vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy

7. lunární měsíc

Encyklopedie >> Těhotenství >> 7. lunární měsíc

7.lunarní měsíc

preventan-mimiforum-banner

V období od 24. do 28. týdne se velikost miminka zvětší natolik, že mu v děloze začíná být těsno. Proto vám přijde, že určitým způsobem ustaly jeho pohyby. Vás asi bude stále trápit pálení žáhy a vzhledem k tlaku rostoucí dělohy možná i říhání.

Co se děje s miminkem

Koncem sedmého lunárního měsíce má již plně vyvinutou strukturu ucha a vnímá zvuky, takže sebou třeba při bouchnutí dveří může trhnout. Zároveň si zvyká na váš a tatínkův hlas. Je ukončen i vývoj plic, v nichž se začíná tvořit surfaktant, látka umožňující po porodu správné rozvinutí plic.

Miminko už dokáže snadněji kontrolovat dýchací pohyby. Na celém povrchu mozku dochází k vytváření mozkových závitů. Miminko dokáže i lépe regulovat tělesnou teplotu, protože se mu zlepšuje cirkulace a ukládání tuku pod kůží. Začíná se mu měnit kostní dřeň, která produkuje červené krvinky. Má kůži pokrytou lanugem a bílou hmotou vernix, která jej chrání v plodových obalech. Dobrou zprávou pro maminky je, že miminko je tak vyvinuté, že kdyby došlo k předčasnému porodu, tak po 30. týdnu – při dobré neonatologické péči – přežije. 

Jaké jsou změny ve vašem těle 7-sedmy-lunarni-mesic-2

Kvůli váze začínáte mít první problémy s pohybu, těžko se ohnete a rychle unavíte. Při sebemenší námaze vám rychleji bije srdce a zrychlil se vám i krevní oběh. Snažte se co nejvíce odpočívat. Pokud to půjde, běžte si lehnout i po obědě a snažte se mít při odpočinku podložené nohy. Zařaďte do stravy železo podporující tvorbu krve, která zajišťuje přenos kyslíku.

Dalšími běžnými těhotenskými příznaky je pálení záhy, kvůli kterému byste se měla vyvarovat omáček, syrové zeleniny, koření, nápojů s CO2, tučných jídel a kávy. I chudokrevnost je nepříjemná – kvůli ní vzniká únava, snadno se zadýcháte, jste bledá a máte nedostatek železa a kyseliny listové. Zařaďte proto do jídelníčku čočku, špenát, fazolky, luštěniny, žloutky, čokoládu, avokádo, drůbeží játra nebo řeřichu.

Povinné lékařské prohlídky

Kromě běžné těhotenské poradny ve 24. a 28. týdnu můžete v 26. týdnu podstoupit zátěžový test na zachycení těhotenské cukrovky, čeká vás i vyšetření děložního čípku a v neposlední řadě také vyšetření pohybů plodu včetně biometrie, srdeční frekvence a zvukové detekce ozev.

 

               Velikost plodu: 35 cm

               Váha plodu: 1,2 kg (konec 28. týdne)

 

Text: boh

Foto: Ingimage.com