darkove-baleni

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
  • 10. ledna 2018

    Partner chce dítě. Ale svatbu ne!

    Většina mužů se do manželství příliš nehrne. Když ale mají přijít děti, vnímá to mnoho žen jako pro

  • 5. ledna 2018

    Je líbání nevěra?

    Na otázku, zda je líbání nevěra či nikoli, se názory různí. Jak se na to dívají naše čtenářky? Co p

Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Exotické pohlavní nemoci: Znáte třeba donovanózu?

5. srpna 2015

Exotické pohlavní nemoci: Znáte třeba donovanózu?

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: exotika pohlavní nemoc žena dovolená sex zdraví

preventan-mimiforum-banner

Z letních zahraničních radovánek si můžete dovést nejen příjemné pocity, ale i mnohdy exotické pohlavní nemoci. Chytit je není nic příjemného a může to mít vážné a trvalé následky.

Když si na dovolené užíváte sexu, nečekáte, že byste si s sebou domů mohla přinést nečekaný dárek – například některou z pohlavních chorob. Kromě těch nejběžnějších, jako je kapavka, syfilis či chlamydie, se ale můžete nakazit i exotickými nemocemi. Proto pokud si sex s neznámým cizincem neodpustíte, vždy používejte kondom. Riziko nákazy tak můžete významně snížit.

 

Donovanóza


Exotická pohlavní nemoc, která se u nás vyskytuje málo, ale není problém si ji dovést třeba z dovolené. Nejčastěji se vyskytuje v Africe, Austrálii, Asii, ale i v Karibiku. Stojí za ní bakterie Calymmatobacterium granulomatis a dovede být velmi nepříjemná. Nejčastěji se projeví 1 až 2 týdny po nákaze, ale není výjimkou ani 40 denní inkubační doba.

 

Jak se projevuje: Velmi nepříjemnými, nevzhlednými a praskajícími bolestivými vředy v oblasti genitálu. Nejdříve tak hrozivě nevypadá, protože jako první se vytvoří nebolestivý puchýřek naplněný čirou tekutinou v místě infekce (genitálie, anebo okolí konečníku). Puchýřky postupně rostou, splývají, praskají a krvácejí. Je třeba léčit antibiotiky, jinak může dojít k nevratnému poškození pohlavních orgánů. 

 

Lymphogranuloma venerum (LGV)

Exotická pohlavní nemoc, která do Evropy přišla z Afriky, Ameriky a Asie. Poprvé se na našem kontinentu objevila v Holandsku v roce 2003 a od té doby počet případů stoupá – a to i u nás. Nemoc zkráceně označovaná LGV se přenáší pohlavním stykem a nejrizikovějším je, co se nákazy týká, anální sex.

 

Jak se projevuje: Typickým projevem je pupínek v oblastech genitálu, který se změní na vřed. V dalším stádiu dochází ke zduření tříselných uzlin, které mohou i hnisat. Při neléčení dojde k uzavření mízních uzlin, otoku a znetvoření genitálu. Pokud došlo k nakažení při análním styku, pak se projevuje zánětem konečníku, který provází teploty, třesavka, bolesti kloubů apod. Často se přidává výtok s příměsí krve a vyprazdňování je bolestivé.

 

sex-a-vztahy-exoticke-pohlavni-nemoci-ii-sh-nahled Ulcus molle

Další méně známou nemoc, které se říká měkký vřed, způsobuje bakterie Haemophilus ducrey. U nás se sice dlouho nevyskytla, ale to neznamená, že se jí nemůžete nakazit (třeba v některých státech Asie a Afriky jde o nemoc poměrně častou). Přenáší se výhradně pohlavním stykem.

 

Jak se projevuje: Typický je pro ni vznik vředu v místě infekce, tj. většinou na genitáliích. Vředů může být více, jsou bolestivé a krvácejí. Onemocnění provází také zduření uzlin –»boule« se nazývají bubony a může z nich vytékat hnis. Nemoc je třeba léčit antibiotiky, jinak vředy mohou vést ke zničení tkání.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Antonín
mamybaby14.12.2016
Jaroslav
Izabela
italka29.09.2016
Nikola
Pavla03.10.2015
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa