vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Fenomén horečka: Zajímavosti a babské rady

23. listopadu 2017

Fenomén horečka: Zajímavosti a babské rady

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: infekce horečka teplota nemoc organismus

preventan-mimiforum-banner

Horečka čas od času postihne každého z nás. Jak se při ní správě zachovat, kdy ji srážet a jaké léky není vhodné podávat dětem?

Mluví se o ní jako o obranném mechanismu našeho těla. Stav, kdy tělesná teplota stoupne nad 380C se označuje jako horečka a mnozí hned reagují tím, že podají tabletu či sirup na snížení teploty. Přitom horečka je jen obrannou reakcí organismu a není vždy třeba se ji ihned snažit srazit pomocí medikamentů.

 

Jak horečka vzniká?

Nejčastější příčinou horeček bývají infekční nemoci. Pokud se do těla dostanou bakterie či viry, vyvolají pyrogeny, které působí na centrum termoregulace v hypotalamu, horečku, kterou se tělo brání a bojuje s infekcí.

 

Může horečka kolísat podle denní doby?

Ano. Ráno bývá teplota nejnižší, a to zhruba o 0,50C. Postupně se zvyšuje. Nejvyšší teplota naopak bývá pozdě odpoledne a večer kolem 18. hodiny.

 

Kdy začne být horečka pro tělo nebezpečná?

Na to, kdy je vysoká teplota nebezpečná, se názory různí. O vysoké horečce se mluví, stoupne-li teplota nad 400C. V tu chvíli se mohou objevit halucinace, náhlé stavy zimnice, a pokud by vysoká horečka trvala déle, může člověka na životě vážně ohrozit. Podle lékařů je nejvyšší teplota, kterou lze přežít 41,90C. Pokud by stoupla nad 420C, dochází k selhání organismu.

 

Když nám teplota stoupne na 380C, je vhodné hned podat léky na snížení teploty?

Pokud se nejedná o malé dítě, nebo rizikového pacienta, většinou se doporučuje vyčkat, protože horečkou se tělo brání a bojuje s nemocí. Doporučuje se klid na lůžku a dostatečný příjem tekutin. To je velmi důležité, protože každý stupeň teploty nad 370C zvyšuje potřebu tekutin o 12%. Pokud teplota stoupá nad 390C, je už vhodné ji i u dospělých srážek léky.

 

Jak horečku snížit jinak, než léky, nebo čím jejich užití doplnit, když teplota neklesá?

Vhodná je vlažná sprcha, anebo oblíbené octové ponožky. Stačí, když ponožky namočíte ve vlažné vodě s trochou octa (1 díl octa na pět dílů vody) a následně je obujete. Přes ně dáte další suché ponožky. Na nohou je nechejte maximálně 15 minut. Vhodné jsou i krátké zábaly trupu, ale pozor, nemocný nesmí mít studené končetiny, jinak je není dobré provádět. Podle babských rad dobře funguje tvarohový zábal na hlavu či nohy, který vysává horkost, pití malinové šťávy, anebo čaje z květů černého bezu.

 

Mohu dítěti podat na snížení teploty lék s obsahem kyseliny acetylsalicylové? tema-tydne-horecka-ii-sxc-nahled 

Ne. Léky s touto účinnou látkou se nedoporučují nejen u dětí, ale i u mladistvých až do 16 let. A nejhorší je jejich podání právě při horečnatých stavech. Je totiž prokázáno, že u této skupiny můžou vyvolat závažný Reyův syndrom, který může být smrtelný. Jeho hlavními projevy jsou vytrvalé zvracení, průjem, poruchy dýchání (nepravidelné, zrychlené), ztráta energie, únava, ospalost, netečnost, strnulost, pohled do prázdna, nebo naopak podrážděné a agresivní chování, vzrušenost, zmatenost, křeče, delirium. Reyův syndrom totiž působí četná poškození mnoha orgánů, především mozku a jater. Dětem a mladistvým proto na snížení teploty podávejte léky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu, a to vždy podle věku a dávkování v příbalovém letáku.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse