vyhrajte-s-preventanem

Předporodní kurzy pro maminky a tatínky

Encyklopedie >> Porod >> Předporodní kurzy pro maminky a tatínky

předporodní kurzy

preventan-mimiforum-banner

Možná, že jste vše ohledně těhotenství a porodu probrala se zkušenějšími kamarádkami. Dovedete si však představit, jak vypadá porodní sál? Porod je v životě každé ženy, i tatínka přítomného na sále, životní událost. Přihlaste se proto na předporodní kurz a dozvíte se, na co a hlavně jak se můžete připravit.

Po dohodě vám personál jistě rád ukáže i porodní sál, abyste živě viděla, co vás čeká. Součástí prohlídky může být i návštěva budoucího pokoje rodičky, kde vám sestřička ukáže, jak vypadá vybavení standardního a nadstandardního pokoje a vy se zatím můžete v klidu rozmyslet, jakých služeb porodnice využijete.

Všechny předporodní a těhotenské kurzy jsou dobrovolné, stačí se dohodnout s gynekologem kvůli doporučení, případně si nechejte poradit od kamarádek, se kterým kurzem byly spokojené. Hlavním cílem všech přípravných kurzů je poskytnout budoucím rodičkám odpovědi na jejich otázky, případně dostatečně a přehledně vysvětlit, co je za zdmi porodnice čeká. Pokud se dohodnete i s partnerem, máte o starost méně – nemusíte jej hlídat, zda si přečte vámi doporučenou literaturu a bude vám tak oporou na porodním sále. Na všechny jeho zvídavé otázky odpoví odborně vyškolené porodní asistentky, které kurzy vedou.

Co se na kurzu dozvíte

Můžete si s partnerem vzájemně ujasnit, jakou pomoc a podporu od něj očekáváte. V kurzu vám dají i praktické rady, jak bezpečně poznáte, že se blíží čas porodu. Samozřejmostí je také téma kojení – proč, kdy a jak správně začít kojit miminko. Doporučí vám, jak si můžete pomoct od přímé bolesti u porodu. Nacvičovat budete i polohy při porodu, správné dýchání, po domluvě vám doporučí i vhodné cvičení pro těhotné a nezbytnou relaxaci, které byste svému tělu s blížícím se termínem porodu měla hojně dopřávat.

Kdy kurz navštívit

Každý kraj v České republice disponuje jinými možnostmi. Proto je logické, že ve velkých městech i existují kurzy, které můžete navštěvovat již v raném stadiu těhotenství. Je běžné, že rodička začne kurz navštěvovat zhruba dva měsíce před plánovaným termínem porodu. Záleží tedy na vašich časových a finančních možnostech a především také na vašem zdravotním stavu – pokud budete jezdit do jiného města, připravte se na náročnou cestu, ať již vlastním autem nebo autobusem. Vybírat si můžete z poměrně velké nabídky – bohaté informace vám poskytne gynekolog, porodní asistentka nebo centra pro těhotné nacházející se v každé porodnici nebo mateřském centru.  11-predporodni-kurzy-1

Co vás čeká

Pečlivě si vždy prostudujte, jak bude kurz probíhat – může se jednat o praktické informativní schůzky v porodnicích či několikatýdenní návštěvy speciálně upravených místností. Všechna hlavní a klíčová témata by měla být rozdělena alespoň do deseti lekcí, abyste si vždy po nastudování za asistence dozoru mohla vše v klidu domova vyzkoušet a případné nesrovnalosti probrat na další schůzce.

Jednotlivé kurzy se mohou lišit i v oblasti zaměření, ale většinou by měly obsahovat jak informativní, tak praktickou část s vlastním zapojením těhotných účastnic. Kurz většinou vedou buď porodní asistentky, fyzioterapeuti, psychoterapeuti nebo psychologové (těmito osobami je také zaměření kurzu odlišné).

Rozdělení kurzu

Rozdělení kurzu většinou probíhá ve třech částech:

● V první, porodnické části, se zaměříte na předporodní přípravu, nácvik dýchání, porodní doby, vysvětlení případného císařského řezu, přítomnost otce u porodu, hygienu a životosprávu a obsah porodního zavazadla, které si musíte připravit.

● Ve druhé části, šestinedělí, se zaměříte na psychické a hormonální změny v šestinedělí, soužití s rodinou a dalšími sourozenci, na případnou pomoc prarodičů…

● V poslední části, novorozenecké, se zaměříte přímo na miminko samotné – koupání, ošetřování, kojení – vše by mělo probíhat součinně s nácvikovým modelem.

Nebojte se do všech částí aktivně zapojit i tatínka, každá pomocná ruka se vám po narození a přinesení miminka domů hodí. Nezapomeňte na to, že vaše tělo bude unavené a veškerý volný čas byste měla věnovat především regeneraci.

Tip MIMIFORA:

Pokud vám bude cokoli nejasné, nebojte se zeptat! K porodu byste měla jít s pocitem, že jste na vše maximálně připravena a nic vás nezaskočí.

 

Text: boh

Foto: Ingimage.com