vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Histaminové bolesti hlavy: Co s nimi?

4. září 2014

Histaminové bolesti hlavy: Co s nimi?

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: cluster Histamin bolest hlavy oči nevolnost

preventan-mimiforum-banner

Jsou prudké, náhlé, silné, ale maximálně do dvou hodin samy odezní. Objevují se v pravidelných intervalech, avšak co za nimi je, se dodnes neví. Řeč je o tzv. histaminových či clusterových bolestech hlavy. 

Objevují se nejčastěji mezi 20. a 30. rokem, ale přijít mohou i později. U žen často kolem 40. roku. Trápí ženy i muže, u kterých jsou častější a dovedou být velmi nepříjemné. Objevují se totiž ve vlnách, ve stejnou dobu ve dne či v noci. A nejčastěji přicházejí na podzim a na jaře! Mluví se o nich jako o histaminových, anebo také o clusterových, bolestech hlavy.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Pojmenování clusterové bolesti pochází ze slova cluster – shluk, nahromadění. Bolesti totiž přicházejí typicky ve shlucích.

 

Silné bolesti a další příznaky

Jak poznáte histaminové bolesti hlavy? Přicházejí náhle a bývají velmi intenzivní. Tak, jak přišly, ale odezní – u někoho za půl hodiny, u jiného za dvě. Kromě silných bolestí hlavy, které bývají často jednostranné, se často přidávají i další příznaky – zarudlé oči a ucpaný nos, spustit se může i rýma. U některých je provází nevolnost a zvracení, anebo silné pocení. Vše zase odezní i s bolestmi hlavy. Tyto stavy mohou přijít i několikrát za den.

 

Bolest kolem oka

Pro bolesti je typické, že se soustředí kolem očí či jednoho oka, způsobují pocit bolesti za očima a odtud se šíří nahoru ke spánku či dolů ke tváři. Ataky bolesti přicházejí v cyklech, například v pravidelném obodbí jednou za rok, poté následuje čas bez potíží.

 

Co za nimi stojí

Co histaminové (clusterové) bolesti hlavy způsobuje, se přesně neví. Mohou být způsobené zánětem či tlakem v mozku, ale i vlivem hormonů. Ví se, že jsou častější u kuřáků a mluví se o tom, že je mohou spouštět i určité potraviny. Bývají také dědičné – pokud jimi trpěl některý z vašich rodičů, pak je pravděpodobné, že neminou ani vás. Spouštěčem může být kromě nikotinu také alkohol, blikotavé světlo z televize, velká tělesná námaha či pobyty ve velkých výškách.

 

Co na bolesti zabírá zdravi-a-krasa-histaminove-bolesti-hlavy-ii-sh-nahled

Pokud lékař tento typ bolestí hlavy diagnostikuje, přichází na řadu léčba. Účinná bývá kyslíková terapie, a to i při akutním záchvatu (dýchání kyslíku přes masku). Pomoct mohou léky na předpis, anebo injekce. V případě chronického průběhu bolestí lékař doporučí vhodnou terapii (např. líthiem). Pomoct může i akupunkura či vhodně zvolené relaxační cvičení.

 

Zajímavost MIMIFORA:

Lékař může clusterové bolesti potvrdit např. tak, že pod kůži pacientovi vstříkne trochu histaminu a čeká, zda se bolest hlavy spustí.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
20:43 06.08.2017 - Senior Karel -

Že by histaminova bolest?

Popsané příznaky s mou bolesti,kterou nazývám spíše pnutím na různých místech hlavy a nad víčky se dá žít-jsou to jen okamžiky pak se mi většinou spustí rýma a jelikož to už mnohokrát zabralo,nasadím teplou zmijovku do čela a během dvaceti minut je klid

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse