vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Evropský den melanomu: Jaké znamínko si nechat zkonstrolovat?

12. května 2014

Evropský den melanomu: Jaké znamínko si nechat zkonstrolovat?

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: znaínko melanom nádor rakovina kůže

preventan-mimiforum-banner

Každý rok v květnu probíhá Evropský den melanomu, který má nejen upozornit na stále častější kožní nádory, ale zájemcům nabídnout i bezplatné vyšetření. 

Betakaroten Farmax

·     Doplněk stravy, který obsahuje 6 mg aktivní látky Betakarotenu.
·    Obsahuje osvědčenou aktivní látku.
·    Betakaroten je významný karotenoid.

betakaroten

Doplněk stravy

Více ZDE

Až 50 % melanomů vznikne z mateřského znamínka. Proto se vyplatí sledovat své tělo, a jakmile zpozorujete, že skvrna na kůži mění barvu a tvar či roste, obrátit se na kožního lékaře. Protože lidé prevenci často zanedbávají, a navíc nechtějí platit za návštěvu dermatologa, nabízí každý rok řada kožních ambulancí po celé republice bezplatné vyšetření podezřelých mateřských znamének, a to právě v květnu na Evropský den melanomu.

 

Hlavní viníci: Slunce a dědičnost

Na vznik melanomu má největší vliv škodlivé sluneční záření a dědičnost. Pokud měl někdo z přímých příbuzných nádor kůže, je zde až o 10 % vyšší riziko, že se objeví i u vás. Vyšší riziko tohoto druhu rakoviny totiž mají ti, kteří byli v útlém dětství opakovaně vystavováni škodlivému UV záření. Je totiž prokázáno, že počet mateřských znamének – z nichž se melanom často utvoří – přímo souvisí s množstvím ultrafialového záření, které jsme jako děti přijali. Proto je velmi důležité chránit před sluncem už nejmenší děti. Kůže si totiž vše pamatuje a vše se sečte a objeví za pár let.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Komu hrozí rakovina kůže

 

-          Všem, v jehož blízké rodině se zhoubný nádor kůže ocitl.

-          Lidem světlovlasým a rezavým, s bledou pletí a fototypem I a II.

-          Lidem, kteří mají na těle větší množství mateřských znamének (50 a více).

-          Osobám, které byly v dětství hojně vystavovány slunečnímu záření a spálily se.

-          Průměrný věk u nás při objevení melanomu je 57 let. Nemoc je však zákeřná a týká se stále mladších lidí. Za rizikovou se považuje skupina 30–40 let.

 

Nádory kůže u žen vedou tema-tydne-evropsky-den-melanomu-ii-sh-nahled

Protože počet zhoubných kožních nádorů prudce roste, prevence se vyplatí. V některých zemích je rakovina kůže dokonce tou nejčastější u mladých žen – a předstihla i karcinom děložního čípku. I u nás je patrný vzestup. Během 30 let u nás lékaři zaznamenali 370 % nárust u mužů a 330 % u žen.  Důležité je zahájit léčbu včas, a proto je nezbytné sledovat své tělo a s podezřelými útvary jít zavčas na vyšetření. Odborníci vše shrnuli do 5 pravidel zvaných ABCDE. Pokud dvě a více z nich zpozorujete na své kůži, návštěvu lékaře neodkládejte. Může totiž jít o melanom.

 

MIMIFORUM zjistilo:

5 znaků, že může jít o melanom

 

A (asymmetry) – Asymetrie. Asymetrická je skvrna, která nemá symetrickou formu, jako např. ovál či kruh.

-          B (border) – Ohraničení. Hranice skvrny by měla být ostrá a pravidelná. Neostré, rozpité ohraničení nebo nepravidelné výběžky vybíhající ze znaménka by měly upoutat vaši pozornost.

-          C (coulour) – Barva. Dobrým znamením není, když je znaménko tmavě hnědé až černé nebo má nepravidelnou skvrnitou pigmentaci s různými odstíny.

-          D (diameter) – Průměr. Pigmentové znaménko, jehož průměr je větší než 5 milimetrů, by nemělo uniknout vaší pozornosti.

-          E (elevation) – Vyvýšení. Pokud pozorujeme růst pigmentového znaménka do výšky, může to být známkou nádoru. Pokud však máme mateřské znaménko již řadu let nad úrovní okolní kůže, nemusí to znamenat nebezpečí.

Zdroj: www.melanomy.cz

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse