vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Hurá do školy: Proč se nosí kornouty

25. srpna 2017

Hurá do školy: Proč se nosí kornouty

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: kornout školák tradice škola dítě

preventan-mimiforum-banner

První školní den je tady a pro prvňáčky přichází slavnostní chvíle, kdy se s aktovkou na zádech poprvé vydají do školních lavic. Někteří však nosí i kornouty. Kde se tato tradice vlastně vzala a co se v nich ukrývá?

Zatímco v některých oblastech děti s kornouty do školy nechodí, jinde si zase nástup do první třídy bez nich ani nedovedou představit. Kde se vlastně tradice kornoutů vzala a proč se nosí?

 

Tradice z Německa

I když je řada lidí dodnes přesvědčena, že kornouty k nám dorazily z Ameriky, není tomu tak. Tradice kornoutů totiž přišla z Německa. Jde původně o saskou tradici, která se postupně rozšířila do celé země a později i k nám, hlavně do pohraničí. V severních a západních Čechách je tak i dnes pro školáky běžné vyrazit s kornoutem, v jiných krajích jej zase znát nemusejí. Proto je ideální před tím, než se dítě poprvé vypraví do školy zjistit, jaká tradice u vás funguje a jaká ne.

 

Kornouty ze stromu

A kde se vlastně tradice kornoutů vzala? Dětem se říkalo, že na stromě zvaném kornoutovník, který se nachází v zahradě pana učitele, rostou cukrové kornouty. Když už jsou děti dost veliké, aby mohly jít do školy, mohou si jeden utrhnout. Kornout tak vlastně symbolizoval školní zralost dítěte.

 

Proměnlivé zvyky

Dnes se tradice liší kraj od kraje i v samotném Německu. V některých spolkových zemích dostávají děti kornouty ze stromu na přivítání přímo od pana učitele. Buď jim je připraví škola, nebo je rodiče tajně přinesou do školy a učitel je zavěsí. Jinde je zase prvňáčci dostanou ráno doma od rodičů a přinesou si je do školy, kde si je rozbalí, nebo nerozbalí. Mohou a nemusí z nich bonbony nabídnout spolužákům. Kornout ale není určen na rozdávání. Většinou obsahuje i drobný dárek pro malého školáka.

 

Tradice ze závisti tema-tydne-hura-do-skoly-ii-sxc-nahled

Někdy se říká, že kornouty vznikly vlastně tak trochu ze závisti. Základem tradice byl totiž zvyk v židovských komunitách v Německu dávat dětem v den, kdy dosáhly zralosti na studium Tóry, sladké pečivo ve tvaru písmen jako upomenuti slov žalmu: „Dein Wort ist in meinem Munde süßer als Honig“ (Tvoje slovo je v mých ústech sladší než med). Nežidovské děti tak místo toho začaly dostávat kornouty, které také obsahovaly sladkosti.

 

Anketa MIMIFORA:

Nosí vaše děti první školní den kornouty, a čím je plníte?

 

Ilona (30): „Ano, u nás je to zvykem. Dceři by bylo líto, kdyby kornout nenesla, když ostatní mají. Dolů dávám malého plyšáčka, pastelky a tužky, nahoru sladkosti.“

 

Michaela (39): „Ne, přijde mi to jako hloupost. Proč se máme opičit po nějakých zvycích z ciziny? Syn kornout nedostal, i když některé děti měly. Já jsem ale proti tomu, je to zbytečná hloupost.“

 

Simona (40): „Obě děti kornouty měly. Podle mě nezáleží ani na tradici, ale na tom, co si malí školáci přejí. U nás část dětí kornouty má a část ne. Dolů jsem dala malý dárek na památku – dcerce to byly stříbrné náušničky, nato hodně sladkostí, bonbonů a dobrot, o které se mohla podělit.“

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi
00:20 07.09.2021 - karol -

Bez nadpisu

Kornouty do školy jsou tradiční dárek pro prvňáčky.Kornout se naplní tím, co má děcko rádo. V první školní den jde prvňáček s taškou do školy a kornoutem. S kornoutem se fotí buď už ve škole v lavici nebo následně po vyučování jdou rodiče k fotografovi. Rozhodně si kornout odnáší prvňáček domů. Je to dárek pro něj může se se sladkostmi podělit se spolužáky nebo s kamarády, ale také ne. Kornout jako dárek chystá pro prvňáčka maminka, babička, teta nebo společně.
13:40 17.07.2020 - Woodoo -

Bez nadpisu

Nevidím v tom „opičení“ u nás na severu čech je to běžná praxe, už několik generací. V sudetech žili češi spolu s němci a jak se prolínaly rodiny, tak i jejich zvyky. Kornout do první třídy měla moje matka, měl jsem ho já a bude ho mít i má dcera. Je možné, že máte jinde také jiný zvyky, ale když je neznám a nerozumím tomu, tak je nehaním.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse