7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos
4. lunární měsíc
Encyklopedie >> Těhotenství >> 4. lunární měsíc

Postupně se dostáváte do druhého trimestru, čeká vás návrat ztracené energie. Jste-li sportovně aktivní, nemusíte v pohybu ustat – stačí zvolit přiměřenou aktivitu a lehce zmírnit. Ve 12. až 16. týdnu se snažte zařadit do denního programu i pohybovou aktivitu (nejvhodnější jsou procházky či plavání). Cvičením povzbudíte krevní oběh a zlepšíte svou fyzickou kondici, kterou oceníte především při zvládnutí úspěšného porodu. Snažte se o správné držení těla – i plod potřebuje pohodlí.
Další vaše změny
Protože dochází k neustálému zvětšování dělohy, nevejde se vám nyní do pánve a začíná přesahovat do břicha. Tlačí tak na další pánevní a břišní orgány. A protože se konečně stabilizují hladiny hormonů v krvi a organismus se plně přizpůsobuje těhotenství, začínají postupně ustávat ranní nevolnosti a zmenšuje se i pocit úzkosti (to především kvůli tomu, že riziko potratu je také stále nižší).
Od 14. týdne se nacházíte ve druhém trimestru – toto období se považuje za nejhezčí období celého těhotenství, které vám vrátí životní elán. Mění se i vaše postava – pravděpodobně již nedopnete obvyklé oblečení a měla byste se vydat na nákup těhotenského (pohodlného) oblečení.
Změny u plodu
Změny u plodu ve vašem bříšku pokračují v rychlém tempu – velikost plodu se téměř zdvojnásobila a tváře vypadají jako lidský obličej. Děťátko začíná být více pohyblivé, je téměř dokončen vývoj svalové soustavy a naopak se začíná utvářet kostní tkáň. Při ultrazvuku můžete »nachytat« své miminko, jak si spokojeně cucá paleček v puse.
Ke konci čtvrtého lunárního měsíce jsou na tělíčku plodu ochranné jemné chloupky (tzv. lanugo). Skrze velmi tenkou kůži prosvítají krevní cévky. Uzrávají žlázy s vnitřní sekrecí a začínají produkovat hormony, podle nichž se dá jednoznačně určit pohlaví (vyvíjí se zevní genitál). V tomto období je plod již plně vyživován z placenty.
Povinné lékařské prohlídky
Kromě ultrazvuku probíhá v 16. týdnu i tzv. screeningové vyšetření – jedná se o záchytné vyšetření, které má odhalit případné vývojové vady plodu. Z krevního odběru se určuje hladina tzv. alfafetoproteinu většinou v kombinaci s choriovým gonadotropinem a estriolem. Jde o látku, kterou produkují játra plodu nejdříve do plodové vody, poté v menším množství i do vašeho organismu. Snížené hodnoty mohou poukazovat na Downův syndrom, zvýšené hodnoty na vývojové vady neurální trubice. Výsledky se udávají v tzv. Mediánech (MoM) – tuto hodnotu můžete nalézt ve své těhotenské průkazce, případně na výsledku vyšetření z laboratoře.
V tomto období se pomocí ultrazvuku zjišťuje i rozměr hlavičky (BPD), bříška (AC) a nožičky (FL) plodu. Tato měření jsou důležitá pro určení velikosti a stáří plodu pomocí ultrazvuku.
Pokud vám screeningová vyšetření nedopadnou dobře, ještě to neznamená, že vaše dítě bude postiženo vývojovou vadou. Je nutné navštívit genetika a probrat možnost odběru plodové vody, teprve následné testy jednoznačně potvrdí nebo vyloučí Downův syndrom.
Kromě uvedených speciálních vyšetření stále pravidelně navštěvujete i těhotenskou poradnu, kde vám většinou měří tlak, zváží vás, orientačně vyšetří moč, případně vám provedou i pohmatové vyšetření.
Čemu se nejvíce věnovat
Naučte se v domácím prostředí co nejvíce relaxovat, nebo si dopřejte příjemnou masáž spojenou s aromaterapií. Po konzultaci s odborníky můžete začít trénovat i dechová cvičení a další cviky, pomocí kterých uvolníte svaly. Nezapomínejte, že napětí a stres negativně ovlivní miminko i v bříšku.
Velikost plodu: 10 až 16 cm |
Váha plodu: 100 až 200 g (konec 16. týdne) |
Text: boh
Foto: Ingimage.com