vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy

6. lunární měsíc

Encyklopedie >> Těhotenství >> 6. lunární měsíc

6.lunární měsíc

preventan-mimiforum-banner

V období od 20. do 24. týdne by se měla zvýšit intenzita pohybu plodu – během dvanácti hodin byste měla napočítat zhruba deset jakýchkoli ťuknutí či sérií pohybů miminka. Také přiberete zhruba polovinu celkového váhového přírůstku. Zbavíte se pocitu na zvracení a zintenzivní se vaše chuťové buňky. Děloha se vám opět o něco zvětší, tím se rozšíří obvod pasu a graviditu před okolím již jen těžko utajíte.

Změny u maminky

Zvětšená děloha může utlačovat ostatní orgány, proto u těhotných žen v tomto období dochází k zácpě a častému močení, při kterém byste však neměla cítit pálení nebo bolest. Může docházet k tvrdnutí bříška – děloha je svalový orgán, který se občas stahuje. Pokud se vám bude zdát, že k tvrdnutí dochází často, konzultujte svůj stav s gynekologem – může se jednat o příznak předčasného porodu.6-sesty-lunarni-mesic-2

Kvůli přírůstku tělesné hmotnosti si na bříšku můžete nalézt červené nebo hnědavé proužky – jedná se o pajizévky (strie). Důležité je každodenní pečlivé promaštění kůže břicha hydratačními mléky nebo oleji (existují i speciální krémy určené přímo na tyto pajizévky, nezapomeňte ale pozorně číst příbalové letáky, zda medikamenty neobsahují nevhodné látky vzhledem k vašemu jinému stavu). Po porodu by pajizévky měly postupně blednout a časem se, při správném ošetřování, vytratí úplně.

Téměř osm z deseti žen trpí otoky nohou, především dolních částí a kotníků – snažte se proto často nohy podkládat a zvedat do vyšších poloh. Pokud se budete věnovat i pravidelné masáži prsou, může se stát, že z nich začne vytékat vodnatá tekutina. To znamená, že mléčná žláza již začala produkovat mlezivo.  

Vývoj plodu

U miminka je hlavní změnou zesilování kůže. Citlivou kůži chrání do této doby mazlavá hmota, kterou produkují mazové žlázy. Na hlavičce můžete pozorovat i vlásky a na prstíkách první nehtíky. Protože má miminko již vyvinuté zažívací ústrojí, je schopné polykat malé množství plodové vody. Může se vám stát, že díky tomuto úkonu začne škytat a vám tak bude »poskakovat« celé bříško. Také se dokonaleji vyvíjí i jeho smyslové vnímání – především hmat, dokáže vnímat svůj obličej a také nožičky.

Závěrem šestého lunárního měsíce se ukončuje vývoj obličeje. Přestože plod zaujímá velkou část břišní dutiny, je v pohybu omezen jen částečně, protože je v děloze i velké množství plodové vody. Ta se postupně s růstem plodu snižuje.

Povinné lékařské prohlídky

Kromě screeningového ultrazvukového vyšetření, které vyloučí vývojové vady plody, byste měla absolvovat také klasickou těhotenskou poradnu. Kromě pravidelného vážení a měření by mělo dojít i k pohmatovému vyšetření, pomocí kterého lékař zhodnotí nález na děložním čípku a celkový stav dělohy. Nemělo by se objevovat tvrdnutí dělohy, které je častější až s přibližujícím se termínem porodu.

Gynekolog by se měl zaměřit i na váš celkový stav – především na otoky nohou – a na pohyby plodu. Pokud jste těhotná poprvé, může se vám stát, že první pohyby plodu nedokážete pořádně určit a nebudete si jimi jista. Nebojte se, později se vám při pohybech miminka budou tvořit doslova bouličky, které vás nenechají na pochybách, a vy bezpečně určíte, kdy se miminko uvnitř vás pohybuje.

Pomocí lékařského stetoskopu lze bezpečně rozeznat také srdeční ozvy, jejichž frekvence by se měla pohybovat v rozmezí mezi 120 až 160 údery za minutu.

 

                       Velikost plodu: 30 cm

                       Váha plodu: 0,5 kg (konec 24. týdne)

 

Text: boh

Foto: Ingimage.com