vyhrajte-s-preventanem

První zvážení a omytí miminka

Encyklopedie >> Porod >> První zvážení a omytí miminka

První zvážení a omytí miminka

preventan-mimiforum-banner

Právě jste porodila miminko a lékař vám jej položil na bříško. Jste překvapená, že se nejedná o ten krásný a růžový balíček, který jste již mnohokrát viděla? Vaše miminko, stejně tak jako všechna novorozená miminka, bude pravděpodobně lehce fialové až bílé, pokryté slizkým mázkem. Může mít i lehce zdeformovanou hlavičku, jak se prodíralo skrz rodidla, a pravděpodobně bude celé od krve.

První odebrání miminka

Jakmile jste se s miminkem trošku pomazlila a seznámila, přijde na řadu jeho omytí, zkontrolování a označení, tedy první ošetření. Měla byste na miminko po celou dobu vidět, protože toto ošetření probíhá na vyhřívaném novorozeneckém lůžku přímo na porodním sále. Děťátko vám otřou nahřátou sterilní plenou, zajistí průchodnost dýchacích cest pomocí tenké hadičky, kdy mu šetrně odsají nosohltan (tento úkon může dětská sestřička provést již v okamžiku, kdy vám miminko položí na bříško), ošetří a podvážou mu zbytek odstřiženého pupečníku (neměl by zůstat delší než 2 cm od úponu).

23-zvazeni-omyti-miminka-2

Nahé omyté miminko položí na misku digitální váhy a zjistí jeho porodní váhu. V každé porodnici mají jiný názor na zjišťování délky – někde miminku natáhnou nožičky a změří ho, jinde vám miminko může změřit až obvodní pediatr. Také se miminku musí změřit tělesná teplota (zjišťuje se měřením v zadečku) – zvýšená teplota je známkou přítomnosti infekce a miminko by muselo putovat do inkubátoru. Označení dítěte bývá několika způsoby – většinou mu napíší příjmení matky na stehno nebo na bříško, navíc ho označí číslem (stejným, jaké dostanete v podobě náramku na ruku i vy). Obě očička miminku vykapou speciálními kapkami, které působí zároveň i jako prevence proti hnisavému zánětu spojivek. Tato nákaza se může do očí zanést při průchodu porodními cestami.

Apgar score

Hodnocením stavu novorozence bezprostředně po porodu

Závěrem prvního ošetření dostane miminko i hadrovou plenu, aby bylo možné snadno poznat, kolik toho vyčůrá. Pak ho obléknou a zabalí do peřinky. Zároveň se během celého tohoto ošetřování sleduje i puls, dech, svalové napětí, reakce na podráždění a samotné zabarvení kůže.

S vaší porodní asistentkou se domluvte, jak bude ošetření probíhat. V každé porodnici může první ošetření probíhat trochu jinak, tak abyste nebyla překvapená, když miminku budou dělat i další úkony. Výše popsaná ošetření by neměla zabrat více než 20 minut.

 

Text: boh

Foto: Ingimage.com