vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Hlavní příznaky, že vás partner psychicky týrá

12. prosince 2014

Hlavní příznaky, že vás partner psychicky týrá

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: Psychické týrání linka důvěry nadávky bití domácí násilí

preventan-mimiforum-banner

Nejen bití, ale i psychické týrání patří mezi formy domácího násilí. A někdy může být ještě horší! Čím vším může muž ženu psychicky týrat?

Nadávky, urážky, posměšky, ponižování. Jakmile přijdete s partnerem domů a zavřou se za vámi dveře, snaží se vám srazit sebevědomí na nulu a zadupat vás do země. Jste nejhorší, nejhloupější, nejméně šikovná, naprosto neschopná. Zraňuje vás to a drtí, ale nemáte sílu se bránit. Zatímco venku působíte jako ideální pár, za dveřmi bytu nastává peklo, které se opakuje se železnou pravidelností. Psychicky vás týrá.

 

Podoby domácího násilí

Domácí násilí může mít řadu podob. Od fyzické (bití, fyzický útok) po psychickou. To, že vás partner nebije, neznamená, že nemůžete být obětí domácího násilí. Psychické týrání může být pro řadu žen ještě horší. Je destruktivní, ubíjející a ponižující. Dříve či později ženu srazí na kolena, začne o sobě pochybovat, užírat se – a co hůř, ještě si vše dávat za vinu. Muže má ráda a jeho chování se snaží omluvit – a vinu svést na sebe.

 

Kdy mluvíme o násilí sex-a-vztahy-hlavni-priznaky-ze-vas-psychicky-tyra-ii-sxc-nahled

Podle odborníků se obětí domácího násilí stane až 40 % žen. Většina případů se ale na veřejnost nedostane – ženy se za vše stydí a raději mlčí. Anebo se bojí svěřit, protože jim partner vyhrožuje. Aby skutečně šlo o domácí násilí, je třeba, aby jednání splnilo určitá kritéria. To, že vám partner čas od času nadá, z něj ještě nedělá násilníka. Naopak pokud vás uráží a ponižuje opakovaně a dlouhodobě, výpady stupňuje, vždy vše provádí jen za zavřenými dveřmi, je na čase zbystřit. Máte-li podezření na jakékoli domácí násilí, nikdy nemlčte a nenechejte si to líbit. Obraťte se na některou z linek důvěry (Dona linka, Bílý kruh bezpečí), kde vám poradí, jak postupovat dále.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Takto vás může psychicky týrat!

 

 - Zastrašování – zlé pohledy, výhružná gesta, předvádění zbraní, ničení věcí, ubližování jiným v přítomnosti ohrožené osoby.

 

Zvýšená kontrola všeho, co ohrožená osoba dělá – kam jde, s kým mluví, co říká, kdy se vrátí, omezování samostatnosti a rozhodování o sobě.

 

Kritizování a ponižování – nadávky, zesměšňování, snižování schopností, zpochybňování duševního zdraví, zlehčování obav, přehlížení přání a potřeb.

 

Vyhrožování a vydírání – nucení k poslušnosti, vyhrožování bitím, přerušením kontaktů, sebevraždou, vydírání přes děti, vnoučata, vyvolávání pocitů viny.

 

Izolace od příbuzných a přátel – zákaz přijímat návštěvy, svým chováním odrazovat návštěvníka od dalších návštěv, zákaz telefonovat, dívat se na TV, doprovázení např. k lékaři, na úřady

 

- Ekonomické zneužívání – zamezení přístupu k financím (i vlastním), vydírání, vynucování přepsání bytu, nemovitosti

Zdroj: www.domacinasili.cz

 

Text: mob

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse