vyhrajte-s-preventanem

Začátek porodu (děložní stahy a kontrakce)

Encyklopedie >> Porod >> Začátek porodu (děložní stahy a kontrakce)

Začátek porodu (děložní stahy a kontrakce)

preventan-mimiforum-banner

S partnerem (a v součinnosti s porodní asistentkou) si budoucí maminka může připravit tzv. porodní plán. Jde o písemný seznam, který se stane jakýmsi prostředníkem požadavků, které by maminka chtěla během porodu dodržet. Profesionální asistentka samozřejmě musí mamince dostatečně vysvětlit, že v každé etapě porodu může dojít k nepředvídatelným okamžikům, a tak by všichni měli společně připravit i několik alternativních řešení. Nikdo vám dopředu nezaručí hladký a přesně naplánovaný průběh porodu.

Také se však nemusíte obávat, že vás příchod porodu zastihne nepřipravenou. I prvorodička bezpečně pozná, že se blíží její chvíle. Do porodnice navíc můžete přijet kdykoli a když se bude jednat o planý poplach, bez problémů vás propustí domů. Snažte se do porodnice přijet vždy s doprovodem, abyste nebyla na vše sama.

Signály, kdy vyrazit do porodnice

Pohyby miminka13-zacatek-porodu-1

Jakmile se vám bude zdát, že pohyby miminka ustávají, či se naopak miminko pohybuje tolik, až vás to bolí, vyrazte kdykoliv, bez ohledu na hodinu, do předem vybrané porodnice. Zde se vás ujme porodní asistentka, která vám natočí kontrolní křivku – kardiotokografický záznam. Z něj zjistí, zda je vše s vámi i miminkem v pořádku.

Za případný »planý poplach« se na vás nikdo nebude zlobit. Je normální, že miminko bude neklidné, čím bližší je termín porodu. Navíc je normální, že se jeho pohyby liší po zhruba dvacetiminutových intervalech – střídá se doba, kdy miminko spí a kdy se pohybuje. Snažte se proto včas rozeznávat tyto denní a noční pohyby miminka, abyste bezpečně poznala jakoukoli odchylku. 

Pravidelné stahy a odtok plodové vody

Dalším indikátorem přicházejícího porodu jsou pravidelné stahy, které se naopak zvyšují a nutí vás měnit rytmus dechu včetně polohy těla. Samotný stah začíná již u děložního dna a šíří se směrem dolů rychlostí přibližně 2 cm za sekundu, takže zhruba během čtvrt minuty je stažena celá děloha. Intervaly mezi jednotlivými kontrakcemi by se měly pohybovat kolem pěti minut a jsou v takové intenzitě, že se každé kontrakci musíte »věnovat« a plně ji rozdýchávat. Nemůžete od ní odpoutat pozornost.

U prvorodiček by měly mít tyto stahy zesilující podobu v délce alespoň 2 hodiny. Během této doby by si měla těhotná žena dát relaxační koupel (doporučovaná teplota vody v rozmezí 37 až 38 °C). Po celou dobu koupele musíte cítit pohyby a nesmíte začít krvácet. Nemusíte mít ale strach, pokud vám během koupele či krátce po koupeli odteče plodová voda (ta vám poteče až do porodu miminka, takže se nemusíte bát, že ji s něčím zaměníte). Odtok plodové vody je tedy dalším impulzem, kdy urychleně vyrazit do porodnice.

Tlak v konečníkové oblasti

Máte-li velký tlak v konečníkové oblasti (nesmí jít o stejný tlak jako při pravidelné stolici, ale zesílený, například jako při zácpě), měla byste se odebrat do porodnice. A to i v případě, že je váš interval zesilujících kontrakcí delší než pět minut. Pokud jste si prováděla pravidelnou masáž hráze, která se doporučuje od 36. týdne těhotenství, tlak na konečník bezpečně poznáte – pocity jsou totiž velice podobné.

Před rodidly se vám může objevit hustý hlen – jedná se o odchod tzv. hlenové zátky, která by měla z těla odejít zhruba jeden den před samotným porodem. Tato směs může být narůžovělá, vodnatá nebo hodně hustá. Rozeznat od plodové vody ji můžete tak, že po vyjití z těla vám už nic dalšího nevytéká (hlenová zátka vyjde jednorázově, na rozdíl od plodové vody, která vytéká průběžně až do porodu miminka). Odtok hlenové zátky, pokud vám nezačnou zesilující stahy, není důvodem k odjezdu do porodnice – je to jen »oznámení« přípravy na přicházející porod. Pokud se vám ovšem spustí krvácení, nebo nastanou  jiné obtíže, raději se na kontrolu do porodnice vydejte.

Ostatní signály

● Předzvěstné stahy (poslíčci) – tyto nepravidelné, ale nepříjemné stahy, přestože jsou silné a často i bolestivé, nejsou důvodem k odjezdu do porodnice. Rozeznat od pravidelných (předporodních stahů) je můžete třeba tím, že si uděláte koupel. Pokud poslíčci slábnou a ustupují, nemusíte se obávat, nedojde zatím k porodu. Jedná se pouze o přípravu porodních cest na porod.

● Podcenit nesmíte ani krvácení, respektive jeho intenzitu a barvu. Pokud na povrchu vložky najdete tmavou krev nebo hlen, není důvod k panice a odjezdu do porodnice. V jiných případech byste měla svůj stav alespoň telefonicky konzultovat s porodní asistentkou.

Co s sebou?

Poslední měsíc byste měla mít vždy připravené pohotovostní zavazadlo do porodnice včetně veškerých dokladů, které budete k přijetí potřebovat (občanský průkaz, průkazku zdravotní pojišťovny, těhotenskou průkazku a oddací, případně rodný list otce dítěte).

 

Text: boh

Foto: Ingimage.com, SXC