vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Hlavní důvody, proč nekouřit

22. května 2018

Hlavní důvody, proč nekouřit

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: Antikoncepce děti rakovina zdraví kouření

preventan-mimiforum-banner

Není pochyb o tom, že kouření škodí zdraví. Kromě toho ale ničí pleť, způsobuje vrásky, škodí zubům i nehtům. A ještě k tomu pořádně leze do peněz! A to jsou už pádné důvody, prč přestat kouřit!

Až čtyři miliony lidí ročně zemře kvůli následkům kouření. U kuřáků mezi 30 a 49 lety je pětkrát pravděpodobnější náchylnost infarktu a kouření způsobuje třetinu všech nádorových onemocnění, mimo jiné rakovinu plic, slinivky břišní a močového měchýře a o onemocnění srdce a cév ani nemluvě… Kouření zkrátka škodí zdraví, ale i plodnosti. Pokud plánujete miminko, je tu o důvod víc, proč s cigaretami přestat. Kouří-li oba partneři, klesá až o třetinu pravděpodobnost, že otěhotníte.

 

Vede k rakovině

Říká se, že kouření zabíjí. A je to pravda. Pokud totiž kouříte průměrně 25 cigaret denně, zvyšuje se riziko rakoviny plic až padesátkrát. Kuřákům ale hrozí i jiné typy rakoviny, třeba i méně obvyklé nádory v dutině ústní.

 

Kouření škodí dětem

Máte-li děti, je kouření velkým rizikem – ratolesti, které musí pasivně vdechovat kouř, trpí častějšími záněty horních i dolních cest dýchacích, záněty středního ucha a také vyšší riziko vzniku leukémie. Děti mívají deprese a úzkosti, hůř se učí a soustředí a jsou více ohrožené astmatem. V přítomnosti dětí by se zkrátka vůbec kouřit nemělo.

 

Škodí, když jíte antikoncepci

Pokud užíváte hormonální antikoncepci, neměla byste kouřit. Pokud polykáte pilulky a kouříte, zvyšuje se výrazně riziko mozkové mrtvice, embolie a srdečního infarktu. Jste-li vášnivá kuřačka, která neumí přestat, informujte svého gynekologa.

 

Ničí pleť a vede k vráskám

Kouření škodí nejen zdraví, ale i pleti. Snižuje totiž hladinu kolagenu, a tak je pleť náchylnější k tvorbě vrásek. Těch mají kuřáci až 5× více. Zároveň pleť nepůsobí zdravě. Je popelavá, našedlá, protože není díky kouření dostatečně zásobená krví. Má sklon k tvorbě pupínků a akné.

 

Kazí zuby, nehty i dech

Už jste viděla kuřáka s bílými zuby? Ani neuvidíte! Kouření zubům totiž škodí. Dehet se zachytává na zubní sklovině a způsobuje nepěkný nažloutlý povlak. To samé platí i s nehty. Nikotin se totiž na nich usazuje a nepříjemně je zbarvuje. Kromě toho kouř z cigaret kazí dech. Podle statistik se díky tomu rozpadne až 20 % vztahů kuřáka s nekuřákem.

 

Mužům způsobuje pleš! tema-tydne-hlavni-duvody-proc-prestat-kourit-ii-sxc-nahled

Pokud chcete mít vlasatého partnera, měl by co nejdříve přestat kouřit.  Je totiž prokázáno, že kouření je kromě genů další výrazný faktor, který ukazuje, jaký muž bude mít na hlavě porost. Kuřáci totiž plešatí víc a rychleji, než nekuřáci. Muži, kteří si dopřejí dvacet a více cigaret denně, přijdou o vlasy dvakrát častěji než ti, kteří neholdují cigaretám.

 

MIMIFORUM zjistilo:

31. května slavíme Světový den bez tabáku WHO, který má upozornit na škodlivost kouření  a na následky, které způsobuje.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi
07:43 07.06.2018 - Nanny -

Trochu vůle!

Shrnula bych to jednoho velkého bodu a to je zdraví. Naše i okolí. To je ten důvod proč nekouřit. Sama jsem kouřila a vím že jsem tím škodila nejen sobě ale i lidem v mé blízkosti. Každý by v sobě měl najít tu vůli a přestat jinak je to slaboch. Zvládla jsem to taky tak proč ne někdo jiný. Nejvíc mi teda pomohlo přejít na e-cigo od Vapour2, které jsem kouřila asi půl roku a pak to zahodila všechno uplně šmitec. Lidi trochu vůle to chce nasbírat.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse