vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Estivillova metoda: To zkuste, když dítě nechce spát

10. února 2016

Estivillova metoda: To zkuste, když dítě nechce spát

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Esvillova metoda rodiče děti nespavost spánek

preventan-mimiforum-banner

Každé třetí dítě má problémy se spánkem. Pokud už jste vyzkoušeli všechno možné, může vám pomoct Estivillova metoda. Někteří ji nemohou vynachválit, jiní ji považují za příliš drastickou. 

Diskutujte: Co u vás zabírá, když dítě nechce spát?


Spánek patří k základním lidským potřebám. Pokud máte dítě, které s ním problémy nemá, možná vás ani nenapadne, že někoho může velmi potrápit. 35 % dětí mladších pěti let totiž má se spánkem a usínáním potíže, a u kojenců může být procento ještě vyšší. Zoufalí rodiče, kteří se od té doby, co si potomka pořídili, ani jednu noc nevyspali, zkoušejí všechno možné i nemožné – a většinou bez úspěchu. A tak vyčerpaní čekají, až z toho dítě vyroste. Řešením pro ně může být Estivillova metoda.

Metoda slaví úspěchy, rodiče však musí vytrvat

Statistika mluví velmi povzbudivě – tato metoda zabírá až na 96 % dětí! Pokud tedy má váš potomek problém s usínáním, rozhodně se ji vyplatí její vyzkoušení zvážit. Základem je skoncovat se všemi špatnými návyky, vydržet a naučit usínat dítě samostatně. S nácvikem můžete začít kdykoli a u jakkoli starého dítěte – podmínkou ale je, že byste jej už neměla v noci kojit, a také se nedoporučuje začít ve chvíli, kdy je dítě nemocné.

Pláč a scény nejsou pro každého

I když se metoda, o které se mluví také jako o »metodě kontrolovaného pláče« chlubí dobrými výsledky, není pro každého. Někteří rodiče ji považují za příliš drastickou a odmítají ji. „Podle mě nejde o nic jiného, než dítě nechat vyřvat a nevšímat si ho, dokud vyčerpáním neusne, což nakonec udělá většina dětí. Samozřejmě, že se to rodičům líbí – dítě nakrmí, dají do postýlky, zhasnou, řeknou větu a nazdar. To, že chvílemi otevřou dveře a zopakují větu, neuznávám, Já jsem ale zásadně proti. Nenechám se dítě trápit a řvát jen proto, abych měla klid,“ mluví o metodě maminka Lenka (32).

Výsledek: Vzdal to a spí sám deti-a-rodina-estivillova-metoda-2-ing

Příznivci a odpůrci Estivillovy metody se dělí na dva tábory, a tak druhá skupina je s ní velmi spokojená. „Syn měl dlouho problémy s usínáním, nechtěl spát sám, budil se a já myslela, že zešílím. Tak jsem zkusila Estivillovu metodu. Trvalo to sice měsíc, ale konečně je klid. Když pochopil, že u něj sedět nebudu a nerozsvítím mu, vzdal to a spí sám. Sice pořád pobrekává, ale to se poddá,“ chválí si naopak metodu Kamila (25).

Základem je samostatnost a pravidelnost

V čem tedy onen »zázrak« vlastně spočívá? Základem je dítě naučit usínat samostatně v postýlce. V místnosti, kde spí, by měla být tma a teplota kolem 200C. Než začnete s nácvikem, vyberete tři předměty, které s dítětem při usínání budou. Mohou to být hračky, ale i dudlík, nebo fotka či hračka nad postýlkou – na tu by dítě nemělo dosáhnout. Metoda vychází z toho, že děti mají rády pravidelnost, a proto by každý večer měl provázet stejný rituál v přibližně stejnou dobu. Před tím, než dítě dáte do postýlky, si s ním pět až deset minut hrajte, anebo mu čtěte pohádku. Tato činnost by měla probíhat mimo postýlku a rodiče jí mají dát najevo, že dítě mají rádi. Říká se jí také návyk k afektivitě.

Řeknete větu a odejdete. Po minutách.

Poté dítě uložíte do postýlky a obrníte se trpělivostí. Klidným, ale rozhodným tónem řeknete, že ho chcete naučit spát samotné, že bude usínat v postýlce spolu se třemi předměty, které vyjmenujete. Celá akce by měla trvat zhruba půl minuty, takže větu zopakujete asi třikrát. Poté odejdete z pokoje a připravíte si pevné nervy. Téměř každé dítě ze začátku dělá scény, brečí a křičí, že vám to může rvát srdce. Některé děti dokonce reagují i tak, že zvrací. V tomto případě autor doporučuje dítě převléknout a pokračovat v nácviku.

Návštěvy pokoje opakujte. Vydržte.

Návštěvy dětského pokoje budete opakovat v určitých daných intervalech a vždy pronesete onu naučenou větu. Cílem vaší návštěvy není dítě uklidnit, ale dát mu najevo, že jej neopouštíte a jste mu nablízku.

MIMIFORUM zjistilo:

Časové intervaly Estivillovy metody

● První den: první čekání (1 minuta), druhé (3 minuty), třetí a další (5 minut)

● Druhý den: první čekání (2 minuty), druhé (5 minut), třetí a další (8 minut)

● Třetí den: první čekání (3 minuty), druhé (7 minut), třetí a další (11 minut)

● Čtvrtý den: první čekání (4 minuty), druhé (9 minut), třetí a další (14 minut)

● Pátý den: první čekání (5 minut), druhé (11 minut), třetí a další (17 minut)

● Další dny, než se dítě naučí usínat samo: první čekání (6 minut), druhé (13 minut), třetí a další (20 minut)

Když vytrváte, úspěch se dostaví

Pokud budete v metodě úspěšní, mělo by se dítě naučit usínat samo a scény i návštěvy pokoje by měly odpadnout. Je však na každém rodiči, zda má chuť a nervy tento způsob usínání vyzkoušet, nebo mu bude připadat příliš drastický. Připravte se také na to, že efekt nemusí být trvalý a časem možná bude třeba celý nácvik opakovat.


Text: mob

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse