7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos

23. září 2013
Hádky před dětmi. Mohou jim ublížit!
Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: násilí hádky rodiče deprese děti
V některých domácnostech jsou hádky rodičů na denním pořádku. Odborníci ale varují – spory mohou dětem velmi ublížit. Hrozí jim deprese i poruchy chování.
Občasné hádce se nevyhne snad žádný vztah. Ale jsou páry, které se hádají kvůli všemu, pořád, a hlavně před dětmi. A v jejich hádkách nechybí ani fyzické napadání či vulgární výrazy. Vůbec si neuvědomují, jak dětem toto chování škodí, a že je může neblaze poznamenat. Odborníci potvrzují, že děti z rodin, v nichž se rodiče denně hádají, mívají velmi často nemalé psychické problémy.
Hádky vedou k depresím a poruchám
Tomu, jakým způsobem hádky dětem škodí, se věnuje nejedna vědecká studie. Podle nové studie britských vědců spory mezi rodiči poznamenají děti podle toho, jakým způsobem je vnímají. Pokud v nich vyvolávají strach a ohrožení, může to vést k depresím. Začne-li se dítě samo z hádek obviňovat, může to naopak vést k poruchám chování a sociálním problémům. Proto je lepší se jakýmkoli hlasitějším sporům před dětmi vyhnout. Pokud to není možné, řiďte se alespoň základními pravidly, čeho se při hádkách vyvarovat.
Tipy MIMIFORA:
7 tipů, čemu se vyhnout v hádkách před dětmi
- Bití, fyzickému napadání, rozbíjení věcí. Bití a fyzické násilí by se ve vztahu nemělo objevovat vůbec, jsou však páry, které jsou v hádce schopné napadnout se i fyzicky. Ovládnuti hněvem neřeší, že jsou u toho děti. Těm však takovéto spory velmi ubližují. Vyhnout se třeba sje i na rozbíjení věcí ve vzteku, házení nádobí po sobě apod.
- Agresi a hrubosti. I když jste sebevíc naštvaná, snažte se své emoce držet na uzdě. Mluvte o tom, že jste naštvaná a proč, ale vyhněte se hrubým a vulgárním výrazům a snažte se nebýt agresivní.
- Tiché domácnosti. Podle odborníků je stav, kdy jeden z rodičů mlčí, trucuje a nemluví s druhým mnohem víc stresující, než hlasitá hádka. Děti to velmi těžce snášejí.
- Kritice. Pokud máte k partnerovi jakékoli výhrady, vyříkejte si je vždy mezi čtyřma očima. Nenechávejte si výtky do hádek, a už vůbec ne před dětmi. Nemůžete-li si pomoc, kritizuje jen jednu věc, která vám vadí, ne celou osobnost svého partnera.
- Lákat děti na svou stranu. Pamatujte, že hádky jsou věcí mezi vámi, a tak do nich děti nezatahujte. Nejhorší věc, jakou můžete udělat, je chtít po dětech, aby se rozhodly, na čí stranu se nakloní. Jakmile se jeden rodič s dítětem spikne proti druhému, zavání to pořádnými rodinnými problémy.
- Určitým tématům. Jsou témata, která by měla zůstat mezi vámi a partnerem a děti by se hádek o ně účastnit neměly. Mezi ty patří například sex či nevěra. Nechejte si je na spory ve dvou, je-li to nutné.
- Odhánění dětí. „Ty se do toho nepleť, běž pryč.“ Když už se hádáte před dětmi, nekřičte na ně a neodhánějte je. Pokud mají otázky, po pravdě a co nejvíce v klidu jim je zodpovězte. Budou tak na dobré cestě pochopit, že i hádka je součástí vztahu a nemusí rovnou znamenat krizi či rozvod.
Text: ino
Foto: Shutterstock.com
Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!