vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Hlasové tiky u dětí: Co o nich nevíte

10. prosince 2013

Hlasové tiky u dětí: Co o nich nevíte

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: dospívání Tourettův syndrom Hlasové tiky nemoc děti

preventan-mimiforum-banner

Nejčastěji se objevují u chlapců mezi 5 a 11 lety a nejsou ničím příjemným. Hlasové tiky přicházejí náhle, mimovolně, rychle a na okolí mohou působit jako projev nevychovanosti. Většinou však do roka samy odezní. 

Neustálé odkašlávání, chrochtání, krkání, hvízdání či frkání nosem. To jsou hlavní z hlasových tiků, které se mohou u dětí objevit. Jsou mimovolné, rychlé, dítě je nestihne ovlivnit. Častěji se objevují u chlapců, než u děvčat, to nejvíce ve dvou obdobích. Mezi 5. a 6. rokem a mezi 7. a 11. rokem.

 

Hlasové tiky nejsou příjemné

Každý rodič, který hlasové tiky u dítěte zažil, potvrdí, že nejde o nic příjemného. Ten, kdo neví, o co se jedná, totiž jeho dítě automaticky považuje za nevychované, a tak se nevyhne opovržlivým pohledům a poznámkám okolí.

 

Jen 6 % tiků přetrvá do dospělosti deti-a-rodina-hlasove-tiky-u-deti-ii-sh-nahled

Tiky se objevují náhle, většinou v jistých intervalech, a více v době, kdy se dítě nudí a nemusí se na nic soustředit. I když jsou pro okolí nepříjemné, nemusí znamenat nic vážného. Až 75 % těchto tiků totiž do roka vymizí, 25 % však přetrvává do dospívání. Jen 6 % tiků zůstává až do dospělosti.

 

Proč se tiky objevují

Proč se tiky objevují, není zcela jasné. Roli může hrát stres, dědičnost, změna prostředí, která je pro dítě náročná (nástup do školy, školky) apod. Ještě častěji než hlasové tiky se objevují tiky pohybové – rychlé a škubavé, jako je krčení nosu či škubání rty, posmrkávání, trhání hlavou či pomalé, mezi které patří skřípání zuby, valení očí, kroucení rameny, svírání očních víček apod. Stejně jako u hlasových tiků i většina z motorických do roka vymizí.

 

Kdy vyhledat lékaře

Pokud se u dětí tiky objeví, není třeba se hned děsit a přemýšlet nad nejhoršími variantami. Máte-li pochybnosti, zda je vše v pořádku, obraťte se na pediatra. Lékaře vyhledejte také v případě, že tiky trvají déle než jeden rok, jsou výrazné, zhoršující se, či s nimi má dítě velký problém na veřejnosti a ve svém okolí. 

 

MIMIFORUM zjistilo:

Tiky a Tourettův syndrom

Tiky mohou být sice »nevinné«, na druhé straně mohou být i příznakem nemoci, například Tourettova syndromu. U dětí se nejčastěji objevuje kolem 7 let, je dědičný a nedá se léčit, mnohdy ale příznaky v dospělosti vymizí. U těžších případů se potlačuje léky. Nejvýraznějším příznakem bývají, a to jak pohybové, tak zvukové. Trhání hlavou, nekontrolované mrkání, grimasy, které dotyčný nedokáže ovládnout. To K tomu se často přidávají tiky zvukové, které jsou pro okolí mnohem nepříjemnější – například chrochtání, prskání, posmrkávání, vykřikování slov, anebo nekontrolované nadávání.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse