vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Hepatitida E: Nemoc z restaurací

8. srpna 2013

Hepatitida E: Nemoc z restaurací

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: restaurace Hepatitida E žloutenka nemoc nevolnost

preventan-mimiforum-banner

Neexistuje proti ní očkování, ani účinný lék. Má nejhorší průběh ze všech virových hepatitid a nejdéle trvá, než se z ní dostanete. Nakazit se nejčastěji můžete z nedokonale tepelně upraveného vepřového masa či kontaminované vody.

Ostropestřec Farmax Plus

Ostropestřec Plus Farmax® je přírodní přípravek z rostlinných výtažků. Obsahuje standardizovaný extrakt z plodů ostropestřce mariánského a klanoprašky čínské.

ostropestrec-plus-nahled

Doplněk stravy

 

Více ZDE

O virové hepatitidě typů A, B, C jste již nepochybně slyšela a možná máte za sebou i očkování. Věděla jste ale, že existuje i žloutenka typu E? Dřív se u nás jednalo o chorobu velmi vzácnou, která se vyskytovala v exotických zemích, především v Asii. Dnes je ale všechno jinak. Případů u nás přibývá a mnozí nakažení za hranice vůbec nevyjeli!

Nemoc (nejen) z vepřového masa

Někdy se o ní mluví jako o nemoci z restaurací. Je to z toho důvodu, že častým zdrojem nákazy bývá vepřové maso. Pokud byli vepři chováni ve špatných hygienických podmínkách a maso je nedostatečně tepelně zpracované, jde o ideální živnou půdu pro působení viru. Nakazit se můžete i pitím závadné vody, či z ledu v nápojích, nebo z domácí zmrzliny. Virus se přenáší jen fekálně-orální cestou, nikdy ne krví či sexem.

Nejtěžší virová hepatitida zdravi-a-krasa-hepatitida-e-sh-nahled

Na virové hepatitidě typu E (HEV) je zákeřné hlavně to, že má nejtěžší průběh ze všech virových hepatitid, a tak s ní můžete pobýt v nemocnici šest týdnů, ale i tři měsíce. Navíc proti ní zatím neexistuje očkování, které údajně teprve vyvíjí jedna čínská společnost. A aby toho nebylo málo, zatím není lék, který by virus rychle a spolehlivě dokázal zlikvidovat.

MIMIFORUM zjistilo:

Příznaky hepatitidy E

-          Velká nevolnost.

-          Bolesti břicha.

-          Zvracení.

-          Zvětšená játra.

-          Nechutenství.

Prevence: tepelná úprava masa

Proti nemoci existuje jediná prevence – dbát na dostatečnou úpravu vepřového masa. Pokud tak uděláte, virus se zničí a nákaza nehrozí. Stále větší množství případů pochází z masa v restauracích. Nemálo lidí také uvádí, že se nakazili z neuvařeného masa z prejtů a jitrnic, ale i z nevařené sekané či směsi na játrové knedlíčky. Pozor i na podezřelou vodu neznámého původu, zvlášť v zemích s nižší hygienickou úrovní. Tam pijte jen balenou vodu.

MIMIFORUM zjistilo:

Velmi nebezpečná je virová hepatitida E u těhotných žen, a to obzvlášť ve třetí třetině těhotenství. V tomto případě může být až z 20 % smrtelná. Těhotné ženy by se proto měly rizikovému masu a vodě zcela vyhnout.

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse