vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Histaminové bolesti hlavy: Co s nimi?

4. září 2014

Histaminové bolesti hlavy: Co s nimi?

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: cluster Histamin bolest hlavy oči nevolnost

preventan-mimiforum-banner

Jsou prudké, náhlé, silné, ale maximálně do dvou hodin samy odezní. Objevují se v pravidelných intervalech, avšak co za nimi je, se dodnes neví. Řeč je o tzv. histaminových či clusterových bolestech hlavy. 

Objevují se nejčastěji mezi 20. a 30. rokem, ale přijít mohou i později. U žen často kolem 40. roku. Trápí ženy i muže, u kterých jsou častější a dovedou být velmi nepříjemné. Objevují se totiž ve vlnách, ve stejnou dobu ve dne či v noci. A nejčastěji přicházejí na podzim a na jaře! Mluví se o nich jako o histaminových, anebo také o clusterových, bolestech hlavy.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Pojmenování clusterové bolesti pochází ze slova cluster – shluk, nahromadění. Bolesti totiž přicházejí typicky ve shlucích.

 

Silné bolesti a další příznaky

Jak poznáte histaminové bolesti hlavy? Přicházejí náhle a bývají velmi intenzivní. Tak, jak přišly, ale odezní – u někoho za půl hodiny, u jiného za dvě. Kromě silných bolestí hlavy, které bývají často jednostranné, se často přidávají i další příznaky – zarudlé oči a ucpaný nos, spustit se může i rýma. U některých je provází nevolnost a zvracení, anebo silné pocení. Vše zase odezní i s bolestmi hlavy. Tyto stavy mohou přijít i několikrát za den.

 

Bolest kolem oka

Pro bolesti je typické, že se soustředí kolem očí či jednoho oka, způsobují pocit bolesti za očima a odtud se šíří nahoru ke spánku či dolů ke tváři. Ataky bolesti přicházejí v cyklech, například v pravidelném obodbí jednou za rok, poté následuje čas bez potíží.

 

Co za nimi stojí

Co histaminové (clusterové) bolesti hlavy způsobuje, se přesně neví. Mohou být způsobené zánětem či tlakem v mozku, ale i vlivem hormonů. Ví se, že jsou častější u kuřáků a mluví se o tom, že je mohou spouštět i určité potraviny. Bývají také dědičné – pokud jimi trpěl některý z vašich rodičů, pak je pravděpodobné, že neminou ani vás. Spouštěčem může být kromě nikotinu také alkohol, blikotavé světlo z televize, velká tělesná námaha či pobyty ve velkých výškách.

 

Co na bolesti zabírá zdravi-a-krasa-histaminove-bolesti-hlavy-ii-sh-nahled

Pokud lékař tento typ bolestí hlavy diagnostikuje, přichází na řadu léčba. Účinná bývá kyslíková terapie, a to i při akutním záchvatu (dýchání kyslíku přes masku). Pomoct mohou léky na předpis, anebo injekce. V případě chronického průběhu bolestí lékař doporučí vhodnou terapii (např. líthiem). Pomoct může i akupunkura či vhodně zvolené relaxační cvičení.

 

Zajímavost MIMIFORA:

Lékař může clusterové bolesti potvrdit např. tak, že pod kůži pacientovi vstříkne trochu histaminu a čeká, zda se bolest hlavy spustí.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
22:26 20.10.2019 - Radek -

Bolest hlavy

Taky jsi přicházím s temným problémem bolest hlavy nenormální bolest oko spánek temno závrať zarudly oko spoušti se mi rýma ale styri dny do dvaceti minut ok ale včera dvě hod.nepomaha ibalgin paralen ani studené jel sem do lékárny a koupil jsem valetol na bolest hlavy vzal jsem si dva a zabralo jsem v tom druhy den a nebolí zaplat buch
20:43 06.08.2017 - Senior Karel -

Že by histaminova bolest?

Popsané příznaky s mou bolesti,kterou nazývám spíše pnutím na různých místech hlavy a nad víčky se dá žít-jsou to jen okamžiky pak se mi většinou spustí rýma a jelikož to už mnohokrát zabralo,nasadím teplou zmijovku do čela a během dvaceti minut je klid

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse