vyhrajte-s-preventanem

Výběr porodnice včetně zaevidování

Encyklopedie >> Porod >> Výběr porodnice včetně zaevidování

Výběr porodnice včetně zaevidování

preventan-mimiforum-banner

Dalším tvrdým oříškem pro budoucí maminku je, pro jakou porodnici se rozhodnout. Určitým kritériem, podle čeho byste se měla rozhodovat, je zdravotní stav matky a narozeného dítěte a prostředí nemocnice, protože pokud porodnice nedbá na příjemné prostředí, brzy ztrácí na své prestiži.

O výběru porodnice můžete přemýšlet od počátku těhotenství, můžete proto porovnávat více zařízení, například ZDE. Je dobré zaměřit se i na dojezdovou vzdálenost do porodnice, vybavení porodních sálů a samotných pokojů šestinedělek (vše si můžete po předchozí domluvě s personálem osobně prohlédnout).

Čím porodnice disponuje

Dříve, vzhledem k přístupu personálu v porodnicích, řada žen díky sdělovacím prostředkům volila alternativní způsob porodu. V dnešní době je však již přístup k těhotným ženám odlišný a celkově se lékařská péče o těhotné více polidštila. V porodnici vám vše srozumitelně a předem vysvětlí a odpoví na všechny věci, které vás zajímají. V případě nenadálých komplikací je vám k dispozici 24 hodin denně kompletní lékařský tým včetně vybavení. V blízkosti porodního sálu se nachází i operační sál, kdyby novorozenec nebo maminka potřebovali okamžitý zásah lékaře i dětského lékaře (mezi operace se řadí i císařský řez či omotaná pupeční šňůra u miminka).

Kdy zajít do porodnice

Pravidla má každá porodnice nastavená trochu po svém, ale všeobecně platí, že základní informace o porodnici dostanete u svého gynekologa, podrobnější najdete sama na internetu a určitě vám poradí i porodní asistentky. S těmi si můžete kromě návštěvy domluvit i další postup – tedy kdy se přihlásit k porodu, jaké doklady si máte připravit, jak často chodit na prohlídky do porodnice, jaký lékař bude váš ošetřující, kde najdete čekárnu nebo toalety, nabídne vám přehled cvičení, předporodních kurzů nebo rehabilitací, poradí vám i nejrychlejší způsob dopravy do porodnice. Porodní asistentka bude vaše odborná studnice informací, co se pobytu v porodnici, samotného porodu a péče o novorozené miminko týče.

Nabídka služeb

V současné době nejste přiřazena do žádné porodnice, máte plné právo volby, kterou z tuzemských (ať státních, nebo soukromých) si vyberete. Tomuto trendu se samozřejmě většina nemocnic musela přizpůsobit – těhotné ženy jim již nejsou přiřazovány automaticky podle okresů, kam spadají, a ústavy se proto musejí snažit zaujmout něčím netradičním a vyjít vstříc potřebám budoucích maminek.

Můžete se tedy těšit na kvalitní předporodní a poporodní přípravu vedenou empatickými proškolenými porodními asistentkami, kompletní porodní servis (očistné klyzma, oholení hráze, nástřih – tyto procedury se nemusejí provádět, pokud si je rodička sama nepřeje), nebo individuální přístup, kdy se o jednu rodičku stará jedna porodní asistentka.

Hnutí za aktivní mateřství

Roku 1996 byl v zahraničí poprvé sepsán návod (respektive doporučení) pro maminky, podle kterého se můžete řídit při výběru porodnice. Po vzoru zahraničních sdružení na podporu bezpečných a spokojených porodů vznikají po celém světě různé spolky, ve kterých se maminky sdružují a předávají si veškeré zkušenosti – ať pozitivní, nebo negativní. A co je součástí tohoto manuálu?

● přítomnost vám blízké osoby (partner, sestra, dula, nebo vaše porodní asistentka)

● veřejný přístup k výsledkům porodní péče (to bývá součástí výroční zprávy porodnice

● respektování kulturního zázemí rodičky (tedy ohled na její náboženské a etnické vyznání)

● způsob spolupráce s třetím subjektem (v případě, že bude nutný přesun z jednoho zařízení do druhého)

● volný pohyb včetně vlastního výběru polohy porodu

● odmítnutí rutinních praktik a postupů (kromě výše uvedených do toho spadá také nitrožilní infúze, porušování celistvosti vaku blan a další)

● použití nefarmakologických metod k tišení porodních bolestí

● pomoc při kojení a celkovém sžití s miminkem

Tip MIMIFORA:

Pokud se vám tedy nebude něco v porodnici zdát v pořádku, klidně dejte na svůj instinkt a obraťte se na jiné zařízení, které bude plně odpovídat vaším požadavkům, a neslevujte z nároků.

 

Text: boh

Foto: Ingimage.com