vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Halloween a Dušičky: Tohle musíte vědět!

27. října 2014

Halloween a Dušičky: Tohle musíte vědět!

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: dýně halloween svátek hřbitov Dušičky

preventan-mimiforum-banner

Poslední říjnový den se ve světě slaví Halloween, o dva dny později se u nás uctívají Dušičky, kdy se vzdává pocta zemřelým. Co je dobré znát o těchto svátcích?

Preventan Quattro

  • Doplněk stravy.
  • Cucavé tabletky.
  • Obsahuje unikátní směs biologicky aktivních látek ProteQuine® + 30 mg Laktoferin.
prevetan-quattro

Doplněk stravy

Více ZDE

Přelom října a listopadu tradičně patří dvěma svátkům – Halloweenu a Dušičkám. První z nich má velké tradice především v anglicky mluvících zemích a u nás zatím nezdomácněl. Užívají si jej hlavně děti, které se ve strašidelných kostýmech vydávají na koledu. Druhý z nich je svátkem zemřelých a provázejí jej návštěvy hřbitovů, zapalování svíček a tichá vzpomínka na ty, co už s námi nejsou. Připomeňme si oba svátky alespoň ve zkratce.

 

Halloween

Kdy se slaví: 31. října

 

-          Slaví se hlavně v USA, ve Velké Británii, v Irsku, Kanadě, Austrálii či na Novém Zélandu. I když je často považován za typicky americký svátek, do Spojených států se dostal díky vlně irských přistěhovalců. Zdomácněl tu ale natolik, že se stal jedním z nejoblíbenějších svátků vůbec.

-          Pro halloweenský večer jsou typické skupiny dětí, které chodí po domech a »koledují« slovy »Trick or Treat« (Koledu, nebo vám něco provedu). Jsou oblečeny ve strašidelných kostýmech, za koledu dostávají sladkosti.

-          Mezi hlavní symboly Halloweenu patří Jack-o‘-latern, vydlabaná dýně se svíčkou uvnitř. Slovo »latern« značí v angličtině lucernu, která původně měla představovat duši zemřelých. Dávala se do okna či před dům a měla vítat pozůstalé a sloužit jak ochrana proti zlým duchům.

-          Pro Halloween je typická oranžová a černá barva. Zatímco oranžová symbolizuje podzimní sklizeň, černá smrt a temnotu.

-          Za předchůdce Halloweenu se považuje keltský svátek Samhain, který se slavil také 31. října a značil hranici mezi létem a zimou, koncem roku a obdobím, kdy je hranice mezi světem živých a mrtvých nejtenčí. Keltové věřili, že se duše zemřelých vracejí na zem, a tak prostírali pro mrtvé příbuzné, do oken dávali svíčku, která měla ukazovat cestu zemřelým, převlékali se a malovali si obličeji, čímž se chránili před zlými duchy. Věřili, že se jednou za rok zastavil čas, což umožní setkání živých s mrtvými. A to mělo nastat právě v tento den.

 

tema-tydne-halloween-a-dusicky-ii-sxc-nahled Dušičky

Kdy se slaví: 2. listopadu

 

-          Dušičky, vzpomínka na všechny věrné zesnulé, připadají na 2. listopadu a v křesťanských zemích se slaví od 10. století. V roce 998 je zavedl benediktýnský opat Odillo z Cluny. O den dříve, 1. listopadu, se slaví Svátek všech zesnulých.

-          Dušičky jsou hned po Vánocích druhým největším společně prožívaným dnem, jehož tradici udržují jak věřící, tak nevěřící. A to i přesto, že má původně křesťanskou tradici a slaví se už několik staletí. I lidé, kteří na hřbitovy často nechodí, přijedou zavzpomínat na své blízké alespoň v tento jediný den v roce – položí květiny a zapálí svíčky.

-          Tím, že se na hrobě rozsvítí svíčka a položí květina, se dává najevo víra ve věčný život a přesvědčení, že život hrobem nekončí. Květiny by měly být čerstvé, nikoli umělé – ty jsou proti této tradici.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse