vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Hlavní znaky melanomu: Takto jej můžete odhalit!

28. května 2015

Hlavní znaky melanomu: Takto jej můžete odhalit!

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: melanom Mateřské znaménko nádor rakovina kůže

preventan-mimiforum-banner

Počet případů rakoviny kůže stále přibývá. Každý rok ji u nás lékaři potvrdí u více než 2500 lidí, každý den jeden člověk zemře. Přitom proti melanomům lze bojovat, a to účinnou prevencí. 

Každý den u nás zemře jeden člověk na rakovinu kůže. Případů stále přibývá, a přitom zbytečně. Melanom, nejčastější kožní nádor, má totiž na rozdíl od jiných druhů rakoviny velkou výhodu – je vidět. Pokud jej tedy objevíme včas, lze jej bez následků odstranit. Na to každý rok upozorňuje i Evropský den melanomu, který připadá na květen. Stačí se přitom jednou za čtvrt roku věnovat prevenci a samovyšetření kůže. Pokud se vám nezdá jakékoli mateřské znaménko na těle, návštěvu lékaře raději neodkládejte. Kdyby šlo o melanom, může začít vytvářet metastázy jinde v těle.

 

MIMIFORUM zjistilo:

5 znaků melanomu

Pokud objevíte dva a více u některého znaménka, navštivte lékaře.

 

1. A (asymmetry) – Asymetrie

Asymetrická je skvrna, která nemá symetrickou formu, jako např. ovál či kruh.

 

2. B (border) – Ohraničení

Hranice skvrny by měla být ostrá a pravidelná. Neostré, rozpité ohraničení nebo nepravidelné výběžky vybíhající ze znaménka by měly upoutat vaši pozornost.

 

3. C (coulour) – Barva

Dobrým znamením není, když je znaménko tmavě hnědé až černé nebo má nepravidelnou skvrnitou pigmentaci s různými odstíny.

 

4. D (diameter) – Průměr

Pigmentové znaménko, jehož průměr je větší než 5 milimetrů, by nemělo uniknout vaší pozornosti.

 

5. E (elevation) – Vyvýšení

Pokud pozorujeme růst pigmentového znaménka do výšky, může to být známkou nádoru. Pokud však máme mateřské znaménko již řadu let nad úrovní okolní kůže, nemusí to znamenat nebezpečí.

 

Zdroj: www.melanomy.cz

 

Melanomy jsou i pod nehty! zdravi-a-krasa-hlavni-znaky-melanomu-ii-melanomy-nahled

Rakovina kůže je poměrně zrádná. Může se totiž objevit kdekoli na těle. Existují čtyři druhy melanomů, z nichž jeden se objevuje na neobvyklých místech – na ploskách nohou či pod nehty. Věnujte proto pozornost i jim. Pokud zpozorujete pod nehtem tmavé místo, které s nehtem neodrůstá, vyhledejte lékaře. V případě melanomu totiž platí, že je lepší přijít raději dvakrát zbytečně, než jednou pozdě.

 

Tip MIMIFORA:

Jak na samovyšetření kůže?

Jak často provádět: 3× za rok

Co potřebujete: velké zrcadlo, malé zrcátko

Časová náročnost: 5 minut

 

1. Stoupněte si před zrcadlo se zvednutými pažemi. Pohledem zkontrolujte přední, a poté boční a zadní část těla. Nezapomeňte prohlédnout dlaně, předloktí a vnitřní stranu paží.

2. Vsedě zkontrolujte nohy, včetně vnitřní strany stehen, plosek a prostorů mezi prsty. Nezapomeňte se podívat na nehty, zda i pod nimi nepozorujete podezřelý útvar.

3. Vyčešte vlasy a pomocí malého zrcátka zkontrolujte, krk, týl a místa za ušima. I zde se mohou vyskytnout nádory kůže!

4. Záda, hýždě, zadní část stehen prohlédněte pomocí malého ručního zrcátka.

 

Text: mob

Foto: Melanomy.cz

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse