banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Estivillova metoda: To zkuste, když dítě nechce spát

10. února 2016

Estivillova metoda: To zkuste, když dítě nechce spát

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Esvillova metoda rodiče děti nespavost spánek

preventan-mimiforum-banner

Každé třetí dítě má problémy se spánkem. Pokud už jste vyzkoušeli všechno možné, může vám pomoct Estivillova metoda. Někteří ji nemohou vynachválit, jiní ji považují za příliš drastickou. 

Diskutujte: Co u vás zabírá, když dítě nechce spát?


Spánek patří k základním lidským potřebám. Pokud máte dítě, které s ním problémy nemá, možná vás ani nenapadne, že někoho může velmi potrápit. 35 % dětí mladších pěti let totiž má se spánkem a usínáním potíže, a u kojenců může být procento ještě vyšší. Zoufalí rodiče, kteří se od té doby, co si potomka pořídili, ani jednu noc nevyspali, zkoušejí všechno možné i nemožné – a většinou bez úspěchu. A tak vyčerpaní čekají, až z toho dítě vyroste. Řešením pro ně může být Estivillova metoda.

Metoda slaví úspěchy, rodiče však musí vytrvat

Statistika mluví velmi povzbudivě – tato metoda zabírá až na 96 % dětí! Pokud tedy má váš potomek problém s usínáním, rozhodně se ji vyplatí její vyzkoušení zvážit. Základem je skoncovat se všemi špatnými návyky, vydržet a naučit usínat dítě samostatně. S nácvikem můžete začít kdykoli a u jakkoli starého dítěte – podmínkou ale je, že byste jej už neměla v noci kojit, a také se nedoporučuje začít ve chvíli, kdy je dítě nemocné.

Pláč a scény nejsou pro každého

I když se metoda, o které se mluví také jako o »metodě kontrolovaného pláče« chlubí dobrými výsledky, není pro každého. Někteří rodiče ji považují za příliš drastickou a odmítají ji. „Podle mě nejde o nic jiného, než dítě nechat vyřvat a nevšímat si ho, dokud vyčerpáním neusne, což nakonec udělá většina dětí. Samozřejmě, že se to rodičům líbí – dítě nakrmí, dají do postýlky, zhasnou, řeknou větu a nazdar. To, že chvílemi otevřou dveře a zopakují větu, neuznávám, Já jsem ale zásadně proti. Nenechám se dítě trápit a řvát jen proto, abych měla klid,“ mluví o metodě maminka Lenka (32).

Výsledek: Vzdal to a spí sám deti-a-rodina-estivillova-metoda-2-ing

Příznivci a odpůrci Estivillovy metody se dělí na dva tábory, a tak druhá skupina je s ní velmi spokojená. „Syn měl dlouho problémy s usínáním, nechtěl spát sám, budil se a já myslela, že zešílím. Tak jsem zkusila Estivillovu metodu. Trvalo to sice měsíc, ale konečně je klid. Když pochopil, že u něj sedět nebudu a nerozsvítím mu, vzdal to a spí sám. Sice pořád pobrekává, ale to se poddá,“ chválí si naopak metodu Kamila (25).

Základem je samostatnost a pravidelnost

V čem tedy onen »zázrak« vlastně spočívá? Základem je dítě naučit usínat samostatně v postýlce. V místnosti, kde spí, by měla být tma a teplota kolem 200C. Než začnete s nácvikem, vyberete tři předměty, které s dítětem při usínání budou. Mohou to být hračky, ale i dudlík, nebo fotka či hračka nad postýlkou – na tu by dítě nemělo dosáhnout. Metoda vychází z toho, že děti mají rády pravidelnost, a proto by každý večer měl provázet stejný rituál v přibližně stejnou dobu. Před tím, než dítě dáte do postýlky, si s ním pět až deset minut hrajte, anebo mu čtěte pohádku. Tato činnost by měla probíhat mimo postýlku a rodiče jí mají dát najevo, že dítě mají rádi. Říká se jí také návyk k afektivitě.

Řeknete větu a odejdete. Po minutách.

Poté dítě uložíte do postýlky a obrníte se trpělivostí. Klidným, ale rozhodným tónem řeknete, že ho chcete naučit spát samotné, že bude usínat v postýlce spolu se třemi předměty, které vyjmenujete. Celá akce by měla trvat zhruba půl minuty, takže větu zopakujete asi třikrát. Poté odejdete z pokoje a připravíte si pevné nervy. Téměř každé dítě ze začátku dělá scény, brečí a křičí, že vám to může rvát srdce. Některé děti dokonce reagují i tak, že zvrací. V tomto případě autor doporučuje dítě převléknout a pokračovat v nácviku.

Návštěvy pokoje opakujte. Vydržte.

Návštěvy dětského pokoje budete opakovat v určitých daných intervalech a vždy pronesete onu naučenou větu. Cílem vaší návštěvy není dítě uklidnit, ale dát mu najevo, že jej neopouštíte a jste mu nablízku.

MIMIFORUM zjistilo:

Časové intervaly Estivillovy metody

● První den: první čekání (1 minuta), druhé (3 minuty), třetí a další (5 minut)

● Druhý den: první čekání (2 minuty), druhé (5 minut), třetí a další (8 minut)

● Třetí den: první čekání (3 minuty), druhé (7 minut), třetí a další (11 minut)

● Čtvrtý den: první čekání (4 minuty), druhé (9 minut), třetí a další (14 minut)

● Pátý den: první čekání (5 minut), druhé (11 minut), třetí a další (17 minut)

● Další dny, než se dítě naučí usínat samo: první čekání (6 minut), druhé (13 minut), třetí a další (20 minut)

Když vytrváte, úspěch se dostaví

Pokud budete v metodě úspěšní, mělo by se dítě naučit usínat samo a scény i návštěvy pokoje by měly odpadnout. Je však na každém rodiči, zda má chuť a nervy tento způsob usínání vyzkoušet, nebo mu bude připadat příliš drastický. Připravte se také na to, že efekt nemusí být trvalý a časem možná bude třeba celý nácvik opakovat.


Text: mob

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa