vyhrajte-s-preventanem

Přiložení miminka k prsu ihned po porodu

Encyklopedie >> Porod >> Přiložení miminka k prsu ihned po porodu

Přiložení miminka k prsu ihned po porodu

preventan-mimiforum-banner

Jestliže dojde k přirozenému spontánnímu porodu a miminko je naprosto zdravé a nepotřebuje akutní lékařský zásah, měla byste jej nejlépe do třiceti minut poprvé přiložit k prsu (tedy ještě na porodním sále). Jakmile se dítě přisaje, je to dalším důkazem, že je zdravé a správně se po porodu adaptovalo.

Brzkým přiložením novorozence k prsu navíc urychlíte tvorbu mateřského mléka. Nemusíte se bát, že si dítě nebude vědět rady – pomocí čichu instinktivně samo hledá prs matky. U prvního přiložení byste neměla prožívat žádný stres a měla byste být v rámci možností v klidu.

S přiložením vám pomůže porodní asistentka nebo dětská sestřička, která vám techniku kojení pomůže z teorie převést do praxe. Domluvte se tedy před porodem (zmiňte tuto informaci v porodním plánu, pokud si jej chystáte), abyste po celou dobu, kdy zůstanete na porodním sále (zhruba dvě hodiny po samotném porodu) měla u sebe i své miminko. Pokud přišlo miminko na svět císařským řezem, snažte se domluvit jeho přiložení ihned po vašem probuzení z narkózy. 

Proč je brzké přisátí dobré

Zhruba během dvou hodin po porodu má vaše tělo stoupající hladinu hormonu oxytocinu a prolaktinu, který podporuje tvorbu mateřského mléka. Jakmile miminko začne sát, další uvolňování oxytocinu příznivě působí na děložní stahy a děloha se snadněji zavinuje a sama maminka i méně krvácí.

Hlavně žádný stres

Zpočátku nebude mléko tolik vydatné a pravděpodobně budete muset miminko častěji krmit. Není žádný limit, během jak dlouhé doby by mělo být miminko syté, samo si řekne. Pokud to bude jen trochu možné, snažte se miminko přikládat rovnoměrně k oběma prsům během kojení (v pauze, kdy si miminko bude chtít odpočinout), ale v žádném případě jeho sání nepřerušujte.22-prilozeni-miminka-po-porodu-2-sxc

Aby byla kojící technika v pořádku, musí si žena nejvíce ze všeho důvěřovat – začátek bude těžký pro obě strany. Miminko se sice instinktivně přisaje, ale také bude muset mít trpělivost, než maminka vytvoří plnohodnotné mateřské mléko. Vy se připravte na bolavé a rozpraskané bradavky, které je nejlépe preventivně ošetřovat speciálními krémy a oleji.

Tip MIMIFORA:

Nezapomeňte se ještě před nástupem do porodnice opět domluvit s personálem, jestli vám umožní první přisátí miminka ještě na porodním sále, nebo vám jej přinesou později a za jakou dobu.

 

Text: boh

Foto: Ingimage.com, SXC