vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Halloween: Hlavní zvyky a tradice

31. října 2013

Halloween: Hlavní zvyky a tradice

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: kostým dýně strašidla halloween svátek tradice

preventan-mimiforum-banner

Poslední říjnový den patří Halloweenu. Především v anglicky mluvících zemích. Strašidelné kostýmy, koleda, dýně. To jsou hlavní věci, které k tomuto svátku patří.

Preventan sirup

·    Doplněk stravy.
·    Příjemná forma užívání, sirup.
·    Obsahuje unikátní směs biologicky aktivních látek ProteQuine®.
·    Malinová příchuť.
·    Chutná nejen dětem!

preventan-sirup-nahled

Doplněk stravy

Více ZDE

»Koledu, nebo vám něco provedu«, v angličtině »Trick or Treat«. To je hlavní pořekadlo, s nímž poslední říjnový večer chodí skupiny dětí po domech a »koledují« tak o nejrůznější sladkosti a ovoce. V ulicích se to hemží typickými strašidelnými kostýmy. Kostlivci, upíry, zombie, čarodějnicemi a nejrůznějšími příšerami. V anglicky mluvících zemích se totiž slaví Halloween – a večer je tam pořádně živo.

 

Od Keltů po Halloween

Za předchůdce Halloweenu se považuje keltský svátek Samhain, který se slavil také 31. října a značil hranici mezi létem a zimou, konec roku a období, kdy je hranice mezi světem živých a mrtvých nejtenčí. Keltové věřili, že se duše zemřelých vrací na zem, a tak prostírali pro mrtvé příbuzné, do oken dávali svíčku, která měla ukazovat cestu zemřelým, převlékali se a malovali si obličeji, čímž se chránili před zlými duchy. Věřili, že se jednou za rok zastavil čas, což umožní setkání živých s mrtvými. A to mělo nastat právě v tento den. Většinu těchto zvyků pak převzal a rozvinul pozdější Halloween.

 

Z Irska do Ameriky deti-a-rodina-halloween-ii-sxc-nahled

Tradičně se poslední říjnový den slaví v anglicky mluvících zemích – v USA, ve Velké Británii, v Irsku, Kanadě, Austrálii či na Novém Zélandu. I když je často považován za typicky americký svátek, do Spojených států se dostal díky vlně irských přistěhovalců. Zdomácněl zde ale natolik, že se stal jedním z nejoblíbenějších svátků. U nás sice zatím velký ohlas nenašeů, ale průzkumy ukazují, že většina mladých lidí by jeho oslavy uvítalo.


MIMIFORUM zjistilo:

Největší zajímavosti o Halloweenu

-          Název Halloween je vlastně zkratkou delších pojmenování All-Hallows-eve, či All Hallows Evening, tedy Předvečer všech svatých.

 

-          Mezi hlavní symboly Halloweenu patří Jack-o‘-latern, což je jen vydlabaná dýně se svíčkou uvnitř. Slovo »latern« značí v angličtině lucernu, která původně měla představovat duši zemřelých. Dávala se do okna či před dům a měla vítat pozůstalé a sloužit jak ochrana proti zlým duchům.

 

-          Tradici přinesli do USA irští přistěhovalci v 19. století. Lucerny se však u nich původně nedělaly z dýní, ale typické byly tuříny, brambory a červená řepa.

 

-          K dýni se váže i známá historka o irském opilci Jackovi, pro jehož duši si přišel ďábel, ale Jack ho dvakrát přelstil. Když nakonec zemřel, odmítl ho vzít ďábel do pekla, protože mu slíbil, že si pro něj nikdy nepřijde. Na cestu mu dal žhavou hroudu uhlí, kterou si Jack vložil do vydlabané řepy. Světlo ho provázelo v jeho nekonečném putování. Odtud pochází také pojmenování pro halloweenskou dýni se svíčkou uvnitř.

 

-          Pro Halloween je typická oranžová a černá barva. Zatímco oranžová symbolizuje podzimní sklizeň, černá smrt a temnotu.

 

Text: lju

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse