vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy

9. lunární měsíc

Encyklopedie >> Těhotenství >> 9. lunární měsíc

9. lunární měsíc

preventan-mimiforum-banner

Během tohoto období vám porodní asistentka připraví všechnu potřebnou dokumentaci k nástupu na mateřskou dovolenou (pokud nemáte rizikové těhotenství a nenastoupila jste na ni již dříve). Pravděpodobně vás trápí poruchy spánku a jste hodně unavená. Pokud jste ještě nezačala, měla byste uvažovat o návštěvách předporodních kurzů. Máte již vybraná jména pro miminko? Musíte mít připravené obě varianty, i když již znáte jeho pohlaví.

Vývoj plodu

Miminko má dotvořen podkožní tukový polštář a mizí mu i všechny vrásky, takže kůže vypadá napjatě. Začíná se mu odlupovat ochranná vrstva kůže, kterou zčásti můžete pozorovat, jak plave v plodové vodě. Lebka stále není zcela pevná, vazivové plošky mezi lebečními kostmi se plně uzavřou zhruba půl roku po porodu. Během této doby musíte dbát zvýšené opatrnosti, aby miminko nemělo žádný úraz hlavičky.Mícha má již komplexní tvar a plní zcela svoji funkci. Ve vaječnících se u dívek objevují folikuly s vajíčky, jejichž počet zůstane do konce života konečný. 9-devaty-lunarni-mesic-2

Tip MIMIFORA:

Pokud budete dělat úpravy v bytě kvůli umístění postýlky nebo přebalovacího pultu, teď máte poslední možnou příležitost.

Změny u maminky

Vaše bříško stále nabývá na objemnosti, z důvodu tlačení hlavičky miminka na močový měchýř musíte častěji močit. Měla byste se snažit psychicky se co nejvíce odreagovat – můžete navštěvovat internetové poradny pro těhotné například na MIMIFORUM.cz a začít si balit věci do porodnice.

Asi vás bude trápit i nespavost, nebojte se, to je normální. Také se připravte na živé a pozoruhodně pestré sny. Zaznamenáte změny na prsních bradavkách – především hnědší zabarvení prsních dvorců, také vám budou prosvítat cévy. Placenta má v tomto období váhu kolem půl kilogramu a do konce těhotenství byste měla přibrat ještě zhruba kolem 1,5 kilogramu (na objemu nabere miminko i placenta).

Povinné lékařské prohlídky

Při každé návštěvě bude lékař sledovat pohybovou aktivitu a srdeční ozvy plodu. Opět vás budou vážit, měřit vám tlak, vyšetřovat moč a odebírat vzorky krve. Vnitřním gynekologickým vyšetřením lékař posoudí stav děložního hrdla a vyloučí rizika předčasného porodu. Dále se provádí mikrobiologické vyšetření poševního prostředí – to se dělá kvůli přítomnosti bakterií, které by mohly infikovat plod při porodu.

 

   Velikost plodu: 45 cm

    Váha plodu: 2,7 kg (podkožní tukový polštář je již vytvořen)

 

Text: boh

Foto: Ingimage.com