vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy

2. lunární měsíc

Encyklopedie >> Těhotenství >> 2. lunární měsíc

2. lunární měsíc

preventan-mimiforum-banner

Druhý lunární měsíc probíhá mezi 4. až 8. týdnem. Nastávající maminka může začít pociťovat první příznaky – můžete trpět nevolností, únavou, vyčerpáním či zvýšenou citlivostí prsů. Mění se také vnitřek dělohy – děložní stěna je kypřejší ke snadnějšímu a pevnějšímu uchycení blastocysty (rýhovaného vajíčka), dochází i ke zmnožení cervikálního hlenu a vyšší prokrvenosti čípku.

Zranitelné období

Právě se nacházíte ve velmi rizikovém období – v prvním trimestru je nejvyšší riziko potratu. Vyvarovat byste se měla všeho, co by těhotenství mohlo ohrozit. Neberte to ale tak, že musíte celou dobu polehávat! Těhotenství není nemoc, a pokud gynekolog potvrdí normální průběh a netrpíte krvácením nebo intenzivními křečovými bolestmi v podbřišku, snažte se vést aktivní život a trávit co nejvíce možného času na čerstvém vzduchu. Procházky v přírodě vám naopak mohou pomoci překonat prvotní těhotenské obtíže.

Embryo

Každá buňka začíná plnit nezaměnitelnou funkci. Přestože teď embryo uvnitř vašeho těla připomíná tvarem pulce, začínají se mu již vytvářet všechny vnitřní orgány. Zárodek se dá velikostně přirovnat k polovině špičky dospělého palce, a přesto mu ke konci šestého týdne může gynekolog na ultrazvuku detekovat srdeční akce (primitivní srdíčko začíná pracovat ještě dříve).

Vývoj orgánů

Dokonce je vyvinut i jednoduchý mozek, páteř, centrální nervový systém i čtyři malé pupeny – zárodky budoucích končetin. Mozek – tento unikátní orgán – velikostí přesahuje všechny ostatní tělesné proporce embrya. Vytvářejí se i základy trávicího systému, který začne pracovat až za několik týdnů. Začínají se postupně prodlužovat i ruce a nohy a jsou i finálně dotvořena ústa včetně jazyka. Na obličeji jsou patrné formující se oči včetně očních váčků a uši. Bříško embrya je velké a poměrně hodně vyklenuté.

Vyživování embrya

Buňky oplozeného vajíčka pomalu vrůstají do sliznice dělohy, kde se vytvářejí klky. Ty jsou v kontaktu s krevními cévami zajišťujícími krevní zásobení embrya. Zpočátku jsou nároky zárodku malé, protože potřebuje jen bílkoviny a energii z vlastního žloutkového vaku, v němž volně pluje. Teprve koncem 12. týdne převezme vyživovací funkci placenta. První ultrazvukové vyšetření provede lékař mezi šestým a osmým týdnem gravidity. Neměla byste čekat déle, protože se musí provést i nutné krevní testy a navíc – i vy sama budete lépe spát, když budete vědět, že těhotenství probíhá bez komplikací. Také se s lékařem domluvíte na termínech dalších vyšetření – od třetího měsíce budete navštěvovat těhotenskou poradnu pravidelně každý měsíc.

Těhotenské výrazy

Přestože vám gynekolog vystaví těhotenskou průkazku až na konci prvního trimestru, od začátku se budete setkávat s různými zkratkami ve vaší těhotenské složce. Abyste správně pochopila a věděla, o čem je řeč, podívejte se na následující seznam:

● AS – akce srdečního plodu

● POLOHA – vztah podélné osy plodu k podélné ose dělohy matky

● KO – krevní obraz

● CS – cervix skóre

● KS – krevní skupina

● TK – krevní tlak

● HYPERTENZE – vysoký krevní tlak

● PRIMIGRAVIDA – těhotná žena, která je poprvé těhotná

● PRIMIPARA – prvorodička

● MULTIPARA – žena se dvěma a více plody.

Čeho se vyvarovat

Protože je právě toto období pro embryo nejzranitelnější (a možná si nejste graviditou stoprocentně jistá), omezte pití alkoholu, nekuřte, zdravě se stravujte, dodržujte pitný režim a nevystavujte se zbytečným stresům a zátěžovým situacím. Také byste neměla přijít do styku s virovými a bakteriálními nákazami a rentgenovým zářením.

      Velikost embrya: 2,5 až 4 mm

      Váha embrya: 3 až 5 g (zhruba jahoda)

 

Text: boh

Foto: Ingimage.com, Dreamstime.com