vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Hubnutí po třicítce: Věčný problém s dietou?

3. července 2011

Hubnutí po třicítce: Věčný problém s dietou?

Kategorie: Dieta, Připojené tagy: výběr porodnice porod péče problémy tricítka hubnutí dieta hormony

preventan-mimiforum-banner

Je vám třicet pryč a máte stále větší problém zhubnout? Možná je to tím, že ke svému tělu nepřistupujete správně – za vším totiž může stát snížená produkce růstového hormonu, který má na snižování váhy větší vliv, než by se mohlo zdát.

Nikdy jste s váhou neměla žádné problémy, a když se náhodou objevilo nějaké to kilo navíc, přidala jste trochu pohybu, nasadila dietu a byla jste zase ve formě. Jenže najednou se přehoupla třicítka, kila šla nahoru a vy, i když cvičíte a snažíte se jíst zdravě, za nic na světě nemůžete zhubnout. Po třicítce je tělo zkrátka jiné, a tak abyste mohla něco shodit, musíte k němu také jinak přistupovat.

Za hubnutím stojí růstový hormon

V poslední době jsou vědci zajedno v tom, že za tím, že kila po třicítce jdou špatně dolů, může stát snížená produkce růstového hormonu. Ten se v těle tvoří od dětství až do puberty a po dvacátém roce jeho produkce pomalu klesá. Jeho úloha v těle se mění a začne mít vliv nikoli na růst, ale na řízení metabolismu a na složení tkání (svaly, tělesný tuk a kosti). Období, kdy se produkce růstového hormonu sníží, je známé jako somatopauza. Nebojte se, s menopauzou nemá nic společného, název je odvozen od růstového hormonu – somatotropinu.

Díky růstovému hormonu zhubnete, ale..

Produkce růstového hormonu (a s ním spojené hubnutí) se dá podpořit přirozenou cestou, ale rychlejší je dodávat jej do těla uměle, například injekčně. V tisku se nedávno objevily zprávy, že právě tímto způsobem rychle zhubla Courtney Love, vdova po Kurtu Cobainovi, když si do těla nechala dodat právě růstový hormon. Jenže před tímto způsobem hubnutí lékaři varují – ano, pravděpodobně zhubnete, ale metoda je riskantní, nevyzkoušená a má spoustu vedlejších účinků, mezi které může patřit i vyšší riziko vzniku nádorových onemocnění.

 

dieta-hubnuti-po-tricitce-2-nahled

Nejlepší cesta k hubnutí: Podpořit hormony přirozeně

Výzkumů, které se věnují dodávání růstového hormonu do těla a s tím spojeným hubnutím, je v poslední době celá řada. Nedávno potvrdili i švédští vědci, že lidé, kteří užívali během studie růstový hormon, zhubli během osmi týdnů minimálně o tři kilogramy, aniž by se omezili v jídle. Zrychlil se jim metabolismus a začali odbourávat tukové zásoby. Abyste však nemusela do těla hormony dodávat uměle, lze jejich produkci podpořit i přirozenou cestou. Jak?

1.Dostatečně spěte

Růstový hormon se uvolňuje hlavně v noci, a tak je více než důležitý kvalitní a dostatečný spánek. K tomu, aby pracovalo efektivně a mohlo pro regeneraci využít energie z podkožního tuku, tělo potřebuje sedm až osm hodin nerušeného spánku. Využívat tukových zásob začne růstový hormon pomalu zhruba po 1,5 hodině od usnutí. Abyste mu nezabránila v jeho bohulibé činnosti, měla byste si dát pozor na sacharidy. Stoupne-li vám večer hladina inzulinu, růstový hormon to zablokuje a neodbourá nic. Proto si pozdě večer nedopřávejte bílé pečivo, sladké ovoce, rýži, hranolky, chipsy, sladkosti a další pochutiny s obsahem sacharidů.

2.Jezte vyváženou stravu

Produkci růstového hormonu můžete podpořit i vyváženou stravou s dostatkem kvalitních bílkovin. Je pro něj důležitý i příjem vitaminu B3 (niacin), dále cholin a aminokyselina glutamin, která podporuje imunní systém a stimuluje produkci růstového hormonu. Z toho důvodu by ve vaší stravě nemělo chybět kuřecí a krůtí maso, ryby, vaječné bílky, kvasnice, ale doporučuje se také syrovátka.

3.Správně cvičte

Kolik růstového hormonu podvěsek mozkový vytvoří, záleží nejen na tom, jestli cvičíte, ale také jak cvičíte. Pokud chodíte na aerobik a stejně nehubnete, možná to bude tím, že jste nepřidala anaerobní cvičení – krátké, avšak na výkonnost náročnější – například zvedání těžších činek nebo sprint. Díky tomu totiž tělo začne produkovat růstový hormon. Až poté by mělo následovat cvičení aerobní, například jogging, plavání, veslování, in-line bruslení, cyklistika ad. Nemusíte přitom cvičit nijak dlouho – italští vědci dokázali, že stačí dvacet minut a hladina růstového hormonu v krvi vzrůstá.

Text: asm

Foto: Ingimage.com, Dreamstime.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
13:13 03.01.2014 - zuzana -

Bez nadpisu

S přibývajícím věkem je hubnutí čím dál horší. Pokud jsem do třiceti nabrala 3–4 kila, tak jsem je během měsíce, maximálně dvou dala dolů jenom cvičením, nemusela jsem se ani omezovat v jídle. No teď je mi 35 a je to boj. Počítám si poctivě kalorie, čtvereček čokolády si můžu dát maximálně ráno a to tak jednou až dvakrát za týden. A třeba milované těstoviny, které jsem nejradši jedla na večeři, se taky přesunuly maximálně na oběd a to jenom občas. A to už mě pře půl roku trápí ty „bochánky lásky“ nebo jak se tomu říká, prostě ten tuk, co přetéká přes kalhoty,takže to jsem rozhodnutá pro liposukci. Za dva týdny jdu k dr. Justanovi na konzultaci,tak jsem zvědavá, co se mnou vymyslí A to cvičím poctivě 5× týdně, hlavně kardio a přidávám k tomu i cviky na boky
20:27 05.05.2012 - katka -

To mi povídejte

Je to úplně příšerné. mé tělo se po třicítce úplně zbláznbilo, nejen , že mám pocit stáří, to je ale přirozené:)))Ještě ke všemu tloustnu snad jen , že dýchám.Byla jsem vždy štíhlá a na zhubnutí mi stačil týden, ale teď mi nestačí ani měsíc, takže akce musím plánovat hodně dopředu, abych stihla zhubnout:(((((Dí­ky:)
12:40 29.07.2011 - Tereza -

30+

Už to není, co bejvalo. Musím se hýbat a nejíst mnohem víc než před dseti lty.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse