla problém. Dělalo se mi málo mléka a já to nechtěla vzdát. Už to vypadalo, že budu muset přikrmovat, ale nakonec jsem vydržela a i přes velkou únavu se držela základní rady – často přikládat. Připadala jsem si sice, že nedělám nic jiného než kojím, minimálně 12× denně a několikrát za noc jsem měla malého u prsu, ale pomohlo to a tvorba mléka se rozjela.“ (Adéla, 26)

Tip MIMIFORA:

Kdykoliv mezi kojeními můžete, odsávejte. Aby se vám tvořilo dost mléka, je ideální elektrická odsávačka.

Kojící čaje, sirupy apod

Názor maminky: „Při problémech s kojením mi pomohly čaje pro kojící matky. Koupila jsem si několik druhů a střídala je. K tomu jsem jedla bylinný sirup pro kojící matky. Myslím, že měl také velký podíl na tom, že jsem se rozkojila.“ (Evelína, 29)

Tip MIMIFORA:

Na trhu je k dostání také řada instantních nápojů a čajů vhodných pro kojící matky, jejichž příprava je zcela jednoduchá. Je proto dobré vyzkoušet, co vám bude vyhovovat – a také chutnat. Vyhněte se ale mátovému čaji – ten naopak tvorbu mléka snižuje.

Hodně tekutin pro podporu kojení

Názor maminky: „Pořád se mi tvořilo málo mléka, nevěděla jsem proč. Pak jsem si na internetu přečetla, že bych měla vypít i tři litry tekutin denně. Zjistila jsem, že pro neustálé kojení na sebe zapomínám a nevypiji více než litr! Hned jsem to napravila a od té doby jsem měla mléka vždy dostatek. Proto všem kamarádkám říkám – hlavně hodně pijte.“ (Iveta, 33)

Tip MIMIFORA:

V období kojení se doporučuje pít především vody bez bublinek, ovocné a zelené čaje, 100% džusy ředěné vodou. Naopak vyhnout byste se měla alkoholu, černému čaji, sladkým limonádám a doporučuje se omezit i pití kávy.

Homeopatika

deti-a-rodina-jak-podporit-kojeni-2-ing

Názor maminky: „Když jsem se ptala v porodnici před tím, než nás s malou propustili, čím kojení podpořit, poradili mi homeopatika. Mně osobně to pomohlo, naopak když jsem je vysadila, snížila se mi tvorba mléka.“ (Jana, 30)

Tip MIMIFORA:

Poraďte se s homeopatem, na podporu kojení vám může nabídnout různé druhy homeopatik.

Babské rady – melta a polévky 

Názor maminky: „K podpoře kojení jsem zkoušela všechno možné, nakonec se mi nejlépe osvědčily staré dobré babské rady – především pít hodně melty a jíst dostatek silných vývarů a kmínovou polévku. Díky tomu do těla dostanete i víc tekutin a tvorba mléka skutečně stoupá.“ (Jitka, 24)

Tip MIMIFORA:

Kromě melty se doporučují i špaldová káva a obilná káva.

Teplý obklad a masáž

Názor maminky:„Mně osobně nejvíce pomohly teplé obklady. Vždy pár minut před kojením jsem na prsa přiložila plenu namočenou v teplejší vodě. Nejenže to bylo příjemné, ale měla jsem pocit, že se mi tím mléko uvolnilo.“ (Kristýna, 26)

Tip MIMIFORA:

Zvýšit tvorbu mléka můžete i jemnou masáží prsou před kojením.

MIMIFORUM zjistilo:

Co ještě pomáhá při kojení

● Prsy při kojení střídejte, pokaždé kojte z obou prsou.

● Tvorbu mléka podpoří i vhodně zvolené bylinky. Kromě zmíněného kmínu je vhodný anýz, bazalka, kopr, fenykl či pískavice řecké seno.

● Na tvorbu mléka příznivě působí i teplá uvolňující koupel s pár kapkami levandulového oleje.

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse