vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Extrémně malé dítě. Zaniká mezi vrstevníky!

21. dubna 2015

Extrémně malé dítě. Zaniká mezi vrstevníky!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: výška růst postava nemoc hormony dítě

preventan-mimiforum-banner

Pokud je dítě velmi malé a zaniká mezi vrstevníky, na nic nečekejte a začněte to řešit. Není dobré na tím mávnout rukou – může se totiž jednat o nedostatek růstového hormonu, ale i o příznak nemoci. 

Během prvního roku života vyroste dítě zhruba o 25 cm. Za další rok může být vyšší až o 13 cm, a ve dvou letech obvykle dosáhne 50 % předpokládané výšky v dospělosti. V růstu děti pokračují dále, a to až do cca 15 let u dívek a cca 18 let u chlapců. Batolata se vytáhnou o 7 až 10 cm za rok, předškoláci a školáci přibližně o 5 cm za rok. A když děti přijdou do puberty, růstu opět stoupá – průměrně o 9 cm ročně u dívek a 12 cm u chlapců. Tolik říkají tabulky. Co když ovšem vaše dítě do toho průměru nezapadá ani omylem? Co když je na rozdíl od svých vrstevníků extrémně malé?

 

Hormony do těla? To ne!

„Já ani manžel nejsme moc vysocí, ani naši rodiče nebyli. A tak nám nikdy nepřišlo divné, že naše dítě je menší, než jeho vrstevníci. Když nás lékařka ve třech letech chtěla poslat na vyšetření kvůli malé výšce, odmítli jsme. Vždyť nemá být po kom velké! O rok později, po nástupu do školky, jsem nakonec kývla a šla se synem na endokrinologii. Tam nám sdělili, že má málo růstového hormonu a máme mu píchat injekce! S tím ale nesouhlasíme a nevíme, co dělat. Manžel je přesvědčený, že uměle dávat hormony do těla není dobré,“ svěřuje se Hanka (35), která nakonec na léčbu přistoupila, a syn už své vrstevníky krásně dohnal.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Hlavní důvody, proč dítě málo roste

 

-          Nemá genetické dispozice. Rodiče a rodinní příslušníci jsou velmi malého vzrůstu.

-          Dítě je týrané, anebo citově velmi strádá.

-          Tvoří se mu růstového hormonu.

-          Trpí poruchou štítné žlázy.

-          Má chronické onemocnění ledvin.

-          Je nemocné některým syndromem, např. Prader-Willi, či Turnerův syndrom u dívek.

 

Nemávejte nad tím rukou deti-a-rodina-extremne-male-dite-ii-sh-nahled

Důvodů, proč dítě málo roste, může být celá řada. Není ale dobré nad problémem mávnout rukou a nic neřešit. Může se totiž jednat „jen“ o nedostatečnou tvorbu růstového hormonu, jako v případě syna paní Hanky, ale může jít také o ukazatel na nějakou nemoc či syndrom. Růst dítěte sleduje dětský lékař, a ten většinou na tříleté prohlídce, je-li dítě velmi malé, odesílá k vyšetření k odborníkovi.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Co je to růstový hormon?

Jde o hormon, který produkuje podvěsek mozkový a nejvíce se ho uvolňuje ve spánku. Proto mohou mít problémy s růstem i ty děti, které trápí chrápání, dýchací potíže a s nimi spojené buzení a nekvalitní spánek. Pokud tělu chybí, lze ho dětem dodávat injekčně, a to vždy večer před spaním.

 

Text: lju

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse