vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Epidurál při porodu: Mám do toho jít?

26. srpna 2016

Epidurál při porodu: Mám do toho jít?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: kontrakce epidurální anestezie epidurál bolest těhotenství porod

preventan-mimiforum-banner

Epidurál u porodu patří mezi nastávajícími maminkami mezi hojně diskutovaná témata. Existují jeho zastánkyně, ale i odpůrkyně, které se obojí, že by mohly ochrnout.

Diskutujte: Jaká je vaše zkušenost s epidurálem při porodu?


 „Vždycky jsem byla zásadní odpůrkyní epidurálu, a dokonce i prášků na bolest. Celé těhotenství jsem tvrdila, že chci přirozený porod a zvládnu to. Pak přišly kontrakce a já hodně rychle změnila názor. Nakonec jsem byla šťastná, že mi epidurál daly. Porod byl totiž taková bolest, že bych to bez něj nezvládla. Osobně si myslím, že kdo ho odmítá, ho ještě nezažil, anebo rodil císařem,“ říká svůj názor Soňa (29).

Nejúčinnější metoda proti bolesti

I když se mezi maminkami běžně mluví o »epidurálu«, odborně se jí říká epidurální analgezie. V současné době jde o velmi oblíbenou, a také nejúčinnější metodu, jak utlumit porodní bolest. Její účinnost se odhaduje na 90 % a s její pomocí se provádějí jak přirozené porody, tak císařské řezy.

Epidurál mi odmítli dát! deti-a-rodina-epidural-ii-sh

„Strašně jsem se bála porodu, takže jsem byla rozhodnutá, že si epidurál rozhodně nechám dát. Jenomže porod začal náhle a než mě přítel odvezl, byla jsem natolik otevřená, že mi ho lékaři odmítli píchnout. Bohužel porod se pak zastavil, došlo ke komplikacím a lékaři museli provést císaře. Protože jsem neměla epidurál, uspali mě. To už bych nikdy nechtěla zažít. Když jsem se probudila, nevěděla jsem, kde jsem a zda dítě vůbec žije,“ vypráví Petra (31).

Podmínky, které musíte splnit

O epidurál během přirozeného porodu má zájem zhruba každá pátá žena. Nesmí však být otevřená na víc než 6 cm, resp. 5 cm u druhorodiček. Po ruce musí být anesteziolog, který jej zavádí, a je také nezbytné před jeho napíchnutím udělat krevní testy na srážlivost a krevní obraz. Z toho důvodu je dobré nahlásit to, že o epidurál budete mít zájem, hned po příjezdu do porodnice, aby se vše stihlo vyřídit.

Kanyla blízko míchy

Název epidurální analgezie dává jasně najevo, kam se látka aplikuje – do epidurálního prostoru. Jde o oblast vně míšních obalů a cílem je znecitlivět nervy, které vedou bolest do mozku. Díky tomu pak přestanou hrozné porodní bolesti a rodící žena cítí jen tlak z kontrakcí. Protože se pohybujeme velmi blízko míchy, je velmi důležitá osoba, která epidurál aplikuje, a místo, kam jej zavede. Vše se provádí vleže na boku. Žena se musí co nejvíce stočit do klubíčka, i když je to přes velké bříško obtížné, aby lékař mohl do páteřního kanálu dutou jehlou zavést kanylu a aplikovat znecitlivující látku. Hadička zůstává zavedena a látka se pak pomocí pumpy sama dávkuje.

MIMIFORUM zjistilo:

Výhody epidurálu

  • Porod nebolí, anebo jsou bolesti výrazně menší. Většinou je nahradí pouze tlak.

  • Porodní cesty se uvolňují, a to má za následek urychlení porodu.

  • Při císařském řezu je nastávající maminka při plném vědomí, a tak může hned vidět své dítě.

  • Žena se i se zavedeným epidurálem může hýbat, chodit, měnit polohy.

  • Do krve se dostane velmi nepatrné množství léků, a tak neohrozí miminko.

Nevýhody epidurálu

  • Na každou ženu nemusí fungovat, a tak není jisté, že dostatečně utlumí porodní bolesti.

  • Může dojít k nežádoucímu utlumení kontrakcí.

  • Velmi častým vedlejším účinkem bývá bolest hlavy.

  • Může dojít k infekci v místě vpichu a ke krvácení. V případě špatného zavedení se mluví dokonce o ochrnutí, ale takové případy nejsou známy.

  • V případě, že žena krvácí, má špatnou srážlivost krve, je obézní, či je porod příliš rychlý, odborníci epidurál nedoporučují.

 

Text: asm

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse