vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy

10. lunární měsíc

Encyklopedie >> Těhotenství >> 10. lunární měsíc

10.lunární měsíc

preventan-mimiforum-banner

Dostáváte se pomalu, ale jistě do finále. Porod probíhá v období mezi 36. až 40. týdnem. Mějte sbalené a připravené zavazadlo do porodnice, protože můžete rodit i o několik dnů před plánovaným termínem porodu (u prvorodiček je běžné, že naopak o několik dnů přenášejí, případně musí dojít i k vyvolání porodu). Pokud s partnerem nejste v manželství, zajděte na městský úřad, kde vyplníte formulář o dohodě o příjmení dítěte a přiznání otcovství.

Změny u miminka

Miminko už má všechny charakteristické rysy, je zralé a připravené užívat si krásný život po vašem boku, ale stále se ještě vyvíjí. Především podkožní tuk – každý týden se uloží až čtvrt kilogramu. Miminko má nehtíky přesahující špičky prstů a vlásky dlouhé několik centimetrů. Chmýří, které pokrývalo a chránilo jeho kůži, zůstalo již jen na zádech. Již by mělo být otočené hlavičkou dolů a připravené k porodu. Během 37. až 38. týdne hlavička sestoupí do pánve. Porod před 38. týdnem je z porodnického hlediska brán jako předčasný, protože plod je donošen právě až v 38. týdnu.                                                                                    

Změny u maminky

Děloha vám v tomto posledním měsíci sahá nejvýše za celou dobu těhotenství – téměř až k prsní kosti. Mohou vás kvůli tomu bolet žebra, ale nebojte se, během týdne začne miminko postupně sestupovat a vás bude trápit »jen« časté močení. 10-desaty-lunarni-mesic-2

Vyvarujte se dlouhého ležení na zádech, kdy by mohlo dojít k pocitu na omdlení z útisku velkých cév, přivádějících dělohou krev k srdci. Čekejte, že vás každý den mohou přepadnout kontrakce, které jsou s příchodem porodu častější a pravidelnější. Prvním znakem přicházejícího porodu je odtok plodové vody a odchod hlenové zátky, která uzavírala děložní hrdlo. Toto jsou známky první doby porodní – tzv. otevírací.

Povinné lékařské prohlídky

Počet lékařských kontrol se zvyšuje –lékaře již musíte navštěvovat každý týden. Provede vyšetření bříška pohmatem a srdeční ozvy poslechem. Může vám také provést kardiotokografické vyšetření – to znamená, že na záznamu uvidíte dvacetiminutový průběh srdeční frekvence plodu a zároveň děložní tonus, případně i průběh kontrakcí. Těhotenské prohlídky by měly probíhat v porodnici, pro kterou jste se rozhodla, že právě tam přivedete miminko na svět. Ke svému praktickému gynekologovi se vracíte až po uplynutí šestinedělí.

Měla byste být na porod co nejvíce odpočatá a uvolněná. Tento stav jde navodit cvičením těhotenské jógy, relaxací při hudbě nebo aromaterapií. A nebojte se – v porodnici o vás bude dobře postaráno.

 

               Velikost plodu: 48 až 50 cm

              Váha plodu: 3,2 až 3,7 kg (38.–40. týden)

 

Text: boh

Foto: Ingimage.com