vyhrajte-s-preventanem

Výbava pro miminko

Encyklopedie >> Porod >> Výbava pro miminko

Výbava pro miminko

preventan-mimiforum-banner

S pořizováním výbavičky začněte zhruba v půlce těhotenství. Počítejte s tím, že pro miminko není nutné kupovat všechno oblečení nové. Každých čtrnáct dnů povyroste přibližně o jednu velikost a je spousta dalších věcí, které i tak rodinný rozpočet pěkně zatíží. Co všechno budete potřebovat, zjistíte postupem času sama. My vám přinášíme seznam věcí, bez kterých se prvních pár měsíců neobejdete.

Velké věci

● Finančně nejnákladnější bude kočárek, ale protože v něm bude miminko trávit spoustu času na procházkách, věnujte jeho výběru dostatečný čas. V dnešní době si můžete vybírat z široké nabídky barev, tvarů i provedení. Protože většinu času budete kočárek vozit vy, měl by vyhovovat i vám (ať po praktické, či po designové stránce).

● Při převozu v autě musíte miminko dávat do autosedačky, kde máte opět na výběr, ale určitě v první řadě myslete na bezpečnost miminka.

Přebalovací pult je vhodné koupit včetně zásuvek, do kterých umístíte přebalovací pleny a další propriety potřebné k ošetření miminka.

Postýlka včetně přikrývky, prostěradla, deky a podložky na matraci – všechny látkové věci si pořiďte v dvojím provedení, aby byla při znečištění snadná výměna.

● Neváhejte ani s pořízením vaničky, případně lehátka do vody, a to až do doby, než si budete jistá, že vám miminko nevyklouzne a nelokne si vody. 

Praktičtí pomocníci

26-vybava-pro-miminko-2-sxc

● Nezapomeňte na zavinovačku nebo rychlozavinovačku, ale počítejte s tím, že z ní miminko rychle vyroste, na deku na přikrytí doma i v kočárku. Speciálně v zimním období dítě ocení pohodlí ve spacím pytli, který můžete použít i doma v postýlce, pokud se vám miminko bude odkopávat.

Babyvak nebo šátek si pořiďte až s miminkem, abyste si mohla rovnou vyzkoušet, který vám oběma pomůže.

● Pokud nechcete sedět u miminka 24 hodin denně, je dobré si pořídit elektronickou chůvičku, kterou lze zakoupit včetně zabudované kamery. Přestože předpokládáte, že budete kojit, je dobré si pořídit několik lahviček a saviček, třeba na čaj.

Dětská kosmetika

Samozřejmostí je pořízení dětské kosmetiky – nikdy nemažte miminko vlastními kosmetickými krémy, mohla byste mu přivodit různé alergie a poškození pokožky. Dětská kosmetika je hypoalergenní a pro miminko tak zdravotně nezávadná. Některé porodnice vás na cestu domu vybaví základní vzorky, které můžete na miminku vyzkoušet a poté si zakoupit větší samostatná balení. Také mějte v zásobě mastičku na opruzeniny a modrou indulonu.

Další hygienické pomůcky

● Jednou za tři dny miminku vyčistěte ústí zvukovodu pomocí vatových tyčinek, které můžete použít i na opatrné čištění nosních dírek. Na cestách oceníte službu navlhčených ubrousků a papírové podložky na přebalování.

● Nepodceňujte péči o dětské vlásky a pořiďte si speciální měkký kartáček na vlasy. Miminko by mělo mít i své vlastní nůžky nebo kleštičky na nehty, které nejsou ostré, a tak se nemusíte bát, že miminku ublížíte.

● Pro každý případ si pořiďte teploměr – existují i bezdotykové, které držíte několik centimetrů od hlavičky miminka a po deseti sekundách se vám na displeji objeví hodnota.

● Praktickým pomocníkem při každé rýmě a nachlazení je odsávačka hlenů, stačí levná, domluvte se s lékárníkem.

Koupací pomůcky

Na koupání miminka používejte dětské šampony a mýdla, ale v počátcích vám bude stačit jen čistá vlažná voda a omytí žínkou. Na osušení mějte měkké a velké osušky, do kterých miminko můžete pohodlně celé zabalit a přenést na přebalovací pult.

Hračky

Samostatnou kapitolou jsou hračky. Těch, i když se budete v obchodech hlídat, bude mít miminko spoustu. Je to ideální dárek k narozeninám, svátkům a hlavně při první návštěvě. Domluvte se s příbuznými a známými, ať máte různé druhy hraček, které budou rozvíjet a podněcovat miminko k zvídavosti. Vždy dbejte na to, aby daná hračka nebyla ostrá a byla zdravotně nezávadná, případně aby miminko nemohlo vdechnout nebo spolknout žádnou její část. A z praktického hlediska by měly být hračky omyvatelné, nebo alespoň prací.

Oblečení

V prvních měsících života dávejte miminku jen bavlněné a pohodlné věci, nedávejte mu žádné pletené věci přímo na holé tělo. Pořiďte mu několik košilek, bodíček a triček, dupaček, kabátků, ponožek, rukaviček, čepiček a kombinéz. Sama uvidíte, jak miminko rychle poroste a jaké budou jeho potřeby.

 

Text: boh

Foto: Ingimage.com, SXC