vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy

8. lunární měsíc

Encyklopedie >> Těhotenství >> 8. lunární měsíc

8.lunární měsíc

preventan-mimiforum-banner

Miminko konečně vidí a má otevřená očička, ovšem má limitované zorné pole na přibližně 20 cm. Stále se mu ukládají tukové zásoby a na hlavě můžete vidět světlé vlásky. Období mezi 28. a 32. týdnem je také významné pro vývoj jeho kloubů a chrupavek.

Tip MIMIFORA:

Uvařte si také čaj z listů maliníku nebo odvar z lněného semínka – uvolníte tím svalstvo pánevního dna a připravíte tělo na porod.

Vývoj miminka

Miminku bude postupem času ubývat místa v břiše, což mu značně stíží pohyb. Proto by mělo zaujmout polohu hlavičkou dolů a zadečkem nahoru. Nestane-li se tak, nemusíte propadat panice! Tuto polohu může miminko zaujmout i později, jen vás pravděpodobně bude lékař více monitorovat.

Celé tělo plodu začne pokrývat ochranná vrstva, tzv. mázek, který bude mít miminko na sobě, až jej poprvé spatříte. Stále se prohlubuje tvorba mozkových závitů, obalují se nervové buňky mozku, míchy a ostatních nervů, dokončuje se zásobení mozku, prodlužují se a hlavně sílí klouby v celém tělíčku. Zornička oka začíná reagovat na světlo. Protože plod v tuto dobu spolyká spoustu plodové vody, zvýší se i jeho vylučování do plodové vody.

Změny u maminky8-osmy-lunarni-mesic-2

Protože miminko opět povyrostlo a uvnitř břicha vás hodně tlačí, způsobuje vám určitě potíže, hlavně vás nutí často močit. Bříško se vám stále více napíná a tvoří se vám na něm pajizévky. Hodně jej mastěte, ať vám »jizvičky« brzy po porodu zmizí a břicho zůstane hladké. Ani vašemu miminku uvnitř není nejlépe, zaujalo skrčenou polohu. Pomalu se vám začíná rozšiřovat pánev – připravuje se na průchod miminka rodidly během porodu. Po dohodě s porodní asistentkou můžete přejít na cviky vhodné pro závěrečný trimestr těhotenství. 

Vzhledem k vývoji kostí a chrupavek zvyšte přirozený přísun vápníku ve formě mléka či sýrů. Mohou vás trápit bolesti v podbřišku – ty nepodceňujte a raději všechno konzultujte s lékařem. Vzhledem ke změněné funkci jater vás až do konce těhotenství může trápit svědění těla – snažte se jej co nejčastěji promazávat tělovými mléky a krémy.

Povinné lékařské prohlídky

Krátí se intervaly prohlídek, lékaře tak budete navštěvovat každých čtrnáct dnů. V tomto období se provádí i třetí vyšetření ultrazvukem, během kterého se odhalí případné genetické dispozice a růstové retardace plodu.

 

              Velikost plodu: 40 cm

               Váha plodu: 1,8 kg (konec 32. týdne)

 

Text: boh

Foto: Ingimage.com