vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Energetické nápoje: Dětem velmi škodí!

12. ledna 2018

Energetické nápoje: Dětem velmi škodí!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Energetický nápoj kofein závislost zdraví dítě

preventan-mimiforum-banner

Energetické nápoje neprospívají ani dospělý, ale dětem vyloženě škodí. I přesto však si je až tři procenta dětí dopřávají několikrát denně!

Nemíchejte energetické nápoje s alkoholem, nepijte je, pokud jste těhotná či kojíte a nedávejte je dětem, varují odborníci. Těm totiž mohou vážně uškodit! Někteří rodiče ale na jejich výzvy nereagují – a výsledkem podle průzkumů je, že tři procenta dětí pijí energetické nápoje i čtyři až pětkrát denně. A u teenagerů se číslo zvyšuje na osm procent!

 

Srdeční potíže

Američtí odborníci přišli s varováním – přemíra kofeinu, který v energetických nápojích je, dětem velmi škodí. Mimo jiné zrychluje srdeční tep a narušuje srdeční rytmus, což v krajních případech může vést i k srdeční zástavě.

 

MIMIFORUM zjistilo:

-          Děti do šesti let by kofein neměly konzumovat vůbec.

-          Děti od sedmi do devíti let by neměly přijmout více kofeinu, než je v půl šálku slabé kávy.

-          Kofein je návykový a u dětí přispívá ke vzniku pozdějších závislostí – na alkoholu či drogách.

 

Neurologické potíže

Při pití energy drinků dochází k nadměrnému podráždění neuronů, což může vést k neurologickým potížím i ke křečím.

 

Nárůst tělesné hmotnosti

Pro energetické nápoje je typický vysoký obsah cukru. Proto při časté konzumaci hrozí u dětí nárůst tělesné hmotnosti a obezita.

 

Poruchy příjmu potravy

Další nebezpečí plynoucí z konzumace energy drinků hrozí hlavně dospívajícím. Pokud je pijí často, omezují únavu i chuť k jídlu. Přestávají jíst, a pak hrozí vznik některé z poruch příjmů potravy, především mentální anorexie.

 

Spánek

Díky nadměrné konzumaci kofeinu z energy drinků může mít dítě vážné problémy se spánkem. Díky tomu, že se špatně vyspí, je přes den unavené a výsledkem je, že opět sáhne k energetickému nápoji. Problémy se spánkem mohou u dětí vést k řadě dalších závažných problémů.

 

deti-a-rodina-energeticke-napoje-ii-sxc-nahled MIMIFORUM zjistilo:

Málo spánku u dětí též vede k obezitě!

Odborníci jsou také přesvědčeni, že k obezitě může vést i nedostatek spánku v dětství. Také u nich, pokud málo spí, to vede ke změnám hladin hormonů a podporuje to produkci těch, které jsou zodpovědné za chuť k jídlu. Nejčastějšími viníky jsou televize, počítače a mobily, kterým se děti věnují, i když by měly spát. Proto experti doporučují všechnu rušivou techniku odstranit z dětských pokojů a dbát na dostatečný spánek u dětí a dospívajících. To samé platí i u energy drinků – ty by měly zůstat mimo dosah dětí.

 

Text: asm

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse