banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Exotické pohlavní nemoci: Znáte třeba donovanózu?

5. srpna 2015

Exotické pohlavní nemoci: Znáte třeba donovanózu?

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: exotika pohlavní nemoc žena dovolená sex zdraví

preventan-mimiforum-banner

Z letních zahraničních radovánek si můžete dovést nejen příjemné pocity, ale i mnohdy exotické pohlavní nemoci. Chytit je není nic příjemného a může to mít vážné a trvalé následky.

Když si na dovolené užíváte sexu, nečekáte, že byste si s sebou domů mohla přinést nečekaný dárek – například některou z pohlavních chorob. Kromě těch nejběžnějších, jako je kapavka, syfilis či chlamydie, se ale můžete nakazit i exotickými nemocemi. Proto pokud si sex s neznámým cizincem neodpustíte, vždy používejte kondom. Riziko nákazy tak můžete významně snížit.

 

Donovanóza


Exotická pohlavní nemoc, která se u nás vyskytuje málo, ale není problém si ji dovést třeba z dovolené. Nejčastěji se vyskytuje v Africe, Austrálii, Asii, ale i v Karibiku. Stojí za ní bakterie Calymmatobacterium granulomatis a dovede být velmi nepříjemná. Nejčastěji se projeví 1 až 2 týdny po nákaze, ale není výjimkou ani 40 denní inkubační doba.

 

Jak se projevuje: Velmi nepříjemnými, nevzhlednými a praskajícími bolestivými vředy v oblasti genitálu. Nejdříve tak hrozivě nevypadá, protože jako první se vytvoří nebolestivý puchýřek naplněný čirou tekutinou v místě infekce (genitálie, anebo okolí konečníku). Puchýřky postupně rostou, splývají, praskají a krvácejí. Je třeba léčit antibiotiky, jinak může dojít k nevratnému poškození pohlavních orgánů. 

 

Lymphogranuloma venerum (LGV)

Exotická pohlavní nemoc, která do Evropy přišla z Afriky, Ameriky a Asie. Poprvé se na našem kontinentu objevila v Holandsku v roce 2003 a od té doby počet případů stoupá – a to i u nás. Nemoc zkráceně označovaná LGV se přenáší pohlavním stykem a nejrizikovějším je, co se nákazy týká, anální sex.

 

Jak se projevuje: Typickým projevem je pupínek v oblastech genitálu, který se změní na vřed. V dalším stádiu dochází ke zduření tříselných uzlin, které mohou i hnisat. Při neléčení dojde k uzavření mízních uzlin, otoku a znetvoření genitálu. Pokud došlo k nakažení při análním styku, pak se projevuje zánětem konečníku, který provází teploty, třesavka, bolesti kloubů apod. Často se přidává výtok s příměsí krve a vyprazdňování je bolestivé.

 

sex-a-vztahy-exoticke-pohlavni-nemoci-ii-sh-nahled Ulcus molle

Další méně známou nemoc, které se říká měkký vřed, způsobuje bakterie Haemophilus ducrey. U nás se sice dlouho nevyskytla, ale to neznamená, že se jí nemůžete nakazit (třeba v některých státech Asie a Afriky jde o nemoc poměrně častou). Přenáší se výhradně pohlavním stykem.

 

Jak se projevuje: Typický je pro ni vznik vředu v místě infekce, tj. většinou na genitáliích. Vředů může být více, jsou bolestivé a krvácejí. Onemocnění provází také zduření uzlin –»boule« se nazývají bubony a může z nich vytékat hnis. Nemoc je třeba léčit antibiotiky, jinak vředy mohou vést ke zničení tkání.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa