vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy

5. lunární měsíc

Encyklopedie >> Těhotenství >> 5. lunární měsíc

5.lunární měsíc

preventan-mimiforum-banner

Protože již pominulo hlavní nebezpečí potratu, měla byste v období od 16. do 20. týdne informovat o vašem jiném stavu i zaměstnavatele. Podmínky stanovení mateřské včetně práv těhotných žen jsou jasně stanovené zákonem, měla byste se o nich informovat.

Začne se měnit vaše hmotnost – během celého těhotenství je ideální přírůstek hmotnosti 10 až 15 kg, přesto počítejte, že většinu kilogramů naberete až ve druhé polovině těhotenství. Snažte se o navázání první komunikace s miminkem – a nezapomínejte zapojit partnera. Často na miminko mluvte, čtěte mu pohádky, pouštějte muziku, zpívejte mu a nezapomínejte si hladit bříško. Mějte přitom na paměti, že miminko vnímá vaše pocity, takže pokud se některá z uvedených činností nebude líbit vám, nebude se líbit ani miminku. Pokud nejste milovnicí vážné hudby, ani vaše miminko pravděpodobně v budoucnu nenajde zalíbení v Mozartových dílech. Bude-li vaše miminko slýchávat často váš nebo partnerův hlas, pravděpodobněji jej po narození i pomocí hlasu snáze utišíte a ukonejšíte.

Kde se nachází miminko

Vaší děloze se nachází zhruba 200 ml plodové vody, proto je děloha nucena se neustále zvětšovat, aby vytvořila dostatečný prostor pro miminko a placentu (ke konci 20. týdne může sahat až 1 cm pod váš pupek). Zahájení funkce mléčné žlázy snadno poznáte podle zduřených a citlivých prsů a podle prosvítajících žilek pod kůží. Zhruba o třetinu se vám zvýší i srdeční výdej, takže u maminek může dojít ke krvácení z nosu nebo při čištění zubů z dásní. Pro potřeby plodu se také vyvíjí placenta, jejímž prostřednictvím dochází k výměně živin a odpadních produktů v metabolismu. Začíná se tvořit také zásoba hnědého tuku (slouží ke správné termoregulaci).

Co umí miminko

Děťátko dokáže vzpřímeně držet hlavičku, díky vývoji mimických svalů mhouří oči, mračí se, usmívá nebo otevírá pusinku, na rentgenu můžete spatřit i oči. Zhruba v 18. týdnů zaznamenáte první pohyby miminka (prvorodičky zhruba o dva týdny později). Plod začíná být touto dobou velmi neposedný – kope nohama a všelijak mění polohy. Začíná i slyšet, takže si zvyká na zvuk srdečních ozev maminky a na proudící krev pupečníkovými cévami (proto je také po narození snadné miminko uklidnit na maminčině hrudi, protože pozná známý zvuk srdce).

Povinné lékařské prohlídky5-paty-lunarni-mesic-2-dr

V tomto období je nejdůležitější screeningové vyšetření ultrazvukem – jedná se o podrobné sonografické vyšetření polohy a velikosti plodu, rozměrů hlavičky, bříška, stehenní kosti, uložení placenty a množství plodové vody. Sonografista také podrobně prohlédne všechny orgány včetně případné srdeční anatomie (toto vyšetření vyloučí závažnou srdeční vadu plodu). Správné hodnoty srdeční frekvence se pohybují mezi 120 až 160 údery za minutu. Podrobně se budou vyšetřovat i další orgány a tělesné části – mozková a obličejová část hlavy, trup, bříško včetně vnitřních orgánů, postavení končetin. Na požádání vám lékař sdělí i finální pohlaví miminka. 

Čeho se vyvarovat

Nemáte-li rizikové těhotenství, pokuste se v práci dodržovat časté přestávky. Při práci se snažte sedět a nohy si dejte do zvýšené polohy. Doma se co nejvíce relaxujte na čerstvém vzduchu – nemusíte se bát poškození plodu, ten je dobře chráněn proti mechanickému poškození děložní stěnou, plodovými obaly i plodovou vodou, která dokáže plod ochránit i proti chemickým nebo infekčním látkám.

Co naopak doporučit

Vaše pohlavní orgány jsou citlivější, proto dochází k dokonalému sexuálnímu vzrušení. Pokud vás netrápí zvýšený výtok nebo nemáte rizikové těhotenství, určitě nevyškrtávejte sexuální styk ze svého života. Při milování totiž posilujete mimo jiné i svaly pánevního dna.

 

                   Velikost plodu: 25 cm

                   Váha plodu: 280 g (ke konci 20. týdne)

 

Text: boh

Foto: Ingimage.com, Dreamstime.com