vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Febrilní křeče: Komu hrozí?

17. října 2013

Febrilní křeče: Komu hrozí?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: febrilní křeče třes horečka nemoc děti

preventan-mimiforum-banner

U malých dětí mohou febrilní křeče provázet horečnatá onemocnění. Když se objeví poprvé, rodiče dokážou pořádně vyděsit. Komu hrozí a co dělat, když přijdou? 

Tři až čtyři procenta dětí. Právě tolik jich během života zažije febrilní křeče. Rodiče, kteří se s nimi setkají poprvé, dokážou pořádně vyděsit. Pohled na prohnuté a třesoucí se dítě v horečkách v nich může vyvolat paniku. Protože febrilní křeče mohou být pro dítě nebezpečné, je nezbytné v případě, že se objeví poprvé, volat rychlou záchrannou službu. Může totiž dojít ke ztrátě vědomí a poruchám dýchání a lékař musí zjistit, zda nehrozí větší zdravotní problémy.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Příznaky febrilních křečí

-          Prohnutí těla do oblouku, ztuhnutí.

-          Nekontrolovatelný třes.

-          Ztráta vědomí.

-          Oči otočené v sloup.

 

Ohrožená skupina: Děti 1–5 let deti-a-rodina-febrilni-krece-ii-sh-nahled

Nejčastěji se objevují u malých dětí mezi šestým měsícem a pátým rokem, nejvíce pak mezi dvanácti a osmnácti měsíci. Ukázat se však mohou výjimečně i dříve, anebo později, nejdéle však do sedmi let. Provázejí zásadně horečnaté onemocnění při teplotách nad 390C, a to při rychlém růstu teploty. Může za to právě horečka, která dráždí mozek, a ten pak vysílá informace nervům a svalům. Díky tomu dochází k nepřirozenému napínání a stahování svalů, a tím i ke křečím.

 

MIMIFORUM zjistilo:

5 zajímavostí o febrilních křečích

-          Pravděpodobnost, že se objeví febrilní křeče, stoupá, pokud je měli rodiče či sourozenci, a to až třikrát. Sklon k nim je dědičný.

-          Febrilní křeče se rády opakují. Pokud se poprvé objevily kolem jednoho roku, pak je 50 % šance, že o sobě dají vědět znovu.

-          Délka febrilních křečí není stejná. Mohou trvat různě dlouhou dobu, a to od necelé minuty do 15 minut.

-          Pokud se křeče dostavují často a trvají déle, může to vést u dětí ke vzniku epilepsie.

-          Objevují-li se febrilní křeče opakovaně, je vhodné poradit se s lékaře o posunutí očkování živými vakcínami (především spalničky).

 

První křeče = návštěva lékaře

Pokud se u dítěte objeví febrilní křeče poprvé, měl by jej vždy prohlédnout lékař, který by měl vyloučit zánětlivé onemocnění mozku. Jako první pomoc při křeči se pak doporučuje položit dítě na zem, pokud upadne do bezvědomí, uložit je na bok a zprůchodnit tak dýchací cesty. Dítě je vhodné ochlazovat studenými (nikoli ledovými) zábaly. Pokud křeče zažívá dítě opakovaně, postupujte dle pokynů lékaře. Netrvají-li déle než 15 min a dítě už je zažilo, není většinou okamžitá prohlídka nutná. Naopak jsou-li křeče delší, je rychlá pomoc nezbytná.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Prevence febrilních řečí

-          Na nic nečekat, snižovat teplotu již při prvních náznacích, že přichází horečnaté onemocnění.

-          Na doporučení lékaře je možné při teplotě podávat tlumící léky jako prevenci (diazepam).

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
15:01 26.08.2015 - katerina -

febrilní křeče

Muzou se vrátit, musíte hodně hlídat teplotu a podávat diazepam malymu budou 2 roky a už jsme febrilní křeče mel i celkem 3krat je to ošklivý pocit a Já už si moc přeji aby mu bylo 5 let a tyto problémy odezneli
23:26 18.03.2015 - zlata -

v kolikati letech odstoupi

dobry den chtela jsem se zeptak v kolikati letech odeznivaji febrilni krece a jestli se muzou jeste nekdy vratit

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse