7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos

14. června 2019
Falešné těhotenství: Takto ho poznáte!
Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: test těhotenství hormony miminko dítě
Vypadá jako normální těhotenství, dokonce i test může být pozitivní. Žena má klasické příznaky, avšak rozdíl tu jeden je – miminko nečeká. Jde o falešné těhotenství.
Na první pohled vypadá jako každé jiné těhotenství. Máte ranní nevolnosti, citlivá prsa, těhotenské chutě. Roste vám bříško, dokonce se prsa mohou nalít mlékem. Od těhotenství se ale v jednom liší – na jeho konci nebude žádné miminko. Je totiž falešné.
Tělo si příznaky vsugeruje
I když se vyskytuje velmi málo, neznamená to, že se objevit nemůže. Ve velké většině za ním stojí psychika. Přání ženy mít miminko je natolik silné, že si tělo zkrátka těhotenské příznaky vsugeruje. Do těla se začne vyplavovat adrenalin a kortizol a to reaguje tak, že si začne produkovat těhotenské hormony. Žena se cítí jako těhotná, dokonce jí ustává i menstruace, jenže žádné miminko v břiše nenosí.
Hormony oklamou i test
Kromě velké touhy po miminku může za vznikem falešného těhotenství stát i druhá emoce – strach z otěhotnění. Je-li příliš silný, může tělo reagovat falešným těhotenstvím také. Hormony, které se v tomto rozpoložení začínají vylučovat, jsou natolik silné, že dokonce umějí oklamat těhotenské testy. I děložní hrdlo může jevit známky gravidity. A tak to vypadá, že žena skutečně těhotná je, ale…
Těhotenství vyloučí jen ultrazvuk
Jediný, kdo těhotenství spolehlivě potvrdí, anebo vyvrátí, je gynekolog. Pomocí ultrazvuku může vyloučit, že o těhotenství nejde a že žena žádné dítě nečeká, i když veškeré příznaky, a také pozitivní test, má. Dokonce se objevily i případy, kdy žena s bříškem došla až na porodní sál – miminko ale v břiše neměla.
Pomoct může psycholog
Zažít falešné těhotenství rozhodně není příjemné. Navíc kdo se s ním nesetkal alespoň z vyprávění, nemusí uvěřit, že je vůbec něco takového možné. Odborníci se shodují na tom, že jde o psychosomatickou poruchu, která velmi často končí nutností návštěvy psychologa či psychiatra.
MIMIFORUM zjistilo:
Váš skutečný příběh
„Po miminku jsem toužila dva roky, bohužel se stále nedařilo. Nepovedlo se ani umělé oplodnění a já byla touhou úplně šílená. Dala bych vše za to, abych otěhotněla! Pak jednou nepřišla menstruace. Začaly mě bolet prsa, tmavnout bradavky, bylo mi zle. Udělala jsem si test – a byla jsem těhotná. Nemohla jsem tomu věřit – konečně! Začala jsem se dívat po kočárku a nakupovat výbavu. Teď už přece o miminko nepřijdu, věřila jsem. Když jsem někdy v 9. týdnu přišla k doktorovi, čekal mě šok. Na ultrazvuku žádné miminko nebylo! Šlo totiž o falešné těhotenství. Zhroutil se mi svět. Nakonec jsem skončila v péči psychiatra, sama bych to nezvládla. Trvalo rok, než jsem se z toho vůbec dostala. Snu o miminku se ale nevzdám nikdy.“ (Anna, 34)
Text: ino
Foto: Shuttestock.com
Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!