vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Hellp syndrom: Vážná komplikace těhotných

21. května 2013

Hellp syndrom: Vážná komplikace těhotných

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: preeklamsie hellp syndrom Antikoncepce těhotenství

preventan-mimiforum-banner

Objevuje se v poslední třetině těhotenství a je velmi nebezpečný. Pokud není odhalen včas, může skončit i úmrtím. Proto je třeba příznaky nepodceňovat. 

Až pět z tisíce narozených dětí u nás se podle průzkumů narodí maminkám, které prodělaly Hellp syndrom. Vážnou komplikaci těhotenství, která je velmi nebezpečná a na životě ohrožuje matku i dítě. Pokud jde o rozvinutou formu syndromu, možností, jak je oba zachránit, je okamžitý porod.


Komplikace konce těhotenství

Proč syndrom vzniká a co jej vyvolává, lékaři dodnes přesně nevědí. Je známo, že se nejčastěji vyskytuje u prvorodiček a u žen, které otěhotněly krátce po vysazení antikoncepce či po změně partnera. Jde o nemoc, která se objevuje výhradně v těhotenství a stručně řečeno – jedná se o poruchu placenty. Zrádná je v tom, že se objevuje náhle a až ke konci těhotenství, od konce II. trimestru dál. Existují ale i případy, kdy se Hellp syndrom rozvinul po porodu.


Co znamená Hellp syndrom?

Zatímco u dítěte je napadená placenta, což může vést k postižení mozku, u matky selhávají játra, ledviny a plíce. O tom, co se v těle děje, vypovídá samotný název syndromu. Hemolýza (rozpad červených krvinek), EL – zvýšení jaterních enzymů v séru a LP – pokles počtu trombocytů (krevních destiček). Tyto příznaky jsou známy jako komplikace provázející těžké formy preeklampsie, ale u Hellp syndromu se nemusejí vyskytovat všechny – například vysoký krevní tlak.


  MIMIFORUM zjistilo:
Hlavní příznaky Hellp syndromu

deti-a-rodina-hellp-syndrom-ii-sh-nahled

-    Bolest v pravém podžebří, která může být spojena s bolestí v pravé podklíčkové krajině.
-    Bolest v oblasti žaludku.
-    Nucení na zvracení či se zvracení, které bolest provází.
-    Přidat se může bolest hlavy, únava a malátnost.
-    Objevují se otoky, a s tím související velký váhový přírůstek.
-    Může se přidat vysoký krevní tlak.
-    Stav se rychle zhoršuje, může dojít k selhávání orgánů.


Syndrom se může opakovat

Hellp syndrom je velmi nebezpečný, a proto je třeba okamžitá návštěva lékaře, jakmile se objeví podezřelé příznaky. Je totiž třeba jej diagnostikovat včas, protože může vést až k úmrtí matky či dítěte. Při dalším těhotenství navíc hrozí, že se může opakovat, a to s pravděpodobností 4 až 27 %. Protože dodnes není známo, co jej přesně způsobuje, neexistuje ani doporučená prevence. Některé studie však mluví o příznivém vlivu oleje z halibuta, vápníku a aspirinu, ale výsledky nejsou dostatečné.

Text: mob
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse