vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Hyperaktivní dítě: Co vás čeká a nemine

30. června 2011

Hyperaktivní dítě: Co vás čeká a nemine

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: onemocnění štítná žláza cukrovka diabetes inteligence výchova adhd hyperaktivita

preventan-mimiforum-banner

On nezlobí, je hyperaktivní! Právě tak často maminky omlouvají chování svých dětí. Jenže hranice mezi tím, kdy je dítě nevychované a kdy hyperaktivní, je velmi tenká. Skutečnou hyperaktivitu, dnes označovanou jako ADHD, pozná jen odborník.

Označit dítě za hyperaktivní je dnes v módě. Často se k tomu uchylují sami rodiče, které mají živější dítě – a to nezvládají. Jeho chování a neposlušnost pak omlouvají tím, že je prostě hyperaktivní. Někdy je skutečně velmi těžké poznat, zda je dítě rozmazlené, nevychované, anebo skutečně hyperaktivní – pravou diagnózu dokáže určit až odborník.

Hyperaktivních dětí přibývá

Podle odborníků počet dětí, které se projevují hyperaktivně, neustále narůstá – v současné době je to mezi 8 až 12 %. Tuto poruchu dnes označují jako ADHD, což je zkratka anglického Attention Deficit Hyperactivity Disorder, tedy poruchy pozornosti provázené hyperaktivitou. Jde podle nich o poruchu dozrávání nervové soustavy a mozku, která se objevuje ještě před narozením, anebo krátce po porodu. V poslední době navíc vědci spekulují o tom, že velkou roli mohou hrát i přidané látky v potravinách.

Zajímavost MIMIFORA

Vědci se stále víc kloní k názoru, že za hyperaktivitou u dětí mohou být také umělá barviva a potraviny s vysokým obsahem konzervačních látek. Nejhorší prý jsou ty, v nichž se nachází kyselina benzoová, kysličník siřičitý, kyselina propionová a nitráty jako tartracin (E102) a canthaxantin (El6l). Odborníci proto doporučují rodičům, aby dětem potraviny s umělými barvivy buď nepodávaly, anebo jejich podávání výrazně omezili. Velký pozor dejte na ochucené nápoje.

ADHD, problém ve škole

To, zda dítě skutečně trpí ADHD, anebo je jen divoké a živé, se většinou naplno projevuje kolem čtyř let s tím, že vše se zhoršuje s nástupem do školy. Děti vyrušují, u ničeho nevydrží, jsou roztržité a ztrácejí věci, ale mohou být i agresivní a brát věci spolužákům. V tomto případě je vhodným řešením speciální škola zaměřená na děti s poruchami pozornosti a samozřejmě konzultace s pedagogicko-psychologickou poradnou.

Inteligence s hyperaktivitou nesouvisí

„Je hyperaktivní, protože je nadprůměrně inteligentní," prohlašují často rodiče těchto dětí. Jde totiž o jakýsi zažitý, ale zcela mylný mýtus. ADHD nemá s inteligencí nic společného – v této skupině jsou děti inteligentní průměrně, více, ale i méně. Dvě třetiny z nich se navíc v dospělosti většiny problémů zbaví, a tak mohou být úspěšní v řadě povolání. U třetiny dospělých však potíže přetrvají, proto mohou mít potíže v komunikaci s ostatními, bývají nedochvilní, nepozorní, trpí únavou i pocity neklidu.

Zajímavost MIMIFORA

Jak poznáte hyperaktivní dítě?

– U žádné činnosti dlouho nevydrží, neudrží pozornost.

– Činnosti střídá rychle za sebou.

– Neposlouchá, je těžké ho zabavit.

– Jedná impulzivně a bez rozmyslu, neodhadne následky svého chování.

– Často bývá nemotorné, oproti svým vrstevníkům působí neohrabaně.

– Starší děti mají tendenci ztrácet věci, vyrušují, zapomínají atd.

Tip MIMIFORA

Co dělat, když máte hyperaktivní dítě

– Při podezření na ADHD vyhledejte odbornou pomoc a dítě nechejte vyšetřit.

– Maximálně se mu věnujte, vymýšlejte mu rozličné činnosti, střídejte je.

– Netrestejte ho, naopak za veškeré úspěchy a pokroky ho chvalte.

– Zkuste najít aktivity, ve kterých vyniká, pomůže mu to zvýšit sebevědomí.

– Podporujte ho, dítě by nemělo být černou ovcí rodiny, ale naopak by mělo mít její plnou podporu.

Text: ino

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
20:44 30.11.2011 - Jana -

Bez nadpisu

Co s tím?
20:41 30.11.2011 - Jana -

Bez nadpisu

Moje mamka taky!
18:00 28.07.2011 - Marie -

řezat

Moje mamka tvrdí, že zlobivé dítě prostě musíte řezat a cepovat jako psa!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse