vyhrajte-s-preventanem

Tlumení porodních bolestí

Encyklopedie >> Porod >> Tlumení porodních bolestí

Tlumení porodních bolestí

preventan-mimiforum-banner

Každý porod provází určitá bolest, která je v životě ženy jako jediná považovaná za přirozenou. V dnešní době existuje několik metod tlumení porodních bolestí. Zásadním pravidlem však je, že nesmí být na životě a zdraví ohrožena ani matka, ani její dítě. Metody zvládání a tlumení porodních bolestí jsou nefarmakologické nebo farmakologické. Jak sám název napovídá, v první řadě se nejedná o žádné vpravení chemické látky do těla rodičky, u druhého se využívá nejmodernějších bezpečných medikamentů. Patří mezi ně celková a místní anestetika a analgetika.

Nefarmakologické metody

Jeden ze způsobů začíná již v předporodní přípravě – jde o psychologické metody, hypnózu, audioanalgezie. Velice účinná je také akupunktura nebo akupresura. Mezi rodičkami jsou oblíbené relaxační masáže, alternativní polohy nebo hydroanalgezie, kdy rodička přivádí na svět miminko přímo v teplé vodní lázni (porod do vody). Poslední formou nefarmakologické metody je elektrická nervová stimulace, tzv. elektroanalgezie. Vše vám prakticky vysvětlí vaše porodní asistentka, případně se můžete poradit s maminkami, které již porod mají za sebou.18-tlumeni-porodnich-bolesti-2

Upozornění MIMIFORA:

Nezapomínejte, že na každou ženu má příznivý vliv jiná metoda. Tedy co pomůže jedné, nemusí být příjemné vám. 

Farmakologické metody

● Mezi farmakologickými metodami se můžete rozhodnout pro celkovou analgezii. Do této skupiny patří třeba inhalační a intravenózní analgezie.

● Lze se také dohodnout s porodní asistentkou, že vám k tišení bolestí dá jen místní analgezii (vybrat si můžete třeba z infiltrační, pudendální, paracervikální či epidurální analgezie apod.). I v tomto případě vám vše podrobně vysvětlí porodní asistentka, která vám sdělí i případná rizika použití té které metody.

Většina metod se bude probírat i na předporodních kurzech, kde byste měla získat základní představu, zda a jaké tišící metody u porodu zvolíte. Samozřejmě se také musíte domluvit, zda právě ve vámi zvolené porodnici tuto metodu provádějí.

Nezapomeňte se informovat, zda můžete dodatečně požádat o tišící léky, pokud se rozhodnete pro porod bez použití jakékoliv metody a během porodu zjistíte, že je nad vaše síly. Pokud si vypracujete porodní plán, ve kterém si zvolíte jen nefarmakologické metody, a při porodu vám porodní asistentka vzhledem k prodlužující se době porodu nabídne účinnější analgetickou pomoc, předem se s touto možností seznamte.

 

Text: boh

Foto: Ingimage.com