vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Jak čistit kojenecké lahvičky

20. února 2014

Jak čistit kojenecké lahvičky

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Lahvička mléko kojení miminko kojenec

preventan-mimiforum-banner

Pokud miminko krmíte z láhve, je třeba vědět, jak ji správně čistit. Pokud by se tak nestalo, mohly by se v ní přemnožit mikroorganismy a způsobit nemalé zdravotní problémy.

Actilac mimi

  • Obsahuje vyváženou kombinaci čtyř kmenů bifidobakterií, charakteristických pro střevní trakt dítěte do jednoho roku.
  • Přípravek byl odborně posouzen Českou pediatrickou společností jako vhodný pro děti od narození do 1 roku.
  • Bezproblémové užívání u malých dětí (prášková forma).
  • Vhodný jako cestovní balení.
  • Obsahuje vyváženou kombinaci 4 kmenů živých mikroorganismů – bifidobakterií. Množství těchto bakterií je 2,5×108cfu/v 1 sáčku (cfu = colony-forming unit, tj. počet životaschopných mikroorganismů).
actilacmimi

Doplněk stravy

Více zde

Není pochyb o tom, že hygiena u malých miminek by měla být samozřejmostí. A tak pokud nekojíte, ale dokrmujete, ale plně krmíte z lahviček, je třeba pamatovat na to, že umýt je pod vodou nestačí a je třeba jim věnovat zvýšenou péči. Jinak se stane, že v lahvičkách ulpí zbytky mikroorganismů a způsobí nemalé zdravotní potíže.

 

První krok – mytí v ruce

Prvním krokem by mělo být ruční mytí. Lahvičku rozeberte a všechny její části vypláchněte horkou vodou. Aby nic nezůstalo na stěnách láhve, použijte vhodný kartáč, který by však měl být jen na lahvičky – nepoužívejte jej na nic jiného. Pozor i na otvory dudlíků – ty je vhodné vyčistit pomocí jehly. Pokud jsou k tomu láhve určeny, je možné je mýt i v myčce na nádobí. Jakmile máte umyto, lahvičky sterilizujte.

 

Tip MIMIFORA:

Babská rada, jak vyčistit usazeniny v lahvičce

Máte-li v lahvičce usazeniny například z čaje a nejdou pryč, zkuste babskou radu. Do třetiny ji naplňte horkou vodou, přidejte trochu rýže a pár kapek citronu či octa (není nutné), uzavřete a třepejte, dokud nebude čistá.

 

Sterilizace je základ deti-a-rodina-jak-cistit-kojenecke-lahve-ii-sxc-nahled

I když někteří odborníci tvrdí, že není třeba lahvičky sterilizovat denně, přece jen je to lepší. Zvlášť u malých miminek. Špatně omyté lahvičky totiž mohou způsobit průjem i jiné problémy. První možností je sterilizovat varem v hrnci, kdy vše vaříme 10 až 20 minut. Je třeba počítat s tím, že se láhve i dudlíky více opotřebovávají. Rychlejší a šetrnější možností je pořídit si sterilizátor. Velmi rychlé jsou elektrické parní sterilizátory, které lahvičky desinfikují parou. Levnější variantou jsou sterilizátory do mikrovlnné trouby. Poslední možností je sterilizace za studena, pomocí sterilizačních tablet na bázi chlóru. Je však po ní třeba lahvičky znovu vymýt vodou a může zůstat pachuť chloru.

 

Tipy MIMIFORA:

Jak vybírat kojenecké lahvičky

 

- Materiál. Lahvičky bývají nejčastěji vyrobeny ze skla, anebo plastu, který má tu výhodu, že je nerozbitný, odolný a lehký. Při výběru však musíte dát pozor, aby byla plastová dostatečně kvalitní a neobsahovala příliš ftalátů. Ideální je i láhev bez obsahu PVC, a samozřejmě bez bisfenolu A, který už je zakázaný.

- Hrdlo. Existují standardní kojenecké lahve s úzkým hrdlem, stejně jako stále oblíbenější lahvičky s hrdlem širokým. Jejich výhodou je snadnější příprava mléka a především jednodušší mytí.

- Dudlík. Pokud kojíte a pouze dokrmujete, měla byste zvolit dudlík, který svým tvarem připomíná bradavku a navíc se stejně chová – při nasávání se prodlužuje. Zvolit je třeba také dudlík vhodný pro určitý věk dítěte.

- Speciální funkce. Kojenecká lahvička může mít speciální funkce, například být antikoliková. Obsahují totiž speciální ventil, který zaručí, že dítě při krmení nespolyká tolik vzduchu. A protože se v láhvi netvoří vakuum a miminko není nuceno silně sát, můžete tak předejít i vzniku zánětu středního ucha.

- Velikost. Řada firem vyrábí dvě velikosti – 120–125 ml a 240–260 ml. První bohatě stačí pro novorozeňata, pro dvouměsíční a starší dítě již ale vybírejte větší.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi
12:07 22.02.2019 - XenaX -

Re: Re: sterilizátor

Máme cestovní sterilizátor https://www.tren­dybaby.cz/tom­mee-tippee-cestovni-sterilizator-na-kojeneckou-lahev-c2n
10:24 19.02.2019 - Kaledka -

Re: sterilizátor

Cestovní sterilizátor? Mohu se zeptat jaký máte, také by se mi hodil.
12:35 18.02.2019 - XenaX -

sterilizátor

Tak já myslím, že nejlepší je používat sterilizátor. Mám i cestovní, protože hodně cestujeme a je perfektní.
12:37 29.07.2018 - Peclivamamka -

Re: V myčce

Zdravím, tak jsem dostala novou myčku od manžela, byla jsem překvapená nečekala jsem to a tím pádem se chystám taky na ty lahvičky, máš to tedy vyzkoušené, je to bezpečné?Používám tuhle myčku https://eshop-franke.cz/720-mycky-nadobi – jakou ty? Přeci jen i prášen a praní se kupuje speciálně pro děti tak se toho trošku bojím.
19:55 23.07.2017 - Petříčková -

Re: Re:

Ahaaa, děkuji mockrát Zkusím je asi objednat.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse