vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Hlavní důvody, proč je výhodné mít jedináčka

29. ledna 2014

Hlavní důvody, proč je výhodné mít jedináčka

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: jedináček rivalita sourozenec rodina dítě

preventan-mimiforum-banner

Zdaleka ne každý pár touží po velké rodině. Řadě rodičů stačí ke štěstí jen jedno dítě. Přemýšlela jste někdy nad tím, proč je výhodné mít právě jedináčka?

„Vy máte jen jedno dítě? A kdy bude další?,“ ptají se zvědavé sousedky, kolegyně i kamarádky, pokud vás vidí jen s jedním potomkem. Neuvědomují si ale, že ne každý potřebuje ke štěstí velkou rodinu. Řadě párů totiž bohatě stačí jedináček. Zde jsou hlavní důvody, proč se vyplatí mít právě a pouze jednoho potomka.


Máte na něj čas

Když máte jen jedno dítě, můžete se mu věnovat naplno. Nemusíte čas dělit mezi více sourozenců, a tak veškeré volno můžete trávit s ním. Dáte mu tak maximum, kterého jste schopna a nemusíte mít výčitky, že se jednomu dítěti věnujete více než druhému.

 

Vyhnete se rivalitě

Vzájemná rivalita a žárlivost je problém, kterému se nevyhne snad žádný sourozenecký vztah. Máte-li však jedináčka, tento problém vás zcela mine. Nebudete mít totiž na koho žárlit, ani s kým se pošťuchovat a prát.

 

Víc mu dopřejete

Nejste-li na tom finanačně velmi dobře, pak je jasné, že více dětem nebudete moct dopřát to, co jednomu. Nejde tu jen o jídlo a oblečení, ale hlavně o kroužky, sporty a zájmovou činnost, která vůbec není levná. Bude-li dítě sportovně nadané, máte větší šanci, že financovat sport zvládnete, proti tomu, kdybyste jej měla platit více dětem.

 

Vyhnete se nespravedlnosti

Máte-li dvě děti či více, může se stát, že jednomu budete více naddržovat než druhému, jedno pro vás bude tím, kdo vyvolává potíže a další to, co to musí snášet. Že to tak ale nemusí být pořád a vy nejste objektivní, to si nepřipustíte. S jedním dítětem se ale této nespravedlnosti vyhnete.

 

Nepotřebujete větší byt a auto  deti-a-rodina-hlavni-duvody-proc-mit-jedinacka-ii-sh-nahled

Rodinám s jedním dítětem postačí i dvoupokojový byt a každý může mít své soukromí. U více dětí to nejde – leda, že by pokoj sdíleli spolu. A tak nastává starost o sehnání většího bydlení a s tím i spojené investice. To samé platí i u auta – u tří a více dětí v sedačce může být problém posadit je do klasického osobního automobilu. A opět jsou tu vyšší výdaje na případný větší vůz.

 

Hlídání je jednodušší

S jedním dítětem je snadnější i zajištění hlídání. Babička, kamarádka, teta… Většinou není až takový problém sehnat někoho, kdo pohlídá. U více dětí ale tato potíž nastat může – na dozor nad více dětmi zaráz se někteří prostě nemusí cítit.

 

Snazší je i plánování času

I když jste oba s partnerem vytížení, čas si snadněji zorganizujete s jedním dítětem, než když jich máte víc. Zvlášť, pokud je třeba vozit je do škol a školek a na různé kroužky. S jedináčkem je to zkrátka jednodušší.

 

Text: asm

Foto: Shuttestock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse