vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Jak naučit dítě kousat

10. října 2013

Jak naučit dítě kousat

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: kousky příkrmy Kousání jidlo dítě

preventan-mimiforum-banner

Zatímco jedno dítě problémy s kousáním nemá a jídlo přijímá bez problémů, u jiného mohou nastat potíže. Kousky ve stravě odmítá a je nutné mu vše mixovat. Jak dítě nejlépe naučit kousat?

ActiLac Baby

Přípravek byl odborně posouzen Českou pediatrickou společností jako vhodný pro děti od 1 roku.
·    Doplněk stravy.
·    Pro děti již od 1 roku.
·    Bezproblémové užívání u malých dětí (prášková forma).
·    Vhodný jako cestovní balení.
·    Obsahuje vyváženou kombinaci šesti kmenů živých mikroorganismů – laktobacilů a bifidobakterií. Množství těchto bakterií je 2,5×108 cfu/v 1 sáčku (cfu = colony-forming unit, tj. počet životaschopných mikroorganismů).

actilac-baby

Doplněk stravy

 Více ZDE


„Nechce kousat, musíme pořád mixovat.“ „Když mu dám jídlo s kousky, dáví se. Co mám dělat?“ „Odmítá kousky v jídle, dokonce i v jogurtu. Radši nejí. Co s tím?“ Podobné starosti trápí nejednu maminku. Zatímco ona by svému dítěti už ráda dopřála tuhou stravu, ono odmítá cokoli, co není namixované dohladka na kaši.

 

Na dítě netlačte

S kousky se obvykle začíná v příkrmech kolem 8. – 9. měsíce, ale každému dítěti trvá jinak dlouho, než si na ně zvykne a je ochotné je akceptovat. Netlačte na něj a obrňte se trpělivostí, je možné, že ji budete potřebovat.

 

1. Nenutit, pomalu zkoušet

Nenuťte dítě do nemixovaného jídla. Pokud jej odmítá, nebo se při něm dokonce dusí, vraťte se k mixovanému a kousky zařaďte později. Pokud jej budete nutit s tím, že jídlo prostě snít musí, můžete si zadělat na pořádné problémy do budoucna.

 

2. Trénovat a vytrvat

Aby si dítě kousání a žvýkání nacvičilo, je potřeba mu nabízet jídlo k tomu vhodné. Ideální je pečivo (chléb či rohlík), kukuřičné nesolené křupky (koupíte např. ve zdravé výživě), či dětské sušenky určené pro daný věk dítěte. Důležité je, aby si je mohlo samo vzít do ruky a kousat je a žvýkat. Malé dítě ale nikdy nenechávejte bez dozoru, může se začít dusit.

 

3. Mixovaný základ s kousky

Začínejte pozvolna. Připravte mixovaný základ jídla a do toho přidejte kousky. Pozor ale na to, aby byly měkké, protože děti ještě nemají dostatek zubů a pomáhají si dásněmi. Začněte nejdříve méně kousky, pokud je dítě sní, přidávejte. Můžete také zkusit jídlo uvařit doměkka a pomačkat vidličkou, anebo vařit zeleninu nastrouhanou a již nemixovat.

 

4. Nechat ochutnat z vašeho talíře deti-a-rodina-jak-naucit-dite-kousat-ii-sh-nahled

Trik, který se osvědčil řadám maminek. Malé děti jsou často zvědavé a chtějí ochutnat to, co máte vy na talíři. Pokud o vaše jídlo jeví zájem, využijte toho. Připravte si na svůj talíř jídlo vhodné pro děti, a jakmile začne loudit, dejte mu ochutnat. Je možné, že se mu jedení od vás zalíbí a najednou mu kousky vadit nebudou.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Pozor na tvrdé kousky!

Malým dětem nikdy nepodávejte kousky potravy, které jsou tvrdé a špatně rozpustné. Hrozí totiž, že by se u jídla mohli začít dusit. Oříšky, kousky tvrdé zeleniny či ovoce, celé kuličky vína či tvrdé bonbony se nedoporučuje dávat dětem mladším 4 let. Nebezpečný ale může být i obyčejný rohlík, a proto kojence nenechávejte ani při jeho konzumaci nikdy bez dozoru.

 

Text: asm

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
13:22 10.01.2017 - Iveta -

kousání po PEGU

Dobrý den. Syn měl do roka a půl PEG. Je tomu už další rok po vyndání. Z mixované stravy jsme přešli na mačkanou, jogurty s kousky, škrábací banán, naučili jsme ho sát brčkem, ale stále nekoušeme větší kousky. po jejich vdechnutí se dáví. Jinak si jídlo sám do ruky nechce vzít, má k němu odpor. Jak ho naučit kousat? Peg jsme měli protože ho jeho bio matka nekrmila a do roka a půl byl v DD krmen sondou. Jsme náhradní rodiče. U stolu má i sourozence u kterých vidí jak koušou,ale on prostě ne… Je to asi běh na dlouhou trať.děkuji

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse