vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy

3. lunární měsíc

Encyklopedie >> Těhotenství >> 3. lunární měsíc

3.lunární měsíc

preventan-mimiforum-banner

Mezi osmým a dvanáctým týdnem se vaše chutě mění stejně rychle jako vaše nálada. Měla byste se stravovat pravidelně alespoň pětkrát denně v menších porcích, večer byste měla vynechat těžká a hutná jídla a naopak zařadit více zeleniny a ovoce.

»Červík« uvnitř vašeho těla se postupně začíná více podobat člověku. Na prvním ultrazvukovém snímku již snadno rozeznáte jednotlivé části těla – hlavu a její obličejovou i mozkovou část, trup, končetiny, pupečník, plodové obaly. Vyvíjejí se i důležité tělesné orgány.

Změny u těhotné ženy

Vaše okolí, pokud se sama nesvěříte, ještě nepozná, že jste těhotná. Ovšem vy sama můžete těhotenství vnímat stále intenzivněji. Vaše pokožka i pleť budou hladké a vláčné bez pupínků, prsy se stávají plnější a citlivější. Může se vám také objevit poševní výtok, který by vás neměl trápit a znepokojovat (nesmí vás pálit ani svědit, jinak musíte okamžitě stav konzultovat s lékařem). Výtok je důsledkem zvýšené produkce žlázek děložního čípku a poševní sliznice, který se snaží zamezit přístupu škodlivých látek zvnějšku k plodu.

Zvyšuje se i tepová frekvence plodu o několik tepů za minutu – srdce musí přečerpat zvýšený krevní objem. Kromě vaší zvýšené únavy se může projevovat podráždění a náladovost. Každou volnou chvilku byste měla využít k relaxaci a spánku.

Rostoucí plod

Na ultrazvuku můžete pozorovat první pohyby plodu. Zlom nastává na konci desátého týdne, kdy se zárodek začíná podobat lidskému plodu. Rozeznat můžete prstíky na nohou i rukou, vytvářejí se i zárodky prvních zoubků. Pokračuje také vývoj mozku, centrální nervové soustavy a je dokončen základní vývoj srdce. Desátým týdnem končí zvýšené riziko vzniku vrozených vad.

Od dvanáctého týdne již nehovoříte o embryu, ale o plodu. Hlava dosahuje až poloviny celé délky těla, oči jsou zavřené, překryté blánou, ale ústa se občas otevírají. Na plodu se začíná vytvářet svalová soustava, proto i samotný plod začíná být aktivnější – umí například zatnout pěstičky. Pomocí ultrazvukového vyšetření vám také lékař na vaše přání může sdělit pohlaví plodu (spolehlivější určení probíhá v období 16. až 20. týdne).

Povinné lékařské prohlídky

Připravte se na vstupní těhotenskou prohlídku, která probíhá právě v tomto období. Jedná se o obsáhlé prvotní vyšetření, které zahrnuje:

● krevní odběry na určení krevní skupiny a Rh faktoru matky

● u Rh negativních matek je vhodné zároveň vyšetřit i krevní skupinu a Rh faktor otce

● celkový krevní obraz

● jaterní testy

● test HIV a protilátek proti hepatitidě typu B nebo syfilis

● stěry z poševní klenby a z děložního čípku (onkologická cytologie)

● určuje se kyselost poševního prostředí pomocí pH testu

● orientačně se vyšetřuje moč a zjišťuje se přítomnost bílkoviny nebo cukru

● samozřejmostí je ultrazvukové vyšetření, kterým se zjistí relativní stáří plodu, celková délka plodu, rozměr hlavičky, délka nosní kosti, tloušťka záhlaví plodu apod.

Z těchto údajů a krevních parametrů vyhodnotí počítačový program míru rizika vrozených vývojových vad plodu – tento program je relativní novinkou v českém zdravotnictví.

Čeho se vyvarovat

Nesmíte podceňovat infekční nemoci, zejména virového typu – například chřipka je v období prvního trimestru velmi nebezpečná, protože vysoké teploty mohou vyvolat i potrat. Použití veškerých léků (i volně prodejných) proto vždy předem konzultujte s gynekologem, případně lékárníkem, kterému nezapomeňte sdělit, ve kterém týdnu těhotenství jste. Pokud to půjde, snažte se vyvarovat všech léků během prvního trimestru.

                   Velikost plodu: 7 až 9 cm

                   Váha plodu: 13 až 15 g (konec 12. týdne)

 

Text: boh

Foto: Ingimage.com