vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Hvězdárny a místa, odkud pozorovat hvězdy

10. května 2013

Hvězdárny a místa, odkud pozorovat hvězdy

Kategorie: Tipy na výlet, Připojené tagy: instalace výstava pozorování hvězdy Hvězdárna

preventan-mimiforum-banner

Hvězdárna je místem, kde se nudit nebudete. Můžete zde nejen pozorovat Slunce či nebe plné hvězd, ale také si prohlédnout jedinečné výstavy a expozice. 

Preventan Akut

  • Doplněk stravy
  • Obsahuje unikátní směs biologicky aktivních látek
  • 1 tableta obsahuje 1 mg účinné látky ProteQuine® (oligopeptidy, aminokyseliny, nukleotidy)
  • Přípravek je vhodný pro děti od 3 let a dospělé
    preventan-akut_small

    Doplněk stravy

Více ZDE

Štefánikova hvězdárna Praha

Nejznámější hvězdárna u nás se nachází přímo v Praze na vrcholu Petřína. Je otevřena celoročně šest dní v týdnu a nabízí stálé expozice, tematické výstavy, či pozorování oblohy velkými dalekohledy. Za viděnou stojí například 4D zážitková instalace Konec světa. Ta nechá návštěvníka vžít se do role obyvatele krytu, sledujícího tři z možných scénářů globální katastrofy konce světa. Pro navození reálně stísněné atmosféry je kryt poměrně malý a pojme pouze 5 diváků. Děje provázející simulované katastrofy jsou znázorňovány pomocí unikátního 3-projektorového mappingu spolu s prostorovým zvukem, komentovanou videoprojekcí a speciálními efekty jako jsou vibrace či tepelné vlny.
Více informací: www.observatory.cz


Hvězdárna a planetárium Brno tip-na-vylet-hvezdarny-ii-cz-nahled

V parku na Kraví hoře, na severozápadě Brna-střed, najdete hvězdárnu, která se těší velké oblibě a patří k nejmodernějším u nás. Ročně ji navštíví přes 80 000 lidí a disponuje mnohonásobnou projekcí, která u nás kromě Prahy nemá obdody. Ve Velkém planetáriu se na kopuli o průměru 18 metrů promítá několik tisíc hvězd a vesmírných objektů a konají se zde nejrůznější vzdělávací pořady. V podzemním sále pod názvem Exploratorium najdete interaktivní exponáty, vzorky mimozemských hornin, čarokrásné reprodukce vesmírných objektů. Milovníky hvězd nadchne astronomická pozorovatelna, kde jsou k vidění sluneční skvrny, krátery na Měsíci, Saturnův prstenec, Jupiterovy bouře a satelity, srpek Venuše, barevné dvojhvězdy, jiskřivé hvězdokupy. To všechno lze pohodlně ukázat pomocí moderních, automaticky naváděných dalekohledů s průměrem objektivu až 35 cm.
Více informací: www.hvezdarna.cz


Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna v Hradci Králové se nachází na jižním okraji města, a to na jednom z nejkrásnějších míst. Přímo na hřebenu mezi Zámečkem a Novým Hradcem Králové, odkud se otevírá pohled na západ do polabské nížiny a na jižní protáhlé údolí se zrcadly rybníků Datlíka a Roudničky. Nabízí nejen různé programy pro veřejnost, ale v sobotu odpoledne pozorování Slunce a ve středy, pátky a soboty večer pozorování hvězdné oblohy. Návštěvu navíc můžete spojit s výletem. Od hvězdárny vedou dvě zajímavé naučné stezky – Planetární stezka o délce 6,5 km vás na každé zastávce seznámí s jednou planetou sluneční soustavy. Galaktická stezka o délce 9,5 km představí nejznámější nebeské objekty Galaxie.
Více informací: www.astrohk.cz


Zajímavost MIMIFORA.
Ostrava: Hvězdárna v rekonstrukci

Třetí největší planetárium u nás a jediné v Moravskoslezském kraji, Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy, právě prochází rekonstrukcí. Pro veřejnost bude opět otevřena v první polovině roku 2014. Akce probíhají v náhradních prostorách, například v mobilním nafukovacím planetáriu.

Text: asm
Foto: Czechtourism.cz

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse